Marseille-træner er uenig i spillerhandel og siger op

Andre Villas-Boas er suspenderet efter at have tilbudt at trække sig fra posten som cheftræner i Marseille.



Balladen i Marseille når nye højder, efter at cheftræner Andre Villas-Boas tirsdag er blevet suspenderet.

Det sker, efter at han tilbød at trække sig på et pressemøde tidligere tirsdag.

Portugiseren fik i første omgang ikke accepteret sin opsigelse af ledelsen, som i stedet har reageret ved at suspendere træneren.

Marseille forklarer, at det er en “uundgåelig” konsekvens af situationen. Det er blevet besluttet for at beskytte klubben, og at Andre Villas-Boas med sine handlinger har skadet klubben.

Andre Villas-Boas sagde på pressemødet ifølge Reuters, at han var uenig i Marseille-ledelsens politik på det sportslige område.

– Jeg har afleveret min opsigelse og sagt, at jeg ikke er enig med den sportslige retning. Jeg vil ikke have noget fra Marseille. Jeg vil ikke have penge, sagde Andre Villas-Boas.

Han oplyste, at han afventede et svar fra Marseilles ledelse på sin anmodning om at trække sig.

Marseille hentede mandag på den sidste dag i januars transfervindue midtbanespilleren Olivier Ntcham fra skotske Celtic.

– Vi sluttede transfervinduet af med at hente en ny spiller. Det er en spiller, jeg havde sagt nej til, lød det fra Andre Villas-Boas.

Han fortæller også, at opsigelsen ikke kommer på grund af balladen med klubbens fans. Flere hundrede vrede tilhængere stormede Marseilles træningsanlæg lørdag.

– Bestyrelsen har ikke svaret mig endnu. Min opsigelse har intet at gøre med det, der skete i weekenden, siger Andre Villas-Boas.

– Jeg venter på et svar. Det kan blive et nej, og så kan vi fortsætte, sagde han.

I sidste måned meddelte Andre Villas-Boas, at han ville forlade klubben, når hans kontrakt udløber efter denne sæson.

Marseille, som røg ud af Champions Leagues gruppespil, er nummer ni i den bedste franske fodboldrække – 16 point efter Lille, der topper tabellen. Marseille har dog spillet to kampe færre.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han tager hjem fra VM

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Brasilien – Marokko

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

City med vildt rekordbud