FC Københavns planer om at udvide deres såkaldte 'Fan Village' med telt og hoppeborg har fået et knæk. Det skyldes, at Københavns Kommune har afvist at give en byggetilladelse.
I stedet må FCK altså fortsætte med at have de mobile foodtrucks og toiletter med, som ikke kræver nogen byggetilladelse. Derudover er de også i overensstemmelse med lokalplanen, lyder det på klubbens hjemmeside.
Samme sted fortæller FCK-direktør Jacob Lauesen om situationen.
– Vi tager naturligvis beslutningen til efterretning og vil derfor forsat opstille vores mobile Fan Village setup, som vi har gjort siden marts. Det betyder, at der ikke kommer hoppeborg og telt, men fans vil stadig kunne købe mad og drikke på vanlig vis og der vil også være en række aktiviteter til de yngste F.C. Københavnere, som ikke kræver særlig tilladelse, fortæller Lauesen.
Foruden at der bliver peget på, at deres Fan Village har betydet, at tilhængerne af hovedstadsklubben har kunne være samlet ét sted i stedet for at være spredt over hele Østerbro-bydelen.
Endvidere kan FCK-bossen se, at der er mulighed for en anden løsning med Teknik og miljø-udvalget, som har stået bag beslutningen.
– Vi kan forstå, at udvalget gerne ser et samarbejde om en anden placering for en permanent Fan Village. Det er vi selvfølgelig klar til at diskutere, men indtil det måtte være på plads, vil vi så fortsætte vores nuværende mobile set-up, som er i overensstemmelse med lokalplanen og de øvrige regler og lovgivning på området, fortæller Lauesen.
Der er nok at se til for de danske mestre for tiden med træner-skifte og skadet anfører. Men der er også noget at glæde sig over, da de søndag fik en sejr over AGF. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
Lewandowski forlader FC Barcelona
Så er det officielt
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub