Han har selv længe signaleret, at han gerne vil fortsætte karrieren i AGF trods nedrykning og udsigten til at blive 39 år i efteråret, og nu har Martin Jørgensen så igen underskrevet en ny kontrakt, der løber året ud.
– Med fare for at gentage mig selv fra tidligere kontraktforlængelser, så er det sådan, at jeg stadig synes, det er sjovt at spille fodbold. Der er stadig så meget konkurrencemenneske i mig, at jeg ikke kan undvære fodbold på højt plan. Når træneren og klubben så mente, at de godt kunne bruge min arbejdskraft, så var det et ret nemt valg. Nu handler det for mig om via træningen at gøre mig fortjent til flest muligt minutter på banen, siger Martin Jørgensen.
AGF’s nye cheftræner Morten Wieghorst glæder sig over, at klubben er blevet enig med Martin Jørgensen om en ny kontrakt.
AGF’s nye cheftræner Morten Wieghorst er glad for at kunne råde over Martin Jørgensen i efterårssæsonen.
– Martin har stadig stort mod på at spille, og han har stadig kvaliteterne. Han har sin store erfaring, og den er vigtig for os. De andre spillere med mindre erfaring kan læne sig op ad ham. Det er ekstremt vigtigt. Spillemæssigt ved han, hvad det handler om, og han er alt i alt en spiller, jeg vil kunne trække på som træner, siger Morten Wieghorst.
I forårets redningsplan tog Martin Jørgensen også en rolle som assistenttræner for Jesper Fredberg, men nu skal fokus igen kun være som spiller.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
