Maratonfinale udløste massekrampe hos colombianere

Udsættelse, en lang pause og forlænget spilletid var med til at trætte spillerne i Copa America-finalen.



Finalen i dette års Copa America-finale varede meget mere end de to gange 45 minutter, der typisk udgør en fodboldkamp.

På grund af tilskueruroligheder blev opgøret udsat, et show med sangeren Shakira gjorde pausen ekstra lang, og først efter forlænget spilletid kunne Argentina fejre sejren på 1-0 over Colombia.

Maratonforestillingen var yderst trættende for spillerne, vurderer Colombias træner, Nestor Lorenzo, som måtte se spillerne gå i græsset med krampe på stribe.

– Vi havde en god optakt, men så begynde de usædvanlige situationer at udspille sig, siger landstræneren ifølge AFP.

Tilskuere uden billet havde før kampen tiltvunget sig adgang til stadion. De tumultariske scener gjorde, at kampstart blev rykket med 82 minutter.

– Spillerne varmede op, kølede af og varmede op igen før kickoff. Så havde vi 25 minutters pause, hvilket var underligt for begge hold.

– Generelt mærkes nervøsiteten mere for spillere, der har mindre erfaring i finalerne, og det sled på os.

– For at gøre det helt klart må jeg sige, at alle de spillere, jeg skiftede ud, udgik med kramper – nogle i begge ben. Men de bad alle om at blive skiftet ud, forklarer Nestor Lorenzo.

Tumulten uden for og på stadion før kampen betød, at nogle af spillernes familier ikke nåede frem til kampen i tide.

Det skabte uro og uvished, beretter Argentinas landstræner, Lionel Scaloni.

– Det, der skete før kampen, er svært at forklare og forstå. Spillerne måtte stå uden for stadion i en time og vente på deres familier, og vi måtte spille kampen uden at vide, hvor vores familier var, siger han.

Finalen, der blev spillet i den amerikanske by Miami, blev afgjort på et mål af angriberen Lautaro Martinez efter 112 minutters spil.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Stjerner gav klar besked til Eriksen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Manchester United – Nottingham Forest



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Chelsea – Manchester City

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Raser: Det er latterligt!

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’