Maratonfinale udløste massekrampe hos colombianere

Udsættelse, en lang pause og forlænget spilletid var med til at trætte spillerne i Copa America-finalen.



Finalen i dette års Copa America-finale varede meget mere end de to gange 45 minutter, der typisk udgør en fodboldkamp.

På grund af tilskueruroligheder blev opgøret udsat, et show med sangeren Shakira gjorde pausen ekstra lang, og først efter forlænget spilletid kunne Argentina fejre sejren på 1-0 over Colombia.

Maratonforestillingen var yderst trættende for spillerne, vurderer Colombias træner, Nestor Lorenzo, som måtte se spillerne gå i græsset med krampe på stribe.

– Vi havde en god optakt, men så begynde de usædvanlige situationer at udspille sig, siger landstræneren ifølge AFP.

Tilskuere uden billet havde før kampen tiltvunget sig adgang til stadion. De tumultariske scener gjorde, at kampstart blev rykket med 82 minutter.

– Spillerne varmede op, kølede af og varmede op igen før kickoff. Så havde vi 25 minutters pause, hvilket var underligt for begge hold.

– Generelt mærkes nervøsiteten mere for spillere, der har mindre erfaring i finalerne, og det sled på os.

– For at gøre det helt klart må jeg sige, at alle de spillere, jeg skiftede ud, udgik med kramper – nogle i begge ben. Men de bad alle om at blive skiftet ud, forklarer Nestor Lorenzo.

Tumulten uden for og på stadion før kampen betød, at nogle af spillernes familier ikke nåede frem til kampen i tide.

Det skabte uro og uvished, beretter Argentinas landstræner, Lionel Scaloni.

– Det, der skete før kampen, er svært at forklare og forstå. Spillerne måtte stå uden for stadion i en time og vente på deres familier, og vi måtte spille kampen uden at vide, hvor vores familier var, siger han.

Finalen, der blev spillet i den amerikanske by Miami, blev afgjort på et mål af angriberen Lautaro Martinez efter 112 minutters spil.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Supercomputer: De vinder Superligaen

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Officielt: FC København sælger stjerne

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby