Mangler tilladelse: FCK-Fan Village lider et knæk

I stedet må FC København fortsætte med det mobile setup af deres fan-område.



FC Københavns planer om at udvide deres såkaldte 'Fan Village' med telt og hoppeborg har fået et knæk. Det skyldes, at Københavns Kommune har afvist at give en byggetilladelse.

I stedet må FCK altså fortsætte med at have de mobile foodtrucks og toiletter med, som ikke kræver nogen byggetilladelse. Derudover er de også i overensstemmelse med lokalplanen, lyder det på klubbens hjemmeside.

Samme sted fortæller FCK-direktør Jacob Lauesen om situationen.

– Vi tager naturligvis beslutningen til efterretning og vil derfor forsat opstille vores mobile Fan Village setup, som vi har gjort siden marts. Det betyder, at der ikke kommer hoppeborg og telt, men fans vil stadig kunne købe mad og drikke på vanlig vis og der vil også være en række aktiviteter til de yngste F.C. Københavnere, som ikke kræver særlig tilladelse, fortæller Lauesen.

Foruden at der bliver peget på, at deres Fan Village har betydet, at tilhængerne af hovedstadsklubben har kunne være samlet ét sted i stedet for at være spredt over hele Østerbro-bydelen.

Endvidere kan FCK-bossen se, at der er mulighed for en anden løsning med Teknik og miljø-udvalget, som har stået bag beslutningen.

– Vi kan forstå, at udvalget gerne ser et samarbejde om en anden placering for en permanent Fan Village. Det er vi selvfølgelig klar til at diskutere, men indtil det måtte være på plads, vil vi så fortsætte vores nuværende mobile set-up, som er i overensstemmelse med lokalplanen og de øvrige regler og lovgivning på området, fortæller Lauesen.

Der er nok at se til for de danske mestre for tiden med træner-skifte og skadet anfører. Men der er også noget at glæde sig over, da de søndag fik en sejr over AGF. Læs mere om det her.





TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?




LIVE

TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Foreslår dansk fyrtårn til storklub