FCM-rekordindkøb udeladt igen: I for dårlig form

FC Midtjyllands rekordindkøb er atter ikke med for FC Midtjylland i torsdagens pokalkamp mod AaB. Han har ikke en fysisk formåen til at spille, vurderer Bo Henriksen.



Marrony har langt fra indfriet de forventninger, som naturligt fulgte ham, da FC Midtjylland i sommer gjorde ham til klubbens dyreste indkøb til dato. 

Marrony kom skadet til klubben, og FC Midtjylland har tidligere meldt ud, at man først forventede ham i fulde omdrejninger midtvejs i november. 

Brasilianeren har indtil nu fået fem indhop for FC Midtjylland, og han er kun startet inde en enkelt gang, i pokalkampen mod Kjellerup. 

I weekenden var han slet ikke i truppen mod SønderjyskE, og det samme er tilfældet i torsdagens pokalkamp mod AaB. Det skyldes dog ikke en ny skade. Han er bare i for dårlig form, erkender Bo Henriksen i optakten til kampen til TV3 Sport.

– Da han kom, var han jo skadet, og min fysiske stab vurderede ud fra de test, der blev lavet, at han først var klar rent fysisk til at kunne spille 90 minutter midt i november. Det er der, vi stadig er. Vi kæmper en brav kamp for at få ham i en fysisk tilstand, forklarer Bo Henriksen. 

Jamen mødte han simpelthen op i så dårlig form, Bo, spørger TV3 Sport-reporteren Jon Pagh.

– Nej, han havde jo været skadet længe. Og hvis man er skadet længe, ved du jo selv, at der er problemer, og at man skal bygges op igen. Det arbejder vi jernhårdt på, og så er der så mange andre ting, også i forhold til integration og så videre. Man kunne også se med Paulinho, da han kom. Det tog også lidt tid. Så der er nogle af brasilianerne, hvor det tager en lille smule tid. Det er jeg egentlig ikke så bekymret for. Han skal nok komme. Han viser noget next level, som min assistenttræner Henrik Jensen bliver ved med at sige til nogle af træningerne. Det er klart, at det skal han blive ved med at gøre over en længere periode for at vise det, samtidig med at han skal få den fysiske tilstand op, så vi kan spille med ham, lyder det fra Bo Henriksen.

Er han i dårlig form, eller er han skadet? 

– Han er ikke skadet. Dårlig form.. Han er på vej til at komme i en forfatning ud fra nogle medicinske.. Jeg er jo ikke læge. 

– Jeg mener ikke, han har en fysisk formåen i øjeblikket til at kunne spille. Det er virkeligheden, og det skal vi og han forholde os til. Det arbejder vi på. Jeg har en genial fysisk stab, som render rundt hver eneste dag og kæmper for at få ham derhen. Men selve scenariet var jo midten af november, så vi har stadig 14 dages tid til at komme derhen, hvor planen i virkeligheden var lagt til. Så jeg er ikke så bekymret. Jeg ved, at han kommer, og han er en fremragende fodboldsspiller, påpeger FCM-træneren. 

Marrony kom til FC Midtjylland for omkring 35 millioner kroner.





På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul




LIVE

TransferLIVE: Jagter dansker

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Verdensstjernes søn landet i København

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Vil undgå Bendtner-stunt

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

På blokken i danskerklub

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Topscorer færdig

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Medie med dyster Dorgu-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

– Vi er pressede

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

Bliver det Chido Obis store chance?

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Døsig danskerdyst i Deutschland

Dansker lyner i Italien

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’