FC Københavns helt store januartriumf kan meget vel være Magnus Mattsson.
"Løverne" er særdeles varme på NEC Nijmegen-stjernen, der har været den helt store åbenbaring i Eredivisie i denne sæson, men foreløbig er deres "alt for lave" bud blevet afvist af Nijmegen.
Ikke desto mindre er det interessant, at FC København bliver koblet til Magnus Mattsson, som har scoret ti gange og lagt op til fire scoringer i Eredivisie i denne sæson.
Flotte tal for en midtbanespiller, og dykker man ned i tallene, så viser de tydeligt, hvorfor Mattsson har fanget Peter Christiansens øjne. Mattsson er nemlig fremragende, når det kommer til at hugge på kassen. Det viser tal fra Opta. Kun en enkelt anden spiller i Eredivisie overgår hans evne til at ramme målet, hvis man ser på spillere, der har haft minimum 15 afslutninger i denne sæson.

Ser vi på nedenstående grafik, der viser alle Mattssons afslutninger i denne sæson, så tegner det et billede af en spiller, som ikke er bange for at skyde fra distancen. Til gengæld viser dataen også, at Magnus Mattsson har outperformet sin xG med hele 3,7 mål. Det kan enten betyde, at han er en formidabel afslutter, eller at han har været en smule heldig. Størrelsen på cirklerne indikerer, hvor stor chancen har været, og her har Mattsson overordnet været god til at score på de store chancer. Det kan tyde på, at han er dygtig til at holde hovedet koldt i de afgørende situationer.

Mattsson er ikke kun dygtig, når det kommer til at score. Hans fire oplæg vidner også om, at han formår, at sætte sine holdkammerater i scene. Aktuelt har han skabt 26 chancer i åbent spil i denne sæson, og her er der faktisk 11 spillere, som har gjort det bedre. Omvendt er det kun fire spillere, der overgår hans kombinerede 14 mål og assists i ligaen.
Hvad så med FCK?
Så skulle FC København købe ham, så vil de altså få en kreativ kraft, der er afgørende på banens sidste tredjedel. Men hvor passer Magnus Mattsson så ind på Jacob Neestrups mandskab? Er han kant eller midtbane?
Nedenstående grafik viser, at han stort set altid begår sig centralt på banen, hvor 93 procent af hans spilleminutter foregår. Derfor giver det bedst mening at tænke ham ind i en rolle på midtbanen i Neestrups 4-3-3-formation.

Dermed er det nærliggende at sammenligne ham med Lukas Lerager og Diogo Goncalves, som er de to centrale midtbanespillere i FC København, der har de mest fremskudte roller foran Rasmus Falk.
Tipsbladet har fået Opta til at sætte Mattssons tal fra Eredivisie overfor Lukas Lerager og Diogo Goncalves' tal fra Superligaen i denne sæson for at forsøge at sammenligne de tre spillere. Her er tallene pr 90. minut for at gøre sammenligningen mere fair.

Tallene viser, at der hvor Mattsson skiller sig ud for de to FCK'ere, det er på hans evne til at ramme indenfor rammen på sine skud, men også antallet af gennemførte driblinger og bolderobringer på den sidste tredjedel, hvor Mattsson overgår FCK'erne.
Det indikerer både, at han er en dygtig dribler, som tør at tage bolden til sig og udfordre sin direkte modstander, samt at han er en god presspiller.
Hvordan Jacob Neestrup vil få kabalen til at gå op, skulle det lykkes at hente Mattsson, er interessant at se. Smækker man ham ud på kanten på grund af hans dygtige dribleegenskaber, eller beholder man ham centralt, hvor han trods alt får langt størstedelen af sine minutter? Eller betyder det, at Diogo Goncalves rykkes væk fra midtbanen?
Mulighederne er mange, men sikkert er det, at FC København i hvert fald vil få sig et skarpt kort til offensiven, der ikke går ned på selvtillid i øjeblikket.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
Moukoko vækker opsigt i udlandet
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
Færdig i Manchester City
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
OPTAKT