Voldtægtssigtet PSG-back landsholdsudtaget

Achraf Hakimi har en voldtægtssag hængende over hovedet. Han kan spille videre for både PSG og Marokko.



Det har indtil videre ikke fået nogen sportslige konsekvenser for højrebacken Achraf Hakimi, at han for halvanden uge siden blev sigtet for voldtægt.

Den 24-årige marokkaner spiller videre i Paris Saint-Germain, og mandag er han blevet udtaget til Marokkos landshold.

Landstræner Walid Regraui ser ingen grund til, at sagen skal have en fodboldmæssig konsekvens for Hakimi, før spilleren eventuelt måtte være blevet dømt. Indtil da står fodboldforbundet, landsholdet og Marokkos befolkning bag ham, siger landstræneren.

– Vi står bag ham, og det er det vigtigste. Han er uskyldig, indtil det modsatte er bevist, og vi på landsholdet og alle i Marokko støtter ham, siger Regraui ifølge AFP.

Landstræneren har været i kontakt med PSG-stjernen, efter at voldtægtssagen nåede offentligheden i begyndelsen af marts.

– Jeg snakker ofte med ham, og han har en stærk personlighed på og uden for banen. Vi fokuserer først og fremmest på fodbolden, og så har han folk, som tager hånd om de andre ting (voldtægtssigtelsen, red.) for ham, siger landstræneren i forbindelse med sin trupudtagelse til Marokkos kommende testkampe mod Brasilien og Peru i slutningen af marts.

Det er en 24-årig kvinde, som har anklaget Hakimi for at have voldtaget hende 25. februar i en forstad til Paris. Kvinden og Hakimi mødtes, efter at de to havde fået kontakt til hinanden på det sociale medie Instagram.

Fodboldspilleren er af anklagemyndigheden i franske Nanterre blevet sigtet for at have begået en voldtægt.

Hakimi afviser anklagen.

Han var en vital del af Marokkos landshold, som overraskede alt og alle ved sidste års VM i Qatar. Her nåede marokkanerne helt til semifinalen, hvor holdet løb ind i et nederlag til Frankrig.

Efterfølgende tabte Marokko kampen om bronzemedaljerne til Kroatien. Hakimi er noteret for 61 landskampe og otte mål.

/ritzau/





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Så du det? Wass i helt vild aktion

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Positive forhandlinger med Nartey

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Viborg FF – Brøndby IF

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’