Markant kritik: Jeg aner ikke, hvor OB vil hen

Kenneth Emil Petersen, tidligere Superliga-spiller og nuværende ekspert på Viaplay, kommer med en markant kritik af OB efter fredagens nederlag til Viborg FF.



Det kører slet, slet ikke for OB.

Søren Kroghs mandskab har hentet blot ét point i tre kampe i Kvalifikationsspillet, og efter fredagens nederlag til Viborg FF i Odense har klubben fortsat ikke vundet en hjemmebanekamp i Superligaen i denne sæson.

Og ovenpå fredagens opgør leverede Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen en markant kritik af præstationen.

– Det er frustrerende, det er afmagt (OB står med nu, red). På en eller anden måde er det ekstremt overraskende for OB selv og fansene, at man er endt i en situation, hvor man tænker, “Det kan da godt være, at de rykker ned.”

– Kvaliteten inde på banen er simpelthen for dårlig. Man er ikke i nærheden af at vinde en kamp, som man kommer foran i, og som om noget skulle give pondus, selvtillid og tro på tingene. Man er det dårligste hold i stort set 90 minutter.

– Man skaber intet offensivt, man sejler defensivt, og man giver så meget rum væk til Viborg.

– Der må være 1.000 alarmklokker, der ringer for OB-spillerne, trænerstaben og dem, som prøver at køre den her klub. Fordi de spillere som er kommet ind… Jeg kan slet ikke se, hvor de vil hen. Jeg aner det ikke, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay og uddyber: 

– Når jeg kigger ned over det hold, som de har, er der ikke mange, der ved, hvad OB's selvforståelse er og har været. Det er spillere, der er hentet i øst og i vest. Det ligner nærmest et puslespil, der er kastet ind på en fodboldbane, og så må vi se, hvordan det går. Jeg synes ikke, der er nogen retning eller tydelighed. 

Se hele debatten om OB, hvor også Francis Dickoh giver sit besyv med, i videoafspilleren øverst i artiklen. 





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Flere Superliga-kamp rykkes

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Sønderjyske køber ny cheftræner

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Viaplay med stor AGF-nyhed

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tunesien – Japan

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK