United-profil jubler over Højlund-samarbejde

Manchester Uniteds profil Marcus Rashford ser frem til at udvikle samarbejdet med danske Rasmus Højlund.



Manchester Uniteds offensiv har i de senere år i høj grad været bundet op på, hvad engelske Marcus Rashford har kreeret.

I sommerens transfervindue forstærkede den engelske klub sig på den forreste position med tilgangen af danske Rasmus Højlund, og den engelske landsholdsprofil ser frem til at udvikle samarbejdet med danskeren.

– Jeg er ærligt talt super begejstret for det, siger Rashford til Manchester Uniteds hjemmeside.

– Jeg vil forstå hans spil, og jeg vil have ham til at forstå mit så hurtigt som muligt.

Den engelske klub har haft udfordringer med angriberpositionen de senere år, hvor Cristiano Ronaldo fik ophævet sin kontrakt i november 2022.

I foråret lejede man hollandske Wout Weghorst som en midlertidig løsning.

Derfor håber Manchester United nu at have fundet en langvarig løsning i den danske landsholdsspiller Rasmus Højlund.

– Den fart, vi kan angribe med nu, er komplet anderledes, siger Rashford.

Højlund er startet inde i de seneste to Premier League-kampe og i Champions League-kampen mod Bayern München, hvor det også blev til den første scoring for klubben.

– Han er en stor, stærk og fysisk gut, der har gode afslutningskvaliteter. Så når chancerne kommer til ham, vil han score mål, siger Rashford, der scorede 30 gange alle turneringer i seneste sæson.

– Jeg er sikker på, at samarbejdet vil hjælpe os begge, så jeg er begejstret for det, og for at vi får så mange kampe i fremtiden, hvor vi har mulighed for at vise det.

Rashford, Højlund og resten af Manchester United-holdet skal i kamp lørdag, når Crystal Palace kommer på besøg på Old Trafford klokken 16.00.

Klubbens anden dansker, Christian Eriksen, er igen tilgængelig for manager Erik ten Hag, efter han var ude med sygdom i midtugekampen også mod Crystal Palace i pokalturneringen Carabao Cup.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Et ‘angreb’ på Superligaen

Laudrup stopper på TV 2

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Jagter stor Liverpool-stjerne

Afviser monsterbud på Simsir

Portugal – Kroatien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Schweiz – Algeriet

Australien – Egypten

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Argentina – Kap Verde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Eksperter raser: Hvad med Messi?