Voldtægtssigtet PSG-back landsholdsudtaget

Achraf Hakimi har en voldtægtssag hængende over hovedet. Han kan spille videre for både PSG og Marokko.



Det har indtil videre ikke fået nogen sportslige konsekvenser for højrebacken Achraf Hakimi, at han for halvanden uge siden blev sigtet for voldtægt.

Den 24-årige marokkaner spiller videre i Paris Saint-Germain, og mandag er han blevet udtaget til Marokkos landshold.

Landstræner Walid Regraui ser ingen grund til, at sagen skal have en fodboldmæssig konsekvens for Hakimi, før spilleren eventuelt måtte være blevet dømt. Indtil da står fodboldforbundet, landsholdet og Marokkos befolkning bag ham, siger landstræneren.

– Vi står bag ham, og det er det vigtigste. Han er uskyldig, indtil det modsatte er bevist, og vi på landsholdet og alle i Marokko støtter ham, siger Regraui ifølge AFP.

Landstræneren har været i kontakt med PSG-stjernen, efter at voldtægtssagen nåede offentligheden i begyndelsen af marts.

– Jeg snakker ofte med ham, og han har en stærk personlighed på og uden for banen. Vi fokuserer først og fremmest på fodbolden, og så har han folk, som tager hånd om de andre ting (voldtægtssigtelsen, red.) for ham, siger landstræneren i forbindelse med sin trupudtagelse til Marokkos kommende testkampe mod Brasilien og Peru i slutningen af marts.

Det er en 24-årig kvinde, som har anklaget Hakimi for at have voldtaget hende 25. februar i en forstad til Paris. Kvinden og Hakimi mødtes, efter at de to havde fået kontakt til hinanden på det sociale medie Instagram.

Fodboldspilleren er af anklagemyndigheden i franske Nanterre blevet sigtet for at have begået en voldtægt.

Hakimi afviser anklagen.

Han var en vital del af Marokkos landshold, som overraskede alt og alle ved sidste års VM i Qatar. Her nåede marokkanerne helt til semifinalen, hvor holdet løb ind i et nederlag til Frankrig.

Efterfølgende tabte Marokko kampen om bronzemedaljerne til Kroatien. Hakimi er noteret for 61 landskampe og otte mål.

/ritzau/





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Kæmpe røgslør af Brøndby

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Harry Maguire i chok

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Bayern München lurer på choktransfer

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Afsløring: De er færdige i Randers

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

UEFA med vild ændring

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Brighton – Manchester United

AGF kan ende med millionregning, men…

José Mourinho vil have dansk stjerne