Der var fire nye ansigter i fodboldlandstræner Kasper Hjulmands trup til de forestående tre VM-kvalifikationskampe mod Skotland, Færøerne og Israel, hvis man sammenligner med den trup, landstræneren udtog til sommerens EM-slutrunde.
Mens Christian Eriksen og Mathias Jensen har hver sin skade i bagagen fra EM, er det manglende spilletid, der koster landsholdspladserne for Robert Skov og Mathias “Zanka” Jørgensen.
Skov har været småskadet i Hoffenheims sæsonoptakt. Derfor har silkeborgenseren ikke spillet, men sad senest på bænken i Bundesligaen i weekenden. “Zanka” har ikke været med i truppen til Fenerbahces ligakampe og internationale kampe i denne sæson.
– Vi har to spillere, som ikke har spillet et eneste minut efter EM. Jeg håber for dem begge, at de kommer ind på deres hold og spiller, for de har begge noget at tilbyde.
– Men de er ikke med, fordi de ikke har fået kampminutter, og det er en forudsætning for at kunne spille VM-kvalifikationskampe, siger landstræneren på et pressemøde i Parken.
I stedet for den manglende EM-kvartet er Rasmus Nissen Kristensen, Mohamed Daramy, Philip Billing og Rasmus Falk udtaget. Om de to sidstnævnte siger Hjulmand:
– Billing har vi haft med før, og han er en spiller med et stort potentiale. Han er startet sæsonen med at lave mål for Bournemouth, og han er en lidt anderledes midtbanespiller end så mange andre.
– Falk har været med før og kender principperne på holdet, så jeg skal ikke forklare ham en masse ting. Det er også en fordel i den periode, vi går ind i. Der kan blive brug for ham, når vi skal have åbnet ting, siger Hjulmand.
Danmark spiller tre VM-kvalifikationskampe i perioden 1.-7. september. Først gælder det en hjemmekamp mod Skotland, siden en udekamp i Thorshavn og dernæst en hjemmekamp mod Israel.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: I dialog med Alvaro Arbeloa
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
