Manglende spilletid koster for Skov og Zanka

Regelmæssig spilletid er en forudsætning for at kunne komme på landsholdet, fastslår Kasper Hjulmand.



Der var fire nye ansigter i fodboldlandstræner Kasper Hjulmands trup til de forestående tre VM-kvalifikationskampe mod Skotland, Færøerne og Israel, hvis man sammenligner med den trup, landstræneren udtog til sommerens EM-slutrunde.

Mens Christian Eriksen og Mathias Jensen har hver sin skade i bagagen fra EM, er det manglende spilletid, der koster landsholdspladserne for Robert Skov og Mathias “Zanka” Jørgensen.

Skov har været småskadet i Hoffenheims sæsonoptakt. Derfor har silkeborgenseren ikke spillet, men sad senest på bænken i Bundesligaen i weekenden. “Zanka” har ikke været med i truppen til Fenerbahces ligakampe og internationale kampe i denne sæson.

– Vi har to spillere, som ikke har spillet et eneste minut efter EM. Jeg håber for dem begge, at de kommer ind på deres hold og spiller, for de har begge noget at tilbyde.

– Men de er ikke med, fordi de ikke har fået kampminutter, og det er en forudsætning for at kunne spille VM-kvalifikationskampe, siger landstræneren på et pressemøde i Parken.

I stedet for den manglende EM-kvartet er Rasmus Nissen Kristensen, Mohamed Daramy, Philip Billing og Rasmus Falk udtaget. Om de to sidstnævnte siger Hjulmand:

– Billing har vi haft med før, og han er en spiller med et stort potentiale. Han er startet sæsonen med at lave mål for Bournemouth, og han er en lidt anderledes midtbanespiller end så mange andre.

– Falk har været med før og kender principperne på holdet, så jeg skal ikke forklare ham en masse ting. Det er også en fordel i den periode, vi går ind i. Der kan blive brug for ham, når vi skal have åbnet ting, siger Hjulmand.

Danmark spiller tre VM-kvalifikationskampe i perioden 1.-7. september. Først gælder det en hjemmekamp mod Skotland, siden en udekamp i Thorshavn og dernæst en hjemmekamp mod Israel.

/ritzau/



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

‘Den værste transfer nogensinde’

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Det har taget røven på Steve Cooper

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Supercomputer: Værste nogensinde!

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Brøndby-stjerne med stor donation

Det er til dumpekarakter

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

– Han har været en decideret atombombe

Klart ønske fra Ruben Amorim

Overvejer Mathias Jensen-køb

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Eriksen med kontant udmelding

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Marokko mishandler Mali

AFCON inviterer til gratis fodbold

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Magisk aften for FC København-stjerne

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!