Marcondes afviste Brøndby: Man må ikke selvtræne

Emiliano Marcondes fortæller, hvorfor han valgte Brentford og ikke Brøndby tilbage i sommers.



FC Nordsjællands Emiliano Marcondes har haft et helt forrygende efterår i den danske Superliga. 

Den danske offensivspiller topper topscorerlisten, har næstflest assists og er blevet kåret til efterårets bedste spiller i Superligaen.

Til januar drager Marcondes dog mod nye eventyr, når han skifter til Brentford, der ligger i den næstebedste engelske række The Championship.

Handlen har været planlagt siden sommeren, og det er ikke nogen hemmelighed, at også Brøndby var meget interesserede i at få fat i den 22-årige dansker. 

Selv har Marcondes tidligere fortalt, at han skiftede til Brentford, fordi han ville prøve sig selv af i udlandet.

Den årsag holder angriberen fast i, men han fortæller nu også, at der var ting ved Brøndby, som jeg gjorde, at han havde svært ved at skifte dertil:

– Planen var lidt anderledes, fordi jeg skulle ligge lidt bag Mukhtar som 8’er og ikke komme så meget med i boksen, som jeg gerne vil. Det var måske lidt en dårlig ting.

– Jeg hørte også mange historier om, at i Brøndby må du ikke selvtræne. Det er meget kollektivt. Når du træner, så træner holdet. Man går ud på banen sammen, og man går ind igen sammen. Der er ikke nogen, der bliver ude og sparker ekstra eller noget. Det synes, jeg var lidt mærkeligt, fortæller Marcondes i programmet Sat Af på TV3 Sport.

I Brentford får Emiliano Marcondes flere danske holdkammerater i form af Justin Shaibu, Lasse Vibe, Andreas Bjelland, Mads Bech og Henrik Dalsgaard. Klubben befinder sig på en 12. plads i The Championship.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.





Optakt til OB - Vejle Boldklub LIVE

LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Real Madrid – Athletic Club

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

UEFA med vild ændring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne