Martin Jørgensen har skrevet under i AGF

Martin Jørgensen har endnu engang forlænget fodboldkarrieren i AGF med et halvt år.



Han har selv længe signaleret, at han gerne vil fortsætte karrieren i AGF trods nedrykning og udsigten til at blive 39 år i efteråret, og nu har Martin Jørgensen så igen underskrevet en ny kontrakt, der løber året ud.

 – Med fare for at gentage mig selv fra tidligere kontraktforlængelser, så er det sådan, at jeg stadig synes, det er sjovt at spille fodbold. Der er stadig så meget konkurrencemenneske i mig, at jeg ikke kan undvære fodbold på højt plan. Når træneren og klubben så mente, at de godt kunne bruge min arbejdskraft, så var det et ret nemt valg. Nu handler det for mig om via træningen at gøre mig fortjent til flest muligt minutter på banen, siger Martin Jørgensen.

AGF’s nye cheftræner Morten Wieghorst glæder sig over, at klubben er blevet enig med Martin Jørgensen om en ny kontrakt. 

AGF’s nye cheftræner Morten Wieghorst er glad for at kunne råde over Martin Jørgensen i efterårssæsonen.

– Martin har stadig stort mod på at spille, og han har stadig kvaliteterne. Han har sin store erfaring, og den er vigtig for os. De andre spillere med mindre erfaring kan læne sig op ad ham. Det er ekstremt vigtigt. Spillemæssigt ved han, hvad det handler om, og han er alt i alt en spiller, jeg vil kunne trække på som træner, siger Morten Wieghorst.

I forårets redningsplan tog Martin Jørgensen også en rolle som assistenttræner for Jesper Fredberg, men nu skal fokus igen kun være som spiller.





LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

Lyngby BK – AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Her er FC Københavns vej i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Tottenham-flop i stor transfer

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

AGF i Europa: De venter i næste runde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De vil have Jelert

Franco Baresi er død

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal

Er de også færdige i OB?

Her er FCK’s næste modstander i Europa

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

‘En trøstepræmie af en turnering’

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Nærmer sig vild FCK-præstation

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle