Manglende spilletid koster for Skov og Zanka

Regelmæssig spilletid er en forudsætning for at kunne komme på landsholdet, fastslår Kasper Hjulmand.



Der var fire nye ansigter i fodboldlandstræner Kasper Hjulmands trup til de forestående tre VM-kvalifikationskampe mod Skotland, Færøerne og Israel, hvis man sammenligner med den trup, landstræneren udtog til sommerens EM-slutrunde.

Mens Christian Eriksen og Mathias Jensen har hver sin skade i bagagen fra EM, er det manglende spilletid, der koster landsholdspladserne for Robert Skov og Mathias “Zanka” Jørgensen.

Skov har været småskadet i Hoffenheims sæsonoptakt. Derfor har silkeborgenseren ikke spillet, men sad senest på bænken i Bundesligaen i weekenden. “Zanka” har ikke været med i truppen til Fenerbahces ligakampe og internationale kampe i denne sæson.

– Vi har to spillere, som ikke har spillet et eneste minut efter EM. Jeg håber for dem begge, at de kommer ind på deres hold og spiller, for de har begge noget at tilbyde.

– Men de er ikke med, fordi de ikke har fået kampminutter, og det er en forudsætning for at kunne spille VM-kvalifikationskampe, siger landstræneren på et pressemøde i Parken.

I stedet for den manglende EM-kvartet er Rasmus Nissen Kristensen, Mohamed Daramy, Philip Billing og Rasmus Falk udtaget. Om de to sidstnævnte siger Hjulmand:

– Billing har vi haft med før, og han er en spiller med et stort potentiale. Han er startet sæsonen med at lave mål for Bournemouth, og han er en lidt anderledes midtbanespiller end så mange andre.

– Falk har været med før og kender principperne på holdet, så jeg skal ikke forklare ham en masse ting. Det er også en fordel i den periode, vi går ind i. Der kan blive brug for ham, når vi skal have åbnet ting, siger Hjulmand.

Danmark spiller tre VM-kvalifikationskampe i perioden 1.-7. september. Først gælder det en hjemmekamp mod Skotland, siden en udekamp i Thorshavn og dernæst en hjemmekamp mod Israel.

/ritzau/



Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Lurer på dyr dansk stjerne

Pibekoncert til Thomas Frank

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Storklub lurer på Mohamed Salah

Spøger i kæmpeklub

Solgt for 285 millioner

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Bombe på vej – sker det i dag?