Martin Jørgensen har skrevet under i AGF

Martin Jørgensen har endnu engang forlænget fodboldkarrieren i AGF med et halvt år.



Han har selv længe signaleret, at han gerne vil fortsætte karrieren i AGF trods nedrykning og udsigten til at blive 39 år i efteråret, og nu har Martin Jørgensen så igen underskrevet en ny kontrakt, der løber året ud.

 – Med fare for at gentage mig selv fra tidligere kontraktforlængelser, så er det sådan, at jeg stadig synes, det er sjovt at spille fodbold. Der er stadig så meget konkurrencemenneske i mig, at jeg ikke kan undvære fodbold på højt plan. Når træneren og klubben så mente, at de godt kunne bruge min arbejdskraft, så var det et ret nemt valg. Nu handler det for mig om via træningen at gøre mig fortjent til flest muligt minutter på banen, siger Martin Jørgensen.

AGF’s nye cheftræner Morten Wieghorst glæder sig over, at klubben er blevet enig med Martin Jørgensen om en ny kontrakt. 

AGF’s nye cheftræner Morten Wieghorst er glad for at kunne råde over Martin Jørgensen i efterårssæsonen.

– Martin har stadig stort mod på at spille, og han har stadig kvaliteterne. Han har sin store erfaring, og den er vigtig for os. De andre spillere med mindre erfaring kan læne sig op ad ham. Det er ekstremt vigtigt. Spillemæssigt ved han, hvad det handler om, og han er alt i alt en spiller, jeg vil kunne trække på som træner, siger Morten Wieghorst.

I forårets redningsplan tog Martin Jørgensen også en rolle som assistenttræner for Jesper Fredberg, men nu skal fokus igen kun være som spiller.







LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

De vil gerne have Jens Jønsson

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kan sikre millioner til AGF

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

PSG genvinder Champions League

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

LIVE: PSG vinder Champions League

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer