Martin Jørgensen får ny trænerstilling i AGF

Martin Jørgensen bliver en del af teamet, der skal styre talentudviklingen for de 13-15-årige talenter i AGF.



I AGF er man ved at ændre på den måde, som man tænker ungdomsudvikling på. Det betyder også, at der bliver rokeret lidt rundt. Den tidligere landsholdsspiller Martin Jørgensen, der hidtil har trænet AGF’s U14-hold, han bliver nu T+træner. Det oplyser AGF på sin hjemmeside.

Som T+træner vil Martin Jørgensen nu få ansvaret for AGF’s talentudviklingsprogram for spillere i alderen 13-15 år. Det bliver han sammen med talentchef Anders Madsen. Martin Jørgensen vil derfor også være der som en fast bestanddel til de årganges morgentræning.

– Martin har ønsket at få et andet virke, da det har været svært for ham at få familielivet og træningstiderne om eftermiddagen til at hænge sammen. Vi er glade for, at han i stedet har takket ja til at blive T+-træner, og at vores spillere fortsat kan få gavn af Martins erfaringer og store viden om fodbold, siger Anders Madsen.

Som erstatning på U14-holdet bliver 28-årige Hans Paarup hentet ind. Han læser til dagligt idræt på Aarhus Universitet, og så har han en T-træneruddannelse og mange divisionskampe for Brabrand med i bagagen.

Tilbage i februar blev Martin Jørgensen desuden også udpeget som en af Morten Olsens assistenttrænere. Her afløste han Ebbe Sand i teamet omkring landsholdet, og nu har han også også lidt mere at se til i AGF.





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Åbner op for sommertransfer

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Chokskifte på vej?

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

England – Ghana

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu