Marseille-træner er uenig i spillerhandel og siger op

Andre Villas-Boas er suspenderet efter at have tilbudt at trække sig fra posten som cheftræner i Marseille.



Balladen i Marseille når nye højder, efter at cheftræner Andre Villas-Boas tirsdag er blevet suspenderet.

Det sker, efter at han tilbød at trække sig på et pressemøde tidligere tirsdag.

Portugiseren fik i første omgang ikke accepteret sin opsigelse af ledelsen, som i stedet har reageret ved at suspendere træneren.

Marseille forklarer, at det er en “uundgåelig” konsekvens af situationen. Det er blevet besluttet for at beskytte klubben, og at Andre Villas-Boas med sine handlinger har skadet klubben.

Andre Villas-Boas sagde på pressemødet ifølge Reuters, at han var uenig i Marseille-ledelsens politik på det sportslige område.

– Jeg har afleveret min opsigelse og sagt, at jeg ikke er enig med den sportslige retning. Jeg vil ikke have noget fra Marseille. Jeg vil ikke have penge, sagde Andre Villas-Boas.

Han oplyste, at han afventede et svar fra Marseilles ledelse på sin anmodning om at trække sig.

Marseille hentede mandag på den sidste dag i januars transfervindue midtbanespilleren Olivier Ntcham fra skotske Celtic.

– Vi sluttede transfervinduet af med at hente en ny spiller. Det er en spiller, jeg havde sagt nej til, lød det fra Andre Villas-Boas.

Han fortæller også, at opsigelsen ikke kommer på grund af balladen med klubbens fans. Flere hundrede vrede tilhængere stormede Marseilles træningsanlæg lørdag.

– Bestyrelsen har ikke svaret mig endnu. Min opsigelse har intet at gøre med det, der skete i weekenden, siger Andre Villas-Boas.

– Jeg venter på et svar. Det kan blive et nej, og så kan vi fortsætte, sagde han.

I sidste måned meddelte Andre Villas-Boas, at han ville forlade klubben, når hans kontrakt udløber efter denne sæson.

Marseille, som røg ud af Champions Leagues gruppespil, er nummer ni i den bedste franske fodboldrække – 16 point efter Lille, der topper tabellen. Marseille har dog spillet to kampe færre.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Officielt: FC København sælger stjerne

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Vejle dummer sig i premieren mod AB

‘Det vil være en stor ting i FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Supercomputer: De vinder Superligaen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Skyder Brøndby-transfer ned

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Køb, køb, køb!

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’