Kun detaljer mangler: FCM-angriber tæt på skifte

Efter et år i Danmark er det ifølge Tipsbladets oplysninger ikke meget, der skiller forwarden Marrony og FC Midtjylland fra en aftale om at sende rekordkøbet tilbage til brasiliansk fodbold.



Det skulle have været så godt, det store køb af forwarden Marrony fra Atlético Mineiro.

Cirka tre millioner euro betalte FC Midtjylland i sommeren 2021 for den unge offensivspiller, der denne sommer koster FCM yderligere 1,5 millioner euro, hvilket i alt bringer handlen op på en værdi af 33 millioner kroner, før vi begynder at regne på signon-fee og en solid løn.

Men på banen blev forwarden aldrig en faktor i den første sæson i FC Midtjylland, og nu er det ifølge Tipsbladets oplysninger tæt på, at Marrony skal rykke tilbage til Brasilien.

Skiftet, hvor der stadig mangler at blive forhandlet nogle detaljer på plads, efter Fluminense i første omgang forsøgte et bud uden betaling til FC Midtjylland, vil som ventet være en udlejning, der i første omgang vil indbringe FC Midtjylland et mindre millionbeløb.

Det er Rio de Janeiro-traditionsklubben Fluminense, der forhandler med FC Midtjylland om at hente Marrony.

Fluminense har solgt forwarden Luiz Henrique til Real Betis i La Liga og har sagt farvel til den tidligere brasilianske landsholdsangriber Fred, der har stoppet karrieren, hvilket er med til at give plads i truppen og budgettet til en handel.

Marrony debuterede i en pokalkamp mod Kjellerup i efteråret og har i alt fået to håndfulde kampe, primært som indhopper, for FC Midtjylland.

Forwarden står til at forlade den danske klub uden scoringer i 306 minutter for FCM.

FC Midtjylland var i foråret tæt på at sende Marrony til en anden brasiliansk klub, Internacional, som dog trak følehornene til sig igen, da man blev nervøs for, om man ville få pengene for storsalget af forwarden Yuri Alberto til den russiske mesterklub Zenit efter Ruslands invasion af Ukraine og de mange efterfølgende sanktioner mod russisk erhvervsliv og den russiske stat.

Marrony var i vinter på forlænget juleferie hjemme i Brasilien i forbindelse med en mindre skade, som forwarden kunne genoptræne på ferien, der i den anden ende blev ufrivilligt forlænget i januar af en omgang COVID-19.

FC Midtjylland har i den forgangne sæson haft Luca Pfeiffer og Sory Kaba udlejet, og især Pfeiffer er oplagt som et salg denne sommer, så FCM alt i alt kommer til at få pengene hjem og måske endda lidt mere til på den handel.

Det virker urealistisk, at FC Midtjylland kommer til at få alle 33 millioner kroner hjem på Marrony, men med en god sæson i Fluminense vil håbet i FC Midtjylland være, at man kan sælge forwarden for 15-20 millioner kroner i 2023 eller 2024, hvis alt går vel.

FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen har bekræftet overfor Tipsbladet, at der er interesse for forwarden.

– Vi er ikke kommet i mål med noget endnu. Det gjorde vi hverken i vinter, hvor der også var interesse og en masse skriverier, og nu er der også en masse skriverier. Men fakta er, at han træner her. sagde Svend Graversen i et interview med Tipsbladet onsdag 29. juni.

Læs hele dette interview her. 

FC Midtjylland spiller i dag træningskamp mod AaB.



Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

FC København nærmer sig Ilyas Houira

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

I svime over Oscar Schwartau

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Store navne kan forlade Brøndby IF

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Marokko er blevet fodboldens mekka

Det kommer til at trække ud

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

To danskere færdige i norsk klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Vild Diant Ramaj-historie

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Intet aftryk!

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’