AGF’s topscorer, Patrick Mortensen, var efter sit holds 0-1-nederlag på hjemmebane til konkurrenterne fra FC København skuffet over, at aarhusianerne ikke formåede at dominere mere i kampen.
Holdet fra Aarhus var ellers for en sjælden gangs skyld favorit mod storklubben fra hovedstaden, der har fået en forfærdelig start på Superligaen med bare fire point i fem kampe.
AGF selv var før kampen ubesejret og lå godt til i toppen.
Derfor havde han håbet, at hjemmeholdet ikke formåede at føre arbejdet fra træningsbanen med til kampen.
– Det er selvfølgelig skuffende, at vi ikke formåede at dominere mere, for det er noget, vi arbejder på til dagligt.
– Men det er ikke sådan, at vi bare skal dominere for at dominere. Vi vil gerne spille fremad og aggressivt med en masse indlæg.
– Vi blev bare ikke farlige nok i kampen, og det ærgrer mig, siger Mortensen, der efter denne runde deler Superligaens topscorerplads med amerikanske Haji Wright fra Sønderjyske med fem mål hver.
Mortensens træner, David Nielsen, var umiddelbart godt tilfreds med mange perioder fra sit hold trods nederlaget, men han mener, at holdet manglede det sidste offensivt.
– Når vi kommer til at pille kampen fra hinanden, så vil vi se, at vi havde rigtig mange perioder, hvor vi gjorde det godt. Især defensivt.
– Det var dog klart, at vi manglede noget offensivt, og at vi stadig mangler at kunne gøre det rigtig godt mod de bedste hold.
– Vi kunne ikke rigtig gøre ondt på FCK, men jeg tror, at det er noget, vi kan finde frem til, mener AGF-træneren.
FCK har indtil videre ellers ikke vist sig som et af rækkens bedste hold, men for Patrick Mortensen var det naturligt, at københavnerne ville vinde på et tidspunkt.
– FCK skulle jo vinde før eller siden, og det var så bare ærgerligt, at det blev i dag.
– Jeg synes dog ikke, at det viste noget om styrkeforholdet. Vi havde vundet de sidste to kampe mod FCK inden i dag. Det kan ikke vurderes ud fra en enkelt kamp, mener Mortensen.
Han er sikker på, at AGF nok skal komme tilbage på sporet allerede i næste runde, når holdet skal en tur til Haderslev.
– Vi er blevet skreget op til det helt store, og det er også helt fair. Vi vil vinde alle kampe, og jeg er sikker på, at vi nok skal slå tilbage næste gang, siger AGF-angriberen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Eintracht Frankfurt byder igen på Gaaei
Frankrig – Spanien
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
INTERVIEW
