Markant kritik: Jeg aner ikke, hvor OB vil hen

Kenneth Emil Petersen, tidligere Superliga-spiller og nuværende ekspert på Viaplay, kommer med en markant kritik af OB efter fredagens nederlag til Viborg FF.



Det kører slet, slet ikke for OB.

Søren Kroghs mandskab har hentet blot ét point i tre kampe i Kvalifikationsspillet, og efter fredagens nederlag til Viborg FF i Odense har klubben fortsat ikke vundet en hjemmebanekamp i Superligaen i denne sæson.

Og ovenpå fredagens opgør leverede Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen en markant kritik af præstationen.

– Det er frustrerende, det er afmagt (OB står med nu, red). På en eller anden måde er det ekstremt overraskende for OB selv og fansene, at man er endt i en situation, hvor man tænker, “Det kan da godt være, at de rykker ned.”

– Kvaliteten inde på banen er simpelthen for dårlig. Man er ikke i nærheden af at vinde en kamp, som man kommer foran i, og som om noget skulle give pondus, selvtillid og tro på tingene. Man er det dårligste hold i stort set 90 minutter.

– Man skaber intet offensivt, man sejler defensivt, og man giver så meget rum væk til Viborg.

– Der må være 1.000 alarmklokker, der ringer for OB-spillerne, trænerstaben og dem, som prøver at køre den her klub. Fordi de spillere som er kommet ind… Jeg kan slet ikke se, hvor de vil hen. Jeg aner det ikke, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay og uddyber: 

– Når jeg kigger ned over det hold, som de har, er der ikke mange, der ved, hvad OB's selvforståelse er og har været. Det er spillere, der er hentet i øst og i vest. Det ligner nærmest et puslespil, der er kastet ind på en fodboldbane, og så må vi se, hvordan det går. Jeg synes ikke, der er nogen retning eller tydelighed. 

Se hele debatten om OB, hvor også Francis Dickoh giver sit besyv med, i videoafspilleren øverst i artiklen. 





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Splitter landet: ‘Så kan støvlerne ryge på hylden’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Atletico Madrid interesseret i dansker

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Køber snart Brøndby-angriber

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Barcelona – Real Madrid

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

FC København sælger Nathan Trott



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen