PORTUGAL (Tipsbladet): Søndag den 18. februar kan Magnus Mattsson få sin Superliga-debut for FC København, og det bliver utvivlsomt en ganske speciel dag for den nu tidligere NEC Nijmegen-spiller.
Tilfældet vil nemlig, at modstanderen er Silkeborg IF, og dermed er der lagt op til, at Magnus Mattsson skal duellere med sin lillebror Pelle Mattsson, der spiller for klubben fra Søhøjlandet.
Den nye FC København-stjerne vil derfor heller ikke lægge skjul på, at det bliver en meget speciel dag, da Tipsbladet møder ham lørdag eftermiddag i Portugal, hvor FC København er på træningslejr.
Magnus Mattsson er storsmilende, og det er tydeligt at mærke på den 24-årige offensivspiller, at han har fået sit drømmeskifte opfyldt. Men da snakken falder på den potentielle familiekamp kan man godt mærke, at det er noget, Mattsson er klar over, for her bliver tonen lidt anderledes.
– Ja, jeg kender jo godt kampprogrammet, og det er jo netop Silkeborg, vi skal møde, hvor min bror spiller. Jeg glæder mig utroligt meget til at komme i gang. Jeg er jo allerede i kampform fra Holland af, og jeg glæder mig til at kunne komme i gang med både Champions League og Superligaen, siger Magnus Mattsson og fortsætter:
– Det er da lidt spøjst, at min lillebror spiller på modstanderholdet. Men altså, når alt kommer til alt, så spiller vi jo bare begge fodbold. Vi er jo ikke brødre, når den kamp går i gang. Men når min mor ser kampen på sidelinien, så er det nok hende, der får lidt mere ondt i maven end os.
Hvem tror du, at hun holder med?
– Jeg tror, at det bliver svært for hende at vælge mellem os to. Jeg tror bare, at hun kommer til at nyde at se hendes sønner have gjort det godt med deres fodbold.
– Det bliver nok et meget følelsesmæssigt og rørt øjeblik for hende, lyder det fra Magnus Mattsson.
Når min mor ser kampen på sidelinien, så er det nok hende, der får lidt mere ondt i maven end os.
Har du talt med Pelle om det?
– Ja, men det er ikke det, der fylder allermest. Vi er jo begge to godt klar over, at vi har hinanden i den første kamp.
– Men det er ikke der, al min energi ligger. Vi snakker om alle mulige andre ting. Vi har vores forhold til hinanden og vi er brødre, så det er ikke det, der fylder allermest, siger Magnus Mattsson.
Det bliver formentlig ikke i kampen mod Silkeborg, at Magnus Mattsson får sin officielle debut for FC København, for allerede tirsdag den 13. februar får 'Løverne' besøg af Manchester City i Champions League.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
MEDIE
Jonas Wind er i København
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vil være en af verdens største klubber om fem år
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
– Det har man nok aldrig set før
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
På rov i FC København
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale