Manglende spilletid koster for Skov og Zanka

Regelmæssig spilletid er en forudsætning for at kunne komme på landsholdet, fastslår Kasper Hjulmand.



Der var fire nye ansigter i fodboldlandstræner Kasper Hjulmands trup til de forestående tre VM-kvalifikationskampe mod Skotland, Færøerne og Israel, hvis man sammenligner med den trup, landstræneren udtog til sommerens EM-slutrunde.

Mens Christian Eriksen og Mathias Jensen har hver sin skade i bagagen fra EM, er det manglende spilletid, der koster landsholdspladserne for Robert Skov og Mathias “Zanka” Jørgensen.

Skov har været småskadet i Hoffenheims sæsonoptakt. Derfor har silkeborgenseren ikke spillet, men sad senest på bænken i Bundesligaen i weekenden. “Zanka” har ikke været med i truppen til Fenerbahces ligakampe og internationale kampe i denne sæson.

– Vi har to spillere, som ikke har spillet et eneste minut efter EM. Jeg håber for dem begge, at de kommer ind på deres hold og spiller, for de har begge noget at tilbyde.

– Men de er ikke med, fordi de ikke har fået kampminutter, og det er en forudsætning for at kunne spille VM-kvalifikationskampe, siger landstræneren på et pressemøde i Parken.

I stedet for den manglende EM-kvartet er Rasmus Nissen Kristensen, Mohamed Daramy, Philip Billing og Rasmus Falk udtaget. Om de to sidstnævnte siger Hjulmand:

– Billing har vi haft med før, og han er en spiller med et stort potentiale. Han er startet sæsonen med at lave mål for Bournemouth, og han er en lidt anderledes midtbanespiller end så mange andre.

– Falk har været med før og kender principperne på holdet, så jeg skal ikke forklare ham en masse ting. Det er også en fordel i den periode, vi går ind i. Der kan blive brug for ham, når vi skal have åbnet ting, siger Hjulmand.

Danmark spiller tre VM-kvalifikationskampe i perioden 1.-7. september. Først gælder det en hjemmekamp mod Skotland, siden en udekamp i Thorshavn og dernæst en hjemmekamp mod Israel.

/ritzau/





Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku




LIVE

TransferLIVE: I dialog med Alvaro Arbeloa

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Har talt med Bruno Fernandes om transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

‘Det er slut’

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Succestræner forlader Premier League-klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Optakt: Mexico – Sydafrika

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han bliver cheftræner i Brøndby

Klubpræsident udtaler sig om Simsir