Kun detaljer mangler: FCM-angriber tæt på skifte

Efter et år i Danmark er det ifølge Tipsbladets oplysninger ikke meget, der skiller forwarden Marrony og FC Midtjylland fra en aftale om at sende rekordkøbet tilbage til brasiliansk fodbold.



Det skulle have været så godt, det store køb af forwarden Marrony fra Atlético Mineiro.

Cirka tre millioner euro betalte FC Midtjylland i sommeren 2021 for den unge offensivspiller, der denne sommer koster FCM yderligere 1,5 millioner euro, hvilket i alt bringer handlen op på en værdi af 33 millioner kroner, før vi begynder at regne på signon-fee og en solid løn.

Men på banen blev forwarden aldrig en faktor i den første sæson i FC Midtjylland, og nu er det ifølge Tipsbladets oplysninger tæt på, at Marrony skal rykke tilbage til Brasilien.

Skiftet, hvor der stadig mangler at blive forhandlet nogle detaljer på plads, efter Fluminense i første omgang forsøgte et bud uden betaling til FC Midtjylland, vil som ventet være en udlejning, der i første omgang vil indbringe FC Midtjylland et mindre millionbeløb.

Det er Rio de Janeiro-traditionsklubben Fluminense, der forhandler med FC Midtjylland om at hente Marrony.

Fluminense har solgt forwarden Luiz Henrique til Real Betis i La Liga og har sagt farvel til den tidligere brasilianske landsholdsangriber Fred, der har stoppet karrieren, hvilket er med til at give plads i truppen og budgettet til en handel.

Marrony debuterede i en pokalkamp mod Kjellerup i efteråret og har i alt fået to håndfulde kampe, primært som indhopper, for FC Midtjylland.

Forwarden står til at forlade den danske klub uden scoringer i 306 minutter for FCM.

FC Midtjylland var i foråret tæt på at sende Marrony til en anden brasiliansk klub, Internacional, som dog trak følehornene til sig igen, da man blev nervøs for, om man ville få pengene for storsalget af forwarden Yuri Alberto til den russiske mesterklub Zenit efter Ruslands invasion af Ukraine og de mange efterfølgende sanktioner mod russisk erhvervsliv og den russiske stat.

Marrony var i vinter på forlænget juleferie hjemme i Brasilien i forbindelse med en mindre skade, som forwarden kunne genoptræne på ferien, der i den anden ende blev ufrivilligt forlænget i januar af en omgang COVID-19.

FC Midtjylland har i den forgangne sæson haft Luca Pfeiffer og Sory Kaba udlejet, og især Pfeiffer er oplagt som et salg denne sommer, så FCM alt i alt kommer til at få pengene hjem og måske endda lidt mere til på den handel.

Det virker urealistisk, at FC Midtjylland kommer til at få alle 33 millioner kroner hjem på Marrony, men med en god sæson i Fluminense vil håbet i FC Midtjylland være, at man kan sælge forwarden for 15-20 millioner kroner i 2023 eller 2024, hvis alt går vel.

FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen har bekræftet overfor Tipsbladet, at der er interesse for forwarden.

– Vi er ikke kommet i mål med noget endnu. Det gjorde vi hverken i vinter, hvor der også var interesse og en masse skriverier, og nu er der også en masse skriverier. Men fakta er, at han træner her. sagde Svend Graversen i et interview med Tipsbladet onsdag 29. juni.

Læs hele dette interview her. 

FC Midtjylland spiller i dag træningskamp mod AaB.





LIVE

TransferLIVE: Mesterhold overvejer Mika Biereth

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Tidligere FC København-angriber skifter klub

– Det er ikke rigtig min beslutning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

– Et kanon sted for ham

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Eksperter med hård kritik af Dolberg

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

West Ham forventer Hermansen-skifte

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Nørgaard kommenterer exitrygte

Storklub har taget kontakt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

‘FCK er nødt til at lytte’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Vil væk fra Brøndby

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Medie: FC København nægter

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub