Martin Jørgensen får ny trænerstilling i AGF

Martin Jørgensen bliver en del af teamet, der skal styre talentudviklingen for de 13-15-årige talenter i AGF.



I AGF er man ved at ændre på den måde, som man tænker ungdomsudvikling på. Det betyder også, at der bliver rokeret lidt rundt. Den tidligere landsholdsspiller Martin Jørgensen, der hidtil har trænet AGF’s U14-hold, han bliver nu T+træner. Det oplyser AGF på sin hjemmeside.

Som T+træner vil Martin Jørgensen nu få ansvaret for AGF’s talentudviklingsprogram for spillere i alderen 13-15 år. Det bliver han sammen med talentchef Anders Madsen. Martin Jørgensen vil derfor også være der som en fast bestanddel til de årganges morgentræning.

– Martin har ønsket at få et andet virke, da det har været svært for ham at få familielivet og træningstiderne om eftermiddagen til at hænge sammen. Vi er glade for, at han i stedet har takket ja til at blive T+-træner, og at vores spillere fortsat kan få gavn af Martins erfaringer og store viden om fodbold, siger Anders Madsen.

Som erstatning på U14-holdet bliver 28-årige Hans Paarup hentet ind. Han læser til dagligt idræt på Aarhus Universitet, og så har han en T-træneruddannelse og mange divisionskampe for Brabrand med i bagagen.

Tilbage i februar blev Martin Jørgensen desuden også udpeget som en af Morten Olsens assistenttrænere. Her afløste han Ebbe Sand i teamet omkring landsholdet, og nu har han også også lidt mere at se til i AGF.





Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’




LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Sydafrika – Canada

Supercomputer: Her er VM-finalen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Jordan – Argentina