Der er frustration at spore i Brøndby IF, der søndag aften spillede 2-2 mod Randers FC i Superligaen på Brøndby Stadion.
Hjemmeholdet følte sig bortdømt kort inde i kampen, hvor Daniel Wass faldt til jorden i Randers-feltet, efter at han havde været i karambolage med Daniel Høegh.
Allerede i pausen i opgøret undrede Wass sig over, at dommerens fløjte forblev tavs.
– Brøndby Stadion er åbenbart det sværeste sted at få et straffespark. Sådan er det, siger Daniel Wass, der klart mener, at dommeren skulle have peget på pletten, til Viaplay.
Selv erkender Daniel Høegh, at der var kontakt mellem de to spillere, men han er glad for, at der ikke blev dømt en forseelse, lyder det.
Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen siger efter opgøret, at han nægter at tro på, at han kan få en god forklaring på, hvorfor Brøndby ikke blev tildelt muligheden for at sparke fra 11-meterpletten.
– Så skal jeg have genskabt min forståelse for spillet, fordi det her var for mig en klokkeklar forseelse, og jeg kan simpelthen ikke forstå det, når vi spiller med VAR, siger Jesper Sørensen til Viaplay.
Cheftræneren spår, at en lignende situation vil give et straffespark "næste gang på alle mulige andre stadioner".
Brøndby vendte sent 0-1 til 2-1 og havde flest chancer, men fik kun 2-2 mod Randers, der udlignede til slutresultatet efter 87 minutter.
Ifølge Daniel Wass kan Brøndby-spillerne ikke skyde skylden på andre end dem selv.
– Det var dumt. Vi skulle bare køre bolden rundt til sidst, og vi kunne mærke, de var trætte. Det eneste, de ventede på, var, at vi skulle tabe bolden, siger Wass.
Med pointdelingen er Brøndby nummer fire i Superligaen med 11 point for seks kampe. Samme total har FC København og FC Nordsjælland, men Brøndby er bedst på målscore.
Randers er syver med sine otte point.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde basker Grib i Bergamo
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER