FC Nordsjællands Emiliano Marcondes har haft et helt forrygende efterår i den danske Superliga.
Den danske offensivspiller topper topscorerlisten, har næstflest assists og er blevet kåret til efterårets bedste spiller i Superligaen.
Til januar drager Marcondes dog mod nye eventyr, når han skifter til Brentford, der ligger i den næstebedste engelske række The Championship.
Handlen har været planlagt siden sommeren, og det er ikke nogen hemmelighed, at også Brøndby var meget interesserede i at få fat i den 22-årige dansker.
Selv har Marcondes tidligere fortalt, at han skiftede til Brentford, fordi han ville prøve sig selv af i udlandet.
Den årsag holder angriberen fast i, men han fortæller nu også, at der var ting ved Brøndby, som jeg gjorde, at han havde svært ved at skifte dertil:
– Planen var lidt anderledes, fordi jeg skulle ligge lidt bag Mukhtar som 8’er og ikke komme så meget med i boksen, som jeg gerne vil. Det var måske lidt en dårlig ting.
– Jeg hørte også mange historier om, at i Brøndby må du ikke selvtræne. Det er meget kollektivt. Når du træner, så træner holdet. Man går ud på banen sammen, og man går ind igen sammen. Der er ikke nogen, der bliver ude og sparker ekstra eller noget. Det synes, jeg var lidt mærkeligt, fortæller Marcondes i programmet Sat Af på TV3 Sport.
I Brentford får Emiliano Marcondes flere danske holdkammerater i form af Justin Shaibu, Lasse Vibe, Andreas Bjelland, Mads Bech og Henrik Dalsgaard. Klubben befinder sig på en 12. plads i The Championship.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
Monsterbud på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afslører dansk toptræners millionløn
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Tysk VM-chok
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
