Video : Tipsbladet
Superliga

Spillerbudget: De udfordrer FCK til transfer-duel

FC København vil være en økonomisk sværvægter og spille fast i Champions League, men med Anders Holch Povlsens milliarder i ryggen vil FCM ikke lade rivalen stikke af på transfermarkedet.

Hov, hvad var den af?

FC Midtjylland brugte slet ikke lige så mange penge her i januar som i noget transfervindue siden corona? Er kassen tom? Er der krise?

NEJ!

200 millioner kroner brændte FCM af på spillere i 2023, og medregner vi udlejede spillere og dem, der trods alt er inden for rækkevidde i samarbejdsklubben CD Mafra, har FCM nærmest flere kvalitetsspillere, end man har plads til.

De store slag udkæmpes i de kommende transfervinduer, efter FCM fik genoprejsning for den meget skuffende 2022/23-sæson i efteråret med en førsteplads i vinterpausen til følge og en masse dygtige spillere på nærmest samtlige positioner.

FC København når man ikke i størrelse – men efter Anders Holch Povlsens køb af klubben i august sidste år virker det tydeligt, at man ikke har tænkt sig at slippe de rige københavnere af syne, heller ikke på transfermarkedet i de kommende år.

Det ser vi nærmere på her i en serie, hvor vi gennemgår alle 12 Superliga-klubber med lup efter lukningen af januars transfervindue i Danmark.

FC MIDTJYLLAND
Anslået spillerbudget i 2023/24: 160
Transfervinduet januar 2024
Køb: 1
Salg: 5
Dyreste nye spiller: Alhaji Kamara, købt for en million kroner i Randers FC

Seneste årsregnskab (2022/23)
Personaleudgifter: 146
Afskrivninger transfers: 59,5
Årsresultat: 90,5

Alle tal er angivet i millioner kroner.

Spillerbudgettet: 160 millioner kroner
Vi opjusterer tallet en anelse fra sidste sommer, da man med en foreløbig topplacering står til at betale betydeligt større bonusser, end vi måske havde forventet efter en sløj august måned.

FC Midtjylland kan lige nu betale lige så store enkeltbeløb for spillere, som FC København kan, hvis ellers klubbens ledelse vil.

Man har så ikke lige så mange dyre spillere med høje afdrag på transferen og skyhøje lønninger, men FCM er godt med, selvom FCK stadig er langt foran i omkostninger.

FCM har samtidig et pænt hul ned til Brøndby IF, mens FC Nordsjælland kan og vil strække sig langt på få spillere men slet, slet ikke indkøber lige så mange flyvefærdige spillere og veteraner som FCM eller de øvrige klubber i toppen af hierarkiet.

Her er de om et år
Det er straks mere tricky. Der er lagt i støbeskeen til flere markante projekter i FC Midtjylland, men der er egentlig ikke mening i at skrue så meget yderligere op for budgettet, som fik et voldsomt boost i 2023 fra et allerede højt niveau. FCM kommer til at hente et par profiler til, men der er ikke tegn på, budgettet burde blive mere end 5-10 millioner kroner større i Herning og Ikast, med mindre der opstår nogle helt vilde muligheder.

Analyse
FC Midtjylland er ikke jordens fedeste opfindelse, hvis man spørger fansene af klubberne på Østerbro, i Brøndby og i Århus.

Men på de indre linjer i dansk fodbold er der udpræget respekt for FC Midtjyllands resultater og styrke, og klubben tages endog særdeles alvorligt efter Anders Holch Povlsens opkøb sidste sommer.

Og det er der god grund til.

Havde man ikke fået en dum lodtrækning med Legia Warszawa i de uger, hvor FCM var absolut svagest, havde man fået et fjerde europæisk gruppespil i træk, og der er ganske gode muligheder for, at FC Midtjylland til efteråret igen spiller europæisk med et slagstærkt hold, der i modsætning til efteråret 2022 sagtens kan gabe over Europa og Superligaen på samme tid.

Hvor midtjyderne i nærmest hele klubbens historie har været afhængig af igen og igen og igen at sælge og af selv at finde og overtale køberne, er man nu i en yderst stærk position med en af Danmarks allerrigeste personer som ejer, og med en stærk salgshistorik, der virker selvforstærkende.

Så nu kan FCM sige nej til tilbud, man har dækning på nærmest alle pladser, og der er ingen grund til, det skulle ændre sig de næste sæsoner.

Man kunne få mistanken, at den ny ejer Anders Holch Povlsen i august, samtidig med at der blev meldt offentligt ud om mådehold og interesse i et væld af andre aspekter end førsteholdet, også gav ordre til, at FC København skal have lov til at stikke af.

Det kan blive en dyr fornøjelse, men det lader til, at FC Midtjylland har råd til den, nu og i de kommende transfervinduer.

SE SPILLERBUDGETTERNE FOR ALLE DE ØVRIGE SUPERLIGA-KLUBBER HERUNDER