AGF’s topscorer, Patrick Mortensen, var efter sit holds 0-1-nederlag på hjemmebane til konkurrenterne fra FC København skuffet over, at aarhusianerne ikke formåede at dominere mere i kampen.
Holdet fra Aarhus var ellers for en sjælden gangs skyld favorit mod storklubben fra hovedstaden, der har fået en forfærdelig start på Superligaen med bare fire point i fem kampe.
AGF selv var før kampen ubesejret og lå godt til i toppen.
Derfor havde han håbet, at hjemmeholdet ikke formåede at føre arbejdet fra træningsbanen med til kampen.
– Det er selvfølgelig skuffende, at vi ikke formåede at dominere mere, for det er noget, vi arbejder på til dagligt.
– Men det er ikke sådan, at vi bare skal dominere for at dominere. Vi vil gerne spille fremad og aggressivt med en masse indlæg.
– Vi blev bare ikke farlige nok i kampen, og det ærgrer mig, siger Mortensen, der efter denne runde deler Superligaens topscorerplads med amerikanske Haji Wright fra Sønderjyske med fem mål hver.
Mortensens træner, David Nielsen, var umiddelbart godt tilfreds med mange perioder fra sit hold trods nederlaget, men han mener, at holdet manglede det sidste offensivt.
– Når vi kommer til at pille kampen fra hinanden, så vil vi se, at vi havde rigtig mange perioder, hvor vi gjorde det godt. Især defensivt.
– Det var dog klart, at vi manglede noget offensivt, og at vi stadig mangler at kunne gøre det rigtig godt mod de bedste hold.
– Vi kunne ikke rigtig gøre ondt på FCK, men jeg tror, at det er noget, vi kan finde frem til, mener AGF-træneren.
FCK har indtil videre ellers ikke vist sig som et af rækkens bedste hold, men for Patrick Mortensen var det naturligt, at københavnerne ville vinde på et tidspunkt.
– FCK skulle jo vinde før eller siden, og det var så bare ærgerligt, at det blev i dag.
– Jeg synes dog ikke, at det viste noget om styrkeforholdet. Vi havde vundet de sidste to kampe mod FCK inden i dag. Det kan ikke vurderes ud fra en enkelt kamp, mener Mortensen.
Han er sikker på, at AGF nok skal komme tilbage på sporet allerede i næste runde, når holdet skal en tur til Haderslev.
– Vi er blevet skreget op til det helt store, og det er også helt fair. Vi vil vinde alle kampe, og jeg er sikker på, at vi nok skal slå tilbage næste gang, siger AGF-angriberen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid
Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
MEDIE
