Martin Jørgensen har skrevet under i AGF

Martin Jørgensen har endnu engang forlænget fodboldkarrieren i AGF med et halvt år.



Han har selv længe signaleret, at han gerne vil fortsætte karrieren i AGF trods nedrykning og udsigten til at blive 39 år i efteråret, og nu har Martin Jørgensen så igen underskrevet en ny kontrakt, der løber året ud.

 – Med fare for at gentage mig selv fra tidligere kontraktforlængelser, så er det sådan, at jeg stadig synes, det er sjovt at spille fodbold. Der er stadig så meget konkurrencemenneske i mig, at jeg ikke kan undvære fodbold på højt plan. Når træneren og klubben så mente, at de godt kunne bruge min arbejdskraft, så var det et ret nemt valg. Nu handler det for mig om via træningen at gøre mig fortjent til flest muligt minutter på banen, siger Martin Jørgensen.

AGF’s nye cheftræner Morten Wieghorst glæder sig over, at klubben er blevet enig med Martin Jørgensen om en ny kontrakt. 

AGF’s nye cheftræner Morten Wieghorst er glad for at kunne råde over Martin Jørgensen i efterårssæsonen.

– Martin har stadig stort mod på at spille, og han har stadig kvaliteterne. Han har sin store erfaring, og den er vigtig for os. De andre spillere med mindre erfaring kan læne sig op ad ham. Det er ekstremt vigtigt. Spillemæssigt ved han, hvad det handler om, og han er alt i alt en spiller, jeg vil kunne trække på som træner, siger Morten Wieghorst.

I forårets redningsplan tog Martin Jørgensen også en rolle som assistenttræner for Jesper Fredberg, men nu skal fokus igen kun være som spiller.





LIVE

VM-LIVE: Messi-familien melder ud

Tyrkiet – Paraguay

VM-spids må alligevel rejse til Canada

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Tæt på at købe FC København-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Zanka ville spille gratis for FC København

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Køber Mads Bidstrup til spotpris

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Superliga-spiller åben for transfer

Jonas Lössl stopper karrieren



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rundens hold – VM

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner