Mattsson skal møde sin bror: Min mor får det svært

I Magnus Mattssons Superliga-debut for FC København kommer den nye Superliga-profil sandsynligvis til at stå direkte overfor sin lillebror Pelle Mattsson. Tipsbladet har talt med Magnus Mattsson, der regner med, at det bliver en følelsesladet dag for især hans mor.



PORTUGAL (Tipsbladet): Søndag den 18. februar kan Magnus Mattsson få sin Superliga-debut for FC København, og det bliver utvivlsomt en ganske speciel dag for den nu tidligere NEC Nijmegen-spiller. 

Tilfældet vil nemlig, at modstanderen er Silkeborg IF, og dermed er der lagt op til, at Magnus Mattsson skal duellere med sin lillebror Pelle Mattsson, der spiller for klubben fra Søhøjlandet. 

Den nye FC København-stjerne vil derfor heller ikke lægge skjul på, at det bliver en meget speciel dag, da Tipsbladet møder ham lørdag eftermiddag i Portugal, hvor FC København er på træningslejr. 

Magnus Mattsson er storsmilende, og det er tydeligt at mærke på den 24-årige offensivspiller, at han har fået sit drømmeskifte opfyldt. Men da snakken falder på den potentielle familiekamp kan man godt mærke, at det er noget, Mattsson er klar over, for her bliver tonen lidt anderledes.

– Ja, jeg kender jo godt kampprogrammet, og det er jo netop Silkeborg, vi skal møde, hvor min bror spiller. Jeg glæder mig utroligt meget til at komme i gang. Jeg er jo allerede i kampform fra Holland af, og jeg glæder mig til at kunne komme i gang med både Champions League og Superligaen, siger Magnus Mattsson og fortsætter:

– Det er da lidt spøjst, at min lillebror spiller på modstanderholdet. Men altså, når alt kommer til alt, så spiller vi jo bare begge fodbold. Vi er jo ikke brødre, når den kamp går i gang. Men når min mor ser kampen på sidelinien, så er det nok hende, der får lidt mere ondt i maven end os.

Hvem tror du, at hun holder med?

– Jeg tror, at det bliver svært for hende at vælge mellem os to. Jeg tror bare, at hun kommer til at nyde at se hendes sønner have gjort det godt med deres fodbold.

– Det bliver nok et meget følelsesmæssigt og rørt øjeblik for hende, lyder det fra Magnus Mattsson. 

Når min mor ser kampen på sidelinien, så er det nok hende, der får lidt mere ondt i maven end os.

Har du talt med Pelle om det?

– Ja, men det er ikke det, der fylder allermest. Vi er jo begge to godt klar over, at vi har hinanden i den første kamp.

– Men det er ikke der, al min energi ligger. Vi snakker om alle mulige andre ting. Vi har vores forhold til hinanden og vi er brødre, så det er ikke det, der fylder allermest, siger Magnus Mattsson. 

Det bliver formentlig ikke i kampen mod Silkeborg, at Magnus Mattsson får sin officielle debut for FC København, for allerede tirsdag den 13. februar får 'Løverne' besøg af Manchester City i Champions League. 







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Motivation til forskel i Lens

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Ivan Toney klar på choktransfer

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

– Han vinder Ballon d’Or!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Brøndby IF – Sønderjyske

Fremhæver stort Brøndby-talent

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Helt vild med Brøndby-profil



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks