Manglende straffe frustrerer Brøndby

Daniel Wass og cheftræner Jesper Sørensen er stærkt utilfredse med, at Brøndby ikke fik straffe mod Randers.



Der er frustration at spore i Brøndby IF, der søndag aften spillede 2-2 mod Randers FC i Superligaen på Brøndby Stadion.

Hjemmeholdet følte sig bortdømt kort inde i kampen, hvor Daniel Wass faldt til jorden i Randers-feltet, efter at han havde været i karambolage med Daniel Høegh.

Allerede i pausen i opgøret undrede Wass sig over, at dommerens fløjte forblev tavs.

– Brøndby Stadion er åbenbart det sværeste sted at få et straffespark. Sådan er det, siger Daniel Wass, der klart mener, at dommeren skulle have peget på pletten, til Viaplay.

Selv erkender Daniel Høegh, at der var kontakt mellem de to spillere, men han er glad for, at der ikke blev dømt en forseelse, lyder det.

Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen siger efter opgøret, at han nægter at tro på, at han kan få en god forklaring på, hvorfor Brøndby ikke blev tildelt muligheden for at sparke fra 11-meterpletten.

– Så skal jeg have genskabt min forståelse for spillet, fordi det her var for mig en klokkeklar forseelse, og jeg kan simpelthen ikke forstå det, når vi spiller med VAR, siger Jesper Sørensen til Viaplay.

Cheftræneren spår, at en lignende situation vil give et straffespark "næste gang på alle mulige andre stadioner".

Brøndby vendte sent 0-1 til 2-1 og havde flest chancer, men fik kun 2-2 mod Randers, der udlignede til slutresultatet efter 87 minutter.

Ifølge Daniel Wass kan Brøndby-spillerne ikke skyde skylden på andre end dem selv.

– Det var dumt. Vi skulle bare køre bolden rundt til sidst, og vi kunne mærke, de var trætte. Det eneste, de ventede på, var, at vi skulle tabe bolden, siger Wass.

Med pointdelingen er Brøndby nummer fire i Superligaen med 11 point for seks kampe. Samme total har FC København og FC Nordsjælland, men Brøndby er bedst på målscore.

Randers er syver med sine otte point.

/ritzau/





Brøndby henter Alexander Drexel




LIVE

TransferLIVE: Første Real Madrid tilgang bekræftet

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Nu melder Christian Eriksen ud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller