Manglende straffe frustrerer Brøndby

Daniel Wass og cheftræner Jesper Sørensen er stærkt utilfredse med, at Brøndby ikke fik straffe mod Randers.



Der er frustration at spore i Brøndby IF, der søndag aften spillede 2-2 mod Randers FC i Superligaen på Brøndby Stadion.

Hjemmeholdet følte sig bortdømt kort inde i kampen, hvor Daniel Wass faldt til jorden i Randers-feltet, efter at han havde været i karambolage med Daniel Høegh.

Allerede i pausen i opgøret undrede Wass sig over, at dommerens fløjte forblev tavs.

– Brøndby Stadion er åbenbart det sværeste sted at få et straffespark. Sådan er det, siger Daniel Wass, der klart mener, at dommeren skulle have peget på pletten, til Viaplay.

Selv erkender Daniel Høegh, at der var kontakt mellem de to spillere, men han er glad for, at der ikke blev dømt en forseelse, lyder det.

Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen siger efter opgøret, at han nægter at tro på, at han kan få en god forklaring på, hvorfor Brøndby ikke blev tildelt muligheden for at sparke fra 11-meterpletten.

– Så skal jeg have genskabt min forståelse for spillet, fordi det her var for mig en klokkeklar forseelse, og jeg kan simpelthen ikke forstå det, når vi spiller med VAR, siger Jesper Sørensen til Viaplay.

Cheftræneren spår, at en lignende situation vil give et straffespark "næste gang på alle mulige andre stadioner".

Brøndby vendte sent 0-1 til 2-1 og havde flest chancer, men fik kun 2-2 mod Randers, der udlignede til slutresultatet efter 87 minutter.

Ifølge Daniel Wass kan Brøndby-spillerne ikke skyde skylden på andre end dem selv.

– Det var dumt. Vi skulle bare køre bolden rundt til sidst, og vi kunne mærke, de var trætte. Det eneste, de ventede på, var, at vi skulle tabe bolden, siger Wass.

Med pointdelingen er Brøndby nummer fire i Superligaen med 11 point for seks kampe. Samme total har FC København og FC Nordsjælland, men Brøndby er bedst på målscore.

Randers er syver med sine otte point.

/ritzau/






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer lover: De får debut

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Uventet skifte?

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Superliga-træner tilknytter agent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Vender tilbage til skærmen

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Fatter intet af Brøndby-bombe

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bekræfter kæmpebud

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?