Der er frustration at spore i Brøndby IF, der søndag aften spillede 2-2 mod Randers FC i Superligaen på Brøndby Stadion.
Hjemmeholdet følte sig bortdømt kort inde i kampen, hvor Daniel Wass faldt til jorden i Randers-feltet, efter at han havde været i karambolage med Daniel Høegh.
Allerede i pausen i opgøret undrede Wass sig over, at dommerens fløjte forblev tavs.
– Brøndby Stadion er åbenbart det sværeste sted at få et straffespark. Sådan er det, siger Daniel Wass, der klart mener, at dommeren skulle have peget på pletten, til Viaplay.
Selv erkender Daniel Høegh, at der var kontakt mellem de to spillere, men han er glad for, at der ikke blev dømt en forseelse, lyder det.
Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen siger efter opgøret, at han nægter at tro på, at han kan få en god forklaring på, hvorfor Brøndby ikke blev tildelt muligheden for at sparke fra 11-meterpletten.
– Så skal jeg have genskabt min forståelse for spillet, fordi det her var for mig en klokkeklar forseelse, og jeg kan simpelthen ikke forstå det, når vi spiller med VAR, siger Jesper Sørensen til Viaplay.
Cheftræneren spår, at en lignende situation vil give et straffespark "næste gang på alle mulige andre stadioner".
Brøndby vendte sent 0-1 til 2-1 og havde flest chancer, men fik kun 2-2 mod Randers, der udlignede til slutresultatet efter 87 minutter.
Ifølge Daniel Wass kan Brøndby-spillerne ikke skyde skylden på andre end dem selv.
– Det var dumt. Vi skulle bare køre bolden rundt til sidst, og vi kunne mærke, de var trætte. Det eneste, de ventede på, var, at vi skulle tabe bolden, siger Wass.
Med pointdelingen er Brøndby nummer fire i Superligaen med 11 point for seks kampe. Samme total har FC København og FC Nordsjælland, men Brøndby er bedst på målscore.
Randers er syver med sine otte point.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
DAGENS SPILFORSLAG
Gammelmandsbold i Toronto
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
OPTAKT
Portugal – Kroatien
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER