Finalen i dette års Copa America-finale varede meget mere end de to gange 45 minutter, der typisk udgør en fodboldkamp.
På grund af tilskueruroligheder blev opgøret udsat, et show med sangeren Shakira gjorde pausen ekstra lang, og først efter forlænget spilletid kunne Argentina fejre sejren på 1-0 over Colombia.
Maratonforestillingen var yderst trættende for spillerne, vurderer Colombias træner, Nestor Lorenzo, som måtte se spillerne gå i græsset med krampe på stribe.
– Vi havde en god optakt, men så begynde de usædvanlige situationer at udspille sig, siger landstræneren ifølge AFP.
Tilskuere uden billet havde før kampen tiltvunget sig adgang til stadion. De tumultariske scener gjorde, at kampstart blev rykket med 82 minutter.
– Spillerne varmede op, kølede af og varmede op igen før kickoff. Så havde vi 25 minutters pause, hvilket var underligt for begge hold.
– Generelt mærkes nervøsiteten mere for spillere, der har mindre erfaring i finalerne, og det sled på os.
– For at gøre det helt klart må jeg sige, at alle de spillere, jeg skiftede ud, udgik med kramper – nogle i begge ben. Men de bad alle om at blive skiftet ud, forklarer Nestor Lorenzo.
Tumulten uden for og på stadion før kampen betød, at nogle af spillernes familier ikke nåede frem til kampen i tide.
Det skabte uro og uvished, beretter Argentinas landstræner, Lionel Scaloni.
– Det, der skete før kampen, er svært at forklare og forstå. Spillerne måtte stå uden for stadion i en time og vente på deres familier, og vi måtte spille kampen uden at vide, hvor vores familier var, siger han.
Finalen, der blev spillet i den amerikanske by Miami, blev afgjort på et mål af angriberen Lautaro Martinez efter 112 minutters spil.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Smadrer transferrekord
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT