Mattsson skal møde sin bror: Min mor får det svært

I Magnus Mattssons Superliga-debut for FC København kommer den nye Superliga-profil sandsynligvis til at stå direkte overfor sin lillebror Pelle Mattsson. Tipsbladet har talt med Magnus Mattsson, der regner med, at det bliver en følelsesladet dag for især hans mor.



PORTUGAL (Tipsbladet): Søndag den 18. februar kan Magnus Mattsson få sin Superliga-debut for FC København, og det bliver utvivlsomt en ganske speciel dag for den nu tidligere NEC Nijmegen-spiller. 

Tilfældet vil nemlig, at modstanderen er Silkeborg IF, og dermed er der lagt op til, at Magnus Mattsson skal duellere med sin lillebror Pelle Mattsson, der spiller for klubben fra Søhøjlandet. 

Den nye FC København-stjerne vil derfor heller ikke lægge skjul på, at det bliver en meget speciel dag, da Tipsbladet møder ham lørdag eftermiddag i Portugal, hvor FC København er på træningslejr. 

Magnus Mattsson er storsmilende, og det er tydeligt at mærke på den 24-årige offensivspiller, at han har fået sit drømmeskifte opfyldt. Men da snakken falder på den potentielle familiekamp kan man godt mærke, at det er noget, Mattsson er klar over, for her bliver tonen lidt anderledes.

– Ja, jeg kender jo godt kampprogrammet, og det er jo netop Silkeborg, vi skal møde, hvor min bror spiller. Jeg glæder mig utroligt meget til at komme i gang. Jeg er jo allerede i kampform fra Holland af, og jeg glæder mig til at kunne komme i gang med både Champions League og Superligaen, siger Magnus Mattsson og fortsætter:

– Det er da lidt spøjst, at min lillebror spiller på modstanderholdet. Men altså, når alt kommer til alt, så spiller vi jo bare begge fodbold. Vi er jo ikke brødre, når den kamp går i gang. Men når min mor ser kampen på sidelinien, så er det nok hende, der får lidt mere ondt i maven end os.

Hvem tror du, at hun holder med?

– Jeg tror, at det bliver svært for hende at vælge mellem os to. Jeg tror bare, at hun kommer til at nyde at se hendes sønner have gjort det godt med deres fodbold.

– Det bliver nok et meget følelsesmæssigt og rørt øjeblik for hende, lyder det fra Magnus Mattsson. 

Når min mor ser kampen på sidelinien, så er det nok hende, der får lidt mere ondt i maven end os.

Har du talt med Pelle om det?

– Ja, men det er ikke det, der fylder allermest. Vi er jo begge to godt klar over, at vi har hinanden i den første kamp.

– Men det er ikke der, al min energi ligger. Vi snakker om alle mulige andre ting. Vi har vores forhold til hinanden og vi er brødre, så det er ikke det, der fylder allermest, siger Magnus Mattsson. 

Det bliver formentlig ikke i kampen mod Silkeborg, at Magnus Mattsson får sin officielle debut for FC København, for allerede tirsdag den 13. februar får 'Løverne' besøg af Manchester City i Champions League. 





Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb




LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Voldsom straf til Clement Bischoff

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Stjerne peger på Højlund

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Bayern slår rekord i ny storsejr

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Blæst fuldstændig omkuld

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Afviser mesterskabssnak

1. divisionsstjerne med voldsomme tal



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Laver aftale med Frederik Birk

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Storklub lurer på Superliga-profil

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Storroser dansk super-talent

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation