Martin Jørgensen har skrevet under i AGF

Martin Jørgensen har endnu engang forlænget fodboldkarrieren i AGF med et halvt år.



Han har selv længe signaleret, at han gerne vil fortsætte karrieren i AGF trods nedrykning og udsigten til at blive 39 år i efteråret, og nu har Martin Jørgensen så igen underskrevet en ny kontrakt, der løber året ud.

 – Med fare for at gentage mig selv fra tidligere kontraktforlængelser, så er det sådan, at jeg stadig synes, det er sjovt at spille fodbold. Der er stadig så meget konkurrencemenneske i mig, at jeg ikke kan undvære fodbold på højt plan. Når træneren og klubben så mente, at de godt kunne bruge min arbejdskraft, så var det et ret nemt valg. Nu handler det for mig om via træningen at gøre mig fortjent til flest muligt minutter på banen, siger Martin Jørgensen.

AGF’s nye cheftræner Morten Wieghorst glæder sig over, at klubben er blevet enig med Martin Jørgensen om en ny kontrakt. 

AGF’s nye cheftræner Morten Wieghorst er glad for at kunne råde over Martin Jørgensen i efterårssæsonen.

– Martin har stadig stort mod på at spille, og han har stadig kvaliteterne. Han har sin store erfaring, og den er vigtig for os. De andre spillere med mindre erfaring kan læne sig op ad ham. Det er ekstremt vigtigt. Spillemæssigt ved han, hvad det handler om, og han er alt i alt en spiller, jeg vil kunne trække på som træner, siger Morten Wieghorst.

I forårets redningsplan tog Martin Jørgensen også en rolle som assistenttræner for Jesper Fredberg, men nu skal fokus igen kun være som spiller.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Dansk klub har lagt hele strategien om



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

‘Det er ufatteligt imponerende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomas Frank: De vinder VM

Er han løsningen i AGF?

‘Det var verdens undergang’

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Spændende transfermelding om Maxsø



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Skamroses af Thomas Nørgaard

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Tuchel forsvarer sin taktik

Supercomputer: De kommer i VM-finalen