Det skulle have været så godt, det store køb af forwarden Marrony fra Atlético Mineiro.
Cirka tre millioner euro betalte FC Midtjylland i sommeren 2021 for den unge offensivspiller, der denne sommer koster FCM yderligere 1,5 millioner euro, hvilket i alt bringer handlen op på en værdi af 33 millioner kroner, før vi begynder at regne på signon-fee og en solid løn.
Men på banen blev forwarden aldrig en faktor i den første sæson i FC Midtjylland, og nu er det ifølge Tipsbladets oplysninger tæt på, at Marrony skal rykke tilbage til Brasilien.
Skiftet, hvor der stadig mangler at blive forhandlet nogle detaljer på plads, efter Fluminense i første omgang forsøgte et bud uden betaling til FC Midtjylland, vil som ventet være en udlejning, der i første omgang vil indbringe FC Midtjylland et mindre millionbeløb.
Det er Rio de Janeiro-traditionsklubben Fluminense, der forhandler med FC Midtjylland om at hente Marrony.
Fluminense har solgt forwarden Luiz Henrique til Real Betis i La Liga og har sagt farvel til den tidligere brasilianske landsholdsangriber Fred, der har stoppet karrieren, hvilket er med til at give plads i truppen og budgettet til en handel.
Marrony debuterede i en pokalkamp mod Kjellerup i efteråret og har i alt fået to håndfulde kampe, primært som indhopper, for FC Midtjylland.
Forwarden står til at forlade den danske klub uden scoringer i 306 minutter for FCM.
FC Midtjylland var i foråret tæt på at sende Marrony til en anden brasiliansk klub, Internacional, som dog trak følehornene til sig igen, da man blev nervøs for, om man ville få pengene for storsalget af forwarden Yuri Alberto til den russiske mesterklub Zenit efter Ruslands invasion af Ukraine og de mange efterfølgende sanktioner mod russisk erhvervsliv og den russiske stat.
Marrony var i vinter på forlænget juleferie hjemme i Brasilien i forbindelse med en mindre skade, som forwarden kunne genoptræne på ferien, der i den anden ende blev ufrivilligt forlænget i januar af en omgang COVID-19.
FC Midtjylland har i den forgangne sæson haft Luca Pfeiffer og Sory Kaba udlejet, og især Pfeiffer er oplagt som et salg denne sommer, så FCM alt i alt kommer til at få pengene hjem og måske endda lidt mere til på den handel.
Det virker urealistisk, at FC Midtjylland kommer til at få alle 33 millioner kroner hjem på Marrony, men med en god sæson i Fluminense vil håbet i FC Midtjylland være, at man kan sælge forwarden for 15-20 millioner kroner i 2023 eller 2024, hvis alt går vel.
FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen har bekræftet overfor Tipsbladet, at der er interesse for forwarden.
– Vi er ikke kommet i mål med noget endnu. Det gjorde vi hverken i vinter, hvor der også var interesse og en masse skriverier, og nu er der også en masse skriverier. Men fakta er, at han træner her. sagde Svend Graversen i et interview med Tipsbladet onsdag 29. juni.
FC Midtjylland spiller i dag træningskamp mod AaB.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
‘Thomas Frank løber tør for tid’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
