AGF’s topscorer, Patrick Mortensen, var efter sit holds 0-1-nederlag på hjemmebane til konkurrenterne fra FC København skuffet over, at aarhusianerne ikke formåede at dominere mere i kampen.
Holdet fra Aarhus var ellers for en sjælden gangs skyld favorit mod storklubben fra hovedstaden, der har fået en forfærdelig start på Superligaen med bare fire point i fem kampe.
AGF selv var før kampen ubesejret og lå godt til i toppen.
Derfor havde han håbet, at hjemmeholdet ikke formåede at føre arbejdet fra træningsbanen med til kampen.
– Det er selvfølgelig skuffende, at vi ikke formåede at dominere mere, for det er noget, vi arbejder på til dagligt.
– Men det er ikke sådan, at vi bare skal dominere for at dominere. Vi vil gerne spille fremad og aggressivt med en masse indlæg.
– Vi blev bare ikke farlige nok i kampen, og det ærgrer mig, siger Mortensen, der efter denne runde deler Superligaens topscorerplads med amerikanske Haji Wright fra Sønderjyske med fem mål hver.
Mortensens træner, David Nielsen, var umiddelbart godt tilfreds med mange perioder fra sit hold trods nederlaget, men han mener, at holdet manglede det sidste offensivt.
– Når vi kommer til at pille kampen fra hinanden, så vil vi se, at vi havde rigtig mange perioder, hvor vi gjorde det godt. Især defensivt.
– Det var dog klart, at vi manglede noget offensivt, og at vi stadig mangler at kunne gøre det rigtig godt mod de bedste hold.
– Vi kunne ikke rigtig gøre ondt på FCK, men jeg tror, at det er noget, vi kan finde frem til, mener AGF-træneren.
FCK har indtil videre ellers ikke vist sig som et af rækkens bedste hold, men for Patrick Mortensen var det naturligt, at københavnerne ville vinde på et tidspunkt.
– FCK skulle jo vinde før eller siden, og det var så bare ærgerligt, at det blev i dag.
– Jeg synes dog ikke, at det viste noget om styrkeforholdet. Vi havde vundet de sidste to kampe mod FCK inden i dag. Det kan ikke vurderes ud fra en enkelt kamp, mener Mortensen.
Han er sikker på, at AGF nok skal komme tilbage på sporet allerede i næste runde, når holdet skal en tur til Haderslev.
– Vi er blevet skreget op til det helt store, og det er også helt fair. Vi vil vinde alle kampe, og jeg er sikker på, at vi nok skal slå tilbage næste gang, siger AGF-angriberen.
/ritzau/
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Brøndby tog vigtig overtidssejr
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Bayern München er i pokalfinalen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
