Voldtægtssigtet PSG-back landsholdsudtaget

Achraf Hakimi har en voldtægtssag hængende over hovedet. Han kan spille videre for både PSG og Marokko.



Det har indtil videre ikke fået nogen sportslige konsekvenser for højrebacken Achraf Hakimi, at han for halvanden uge siden blev sigtet for voldtægt.

Den 24-årige marokkaner spiller videre i Paris Saint-Germain, og mandag er han blevet udtaget til Marokkos landshold.

Landstræner Walid Regraui ser ingen grund til, at sagen skal have en fodboldmæssig konsekvens for Hakimi, før spilleren eventuelt måtte være blevet dømt. Indtil da står fodboldforbundet, landsholdet og Marokkos befolkning bag ham, siger landstræneren.

– Vi står bag ham, og det er det vigtigste. Han er uskyldig, indtil det modsatte er bevist, og vi på landsholdet og alle i Marokko støtter ham, siger Regraui ifølge AFP.

Landstræneren har været i kontakt med PSG-stjernen, efter at voldtægtssagen nåede offentligheden i begyndelsen af marts.

– Jeg snakker ofte med ham, og han har en stærk personlighed på og uden for banen. Vi fokuserer først og fremmest på fodbolden, og så har han folk, som tager hånd om de andre ting (voldtægtssigtelsen, red.) for ham, siger landstræneren i forbindelse med sin trupudtagelse til Marokkos kommende testkampe mod Brasilien og Peru i slutningen af marts.

Det er en 24-årig kvinde, som har anklaget Hakimi for at have voldtaget hende 25. februar i en forstad til Paris. Kvinden og Hakimi mødtes, efter at de to havde fået kontakt til hinanden på det sociale medie Instagram.

Fodboldspilleren er af anklagemyndigheden i franske Nanterre blevet sigtet for at have begået en voldtægt.

Hakimi afviser anklagen.

Han var en vital del af Marokkos landshold, som overraskede alt og alle ved sidste års VM i Qatar. Her nåede marokkanerne helt til semifinalen, hvor holdet løb ind i et nederlag til Frankrig.

Efterfølgende tabte Marokko kampen om bronzemedaljerne til Kroatien. Hakimi er noteret for 61 landskampe og otte mål.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Har budt en milliard

FCK misser landsholdsspiller

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Bayern München på plads til Superliga-brag

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Gaveregn over FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Vil lokke superstjerne med monsterløn