Mangler tilladelse: FCK-Fan Village lider et knæk

I stedet må FC København fortsætte med det mobile setup af deres fan-område.



FC Københavns planer om at udvide deres såkaldte 'Fan Village' med telt og hoppeborg har fået et knæk. Det skyldes, at Københavns Kommune har afvist at give en byggetilladelse.

I stedet må FCK altså fortsætte med at have de mobile foodtrucks og toiletter med, som ikke kræver nogen byggetilladelse. Derudover er de også i overensstemmelse med lokalplanen, lyder det på klubbens hjemmeside.

Samme sted fortæller FCK-direktør Jacob Lauesen om situationen.

– Vi tager naturligvis beslutningen til efterretning og vil derfor forsat opstille vores mobile Fan Village setup, som vi har gjort siden marts. Det betyder, at der ikke kommer hoppeborg og telt, men fans vil stadig kunne købe mad og drikke på vanlig vis og der vil også være en række aktiviteter til de yngste F.C. Københavnere, som ikke kræver særlig tilladelse, fortæller Lauesen.

Foruden at der bliver peget på, at deres Fan Village har betydet, at tilhængerne af hovedstadsklubben har kunne være samlet ét sted i stedet for at være spredt over hele Østerbro-bydelen.

Endvidere kan FCK-bossen se, at der er mulighed for en anden løsning med Teknik og miljø-udvalget, som har stået bag beslutningen.

– Vi kan forstå, at udvalget gerne ser et samarbejde om en anden placering for en permanent Fan Village. Det er vi selvfølgelig klar til at diskutere, men indtil det måtte være på plads, vil vi så fortsætte vores nuværende mobile set-up, som er i overensstemmelse med lokalplanen og de øvrige regler og lovgivning på området, fortæller Lauesen.

Der er nok at se til for de danske mestre for tiden med træner-skifte og skadet anfører. Men der er også noget at glæde sig over, da de søndag fik en sejr over AGF. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Derfor kommer han IKKE til FC København

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her lander Superliga-kampprogrammet

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Storklub jagter to danskere

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Oliver Sonne vender tilbage

Kasper Schmeichel stopper karrieren

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby