Markant kritik: Jeg aner ikke, hvor OB vil hen

Kenneth Emil Petersen, tidligere Superliga-spiller og nuværende ekspert på Viaplay, kommer med en markant kritik af OB efter fredagens nederlag til Viborg FF.



Det kører slet, slet ikke for OB.

Søren Kroghs mandskab har hentet blot ét point i tre kampe i Kvalifikationsspillet, og efter fredagens nederlag til Viborg FF i Odense har klubben fortsat ikke vundet en hjemmebanekamp i Superligaen i denne sæson.

Og ovenpå fredagens opgør leverede Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen en markant kritik af præstationen.

– Det er frustrerende, det er afmagt (OB står med nu, red). På en eller anden måde er det ekstremt overraskende for OB selv og fansene, at man er endt i en situation, hvor man tænker, “Det kan da godt være, at de rykker ned.”

– Kvaliteten inde på banen er simpelthen for dårlig. Man er ikke i nærheden af at vinde en kamp, som man kommer foran i, og som om noget skulle give pondus, selvtillid og tro på tingene. Man er det dårligste hold i stort set 90 minutter.

– Man skaber intet offensivt, man sejler defensivt, og man giver så meget rum væk til Viborg.

– Der må være 1.000 alarmklokker, der ringer for OB-spillerne, trænerstaben og dem, som prøver at køre den her klub. Fordi de spillere som er kommet ind… Jeg kan slet ikke se, hvor de vil hen. Jeg aner det ikke, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay og uddyber: 

– Når jeg kigger ned over det hold, som de har, er der ikke mange, der ved, hvad OB's selvforståelse er og har været. Det er spillere, der er hentet i øst og i vest. Det ligner nærmest et puslespil, der er kastet ind på en fodboldbane, og så må vi se, hvordan det går. Jeg synes ikke, der er nogen retning eller tydelighed. 

Se hele debatten om OB, hvor også Francis Dickoh giver sit besyv med, i videoafspilleren øverst i artiklen. 







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

USA – Belgien

Argentina – Egypten

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Enig med FC Midtjylland-angriber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

AGF-spiller idømt karantæne

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Her er prisen på Aral Simsir

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’