Det skulle have været så godt, det store køb af forwarden Marrony fra Atlético Mineiro.
Cirka tre millioner euro betalte FC Midtjylland i sommeren 2021 for den unge offensivspiller, der denne sommer koster FCM yderligere 1,5 millioner euro, hvilket i alt bringer handlen op på en værdi af 33 millioner kroner, før vi begynder at regne på signon-fee og en solid løn.
Men på banen blev forwarden aldrig en faktor i den første sæson i FC Midtjylland, og nu er det ifølge Tipsbladets oplysninger tæt på, at Marrony skal rykke tilbage til Brasilien.
Skiftet, hvor der stadig mangler at blive forhandlet nogle detaljer på plads, efter Fluminense i første omgang forsøgte et bud uden betaling til FC Midtjylland, vil som ventet være en udlejning, der i første omgang vil indbringe FC Midtjylland et mindre millionbeløb.
Det er Rio de Janeiro-traditionsklubben Fluminense, der forhandler med FC Midtjylland om at hente Marrony.
Fluminense har solgt forwarden Luiz Henrique til Real Betis i La Liga og har sagt farvel til den tidligere brasilianske landsholdsangriber Fred, der har stoppet karrieren, hvilket er med til at give plads i truppen og budgettet til en handel.
Marrony debuterede i en pokalkamp mod Kjellerup i efteråret og har i alt fået to håndfulde kampe, primært som indhopper, for FC Midtjylland.
Forwarden står til at forlade den danske klub uden scoringer i 306 minutter for FCM.
FC Midtjylland var i foråret tæt på at sende Marrony til en anden brasiliansk klub, Internacional, som dog trak følehornene til sig igen, da man blev nervøs for, om man ville få pengene for storsalget af forwarden Yuri Alberto til den russiske mesterklub Zenit efter Ruslands invasion af Ukraine og de mange efterfølgende sanktioner mod russisk erhvervsliv og den russiske stat.
Marrony var i vinter på forlænget juleferie hjemme i Brasilien i forbindelse med en mindre skade, som forwarden kunne genoptræne på ferien, der i den anden ende blev ufrivilligt forlænget i januar af en omgang COVID-19.
FC Midtjylland har i den forgangne sæson haft Luca Pfeiffer og Sory Kaba udlejet, og især Pfeiffer er oplagt som et salg denne sommer, så FCM alt i alt kommer til at få pengene hjem og måske endda lidt mere til på den handel.
Det virker urealistisk, at FC Midtjylland kommer til at få alle 33 millioner kroner hjem på Marrony, men med en god sæson i Fluminense vil håbet i FC Midtjylland være, at man kan sælge forwarden for 15-20 millioner kroner i 2023 eller 2024, hvis alt går vel.
FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen har bekræftet overfor Tipsbladet, at der er interesse for forwarden.
– Vi er ikke kommet i mål med noget endnu. Det gjorde vi hverken i vinter, hvor der også var interesse og en masse skriverier, og nu er der også en masse skriverier. Men fakta er, at han træner her. sagde Svend Graversen i et interview med Tipsbladet onsdag 29. juni.
FC Midtjylland spiller i dag træningskamp mod AaB.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
Rasmus Højlund har ikke set det før
Melder ud om Kasper Hjulmand
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Skal han med Bo Svensson til FC København?
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Stor profil glad for Brøndby
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Dybt bekymret over VM i USA
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
