Martin Jørgensen får ny trænerstilling i AGF

Martin Jørgensen bliver en del af teamet, der skal styre talentudviklingen for de 13-15-årige talenter i AGF.



I AGF er man ved at ændre på den måde, som man tænker ungdomsudvikling på. Det betyder også, at der bliver rokeret lidt rundt. Den tidligere landsholdsspiller Martin Jørgensen, der hidtil har trænet AGF’s U14-hold, han bliver nu T+træner. Det oplyser AGF på sin hjemmeside.

Som T+træner vil Martin Jørgensen nu få ansvaret for AGF’s talentudviklingsprogram for spillere i alderen 13-15 år. Det bliver han sammen med talentchef Anders Madsen. Martin Jørgensen vil derfor også være der som en fast bestanddel til de årganges morgentræning.

– Martin har ønsket at få et andet virke, da det har været svært for ham at få familielivet og træningstiderne om eftermiddagen til at hænge sammen. Vi er glade for, at han i stedet har takket ja til at blive T+-træner, og at vores spillere fortsat kan få gavn af Martins erfaringer og store viden om fodbold, siger Anders Madsen.

Som erstatning på U14-holdet bliver 28-årige Hans Paarup hentet ind. Han læser til dagligt idræt på Aarhus Universitet, og så har han en T-træneruddannelse og mange divisionskampe for Brabrand med i bagagen.

Tilbage i februar blev Martin Jørgensen desuden også udpeget som en af Morten Olsens assistenttrænere. Her afløste han Ebbe Sand i teamet omkring landsholdet, og nu har han også også lidt mere at se til i AGF.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Apati i Atlanta

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Argentina – Egypten

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Scorer vanvittig løn i Premier League

Schweiz – Colombia

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Enig med FC Midtjylland-angriber

AGF-spiller idømt karantæne

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Her er 1/8-finalerne ved VM

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Trump bad FIFA revurdere karantæne

USA – Belgien

Jagter dansk erstatning