Braithwaite gør comeback i Barcas pokalnedtur

Martin Braithwaite kom på banen for Barcelona i den forlængede spilletid, da holdet røg ud af Copa del Rey.



Der var dansk comeback, da FC Barcelona torsdag var på besøg hos Athletic Bilbao i ottendedelsfinalen i den spanske pokalturnering.

Martin Braithwaite var med i Barcelonas kamptrup igen for første gang, siden han udgik, med hvad der viste sig at være en alvorlig knæskade i en kamp i slutningen af august.

Braithwaite startede på bænken, men fik det sidste kvarter på banen, i hvad der endte med at blive en nedtur for de forsvarende pokalmestre, som slog netop Athletic Bilbao i sidste sæsons finale. Barcelona tabte således 2-3 efter forlænget spilletid.

Kampen var kun små to minutter gammel, da Athletic Bilbao kom foran.

Nico Williams sendte bolden på tværs i feltet. Den endte i venstre side ved Iker Muniain, som med en elegant afslutning sendte bolden over Marc-André ter Stegen og i mål til 1-0.

Små 20 minutter slog FC Barcelona så igen. Nyindkøbte Ferrán Torres stemplede med sit første mål i Barcelona-trøjen, og det var et flot et af slagsen. Spanieren tog fra venstre side et træk ind i banen i feltet og snoede bolden op i det lange hjørne.

Herefter så det længe ud til, at kampen skulle ud i forlænget spilletid. Men med en håndfuld minutter tilbage kom hjemmeholdet på vinderkurs. Lidt tilfældigt endte Inigo Martinez med at skovle bolden i mål efter et frispark, som blev sendt ind i feltet.

Det endte dog alligevel med, at der skulle tages ekstra minutter i brug. For et par minutter inde i tillægstiden fik Pedri udlignet for Barcelona.

Men det blev altså Bilbao, der trak det længste strå og fik revanche, da Iker Muniain på et straffespark scorede i tillægstiden i første halvleg af den forlængede spilletid. Xavi sendte herefter Martin Braithwaite på banen, men lige lidt hjalp det altså.

Tidligere torsdag gik Real Madrid videre til kvartfinalerne. Dog måtte holdet tage forlænget spilletid i brug for at slå Elche med 2-1. Den ordinære spilletid endte 0-0, og Elche kom foran i 103. minut, inden Real – med en mand i undertal – efter mål af Isco og Eden Hazard tog sejren.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dansk megahandel på plads

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



LIVE

Superliga-LIVE: FCK-stjerne skal spille med maske

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Han er ny landstræner for Italien

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Rundens hold i Superligaen – 1. runde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Bekræfter: Salah-transfer droppet

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Carlo Holse skifter til amerikansk klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Rodri er blevet opereret i ryggen

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer