Magnus Mattssons vilde tal: Her passer han i FCK

Hvis FC København lykkes med at købe Magnus Mattsson, så får de en spiller, som både er en fremragende dribler, men en decideret frygtindgydende afslutter.



FC Københavns helt store januartriumf kan meget vel være Magnus Mattsson. 

"Løverne" er særdeles varme på NEC Nijmegen-stjernen, der har været den helt store åbenbaring i Eredivisie i denne sæson, men foreløbig er deres "alt for lave" bud blevet afvist af Nijmegen

Ikke desto mindre er det interessant, at FC København bliver koblet til Magnus Mattsson, som har scoret ti gange og lagt op til fire scoringer i Eredivisie i denne sæson.

Flotte tal for en midtbanespiller, og dykker man ned i tallene, så viser de tydeligt, hvorfor Mattsson har fanget Peter Christiansens øjne. Mattsson er nemlig fremragende, når det kommer til at hugge på kassen. Det viser tal fra Opta. Kun en enkelt anden spiller i Eredivisie overgår hans evne til at ramme målet, hvis man ser på spillere, der har haft minimum 15 afslutninger i denne sæson. 

Sk__rmbillede_2024-01-27_143215

Ser vi på nedenstående grafik, der viser alle Mattssons afslutninger i denne sæson, så tegner det et billede af en spiller, som ikke er bange for at skyde fra distancen. Til gengæld viser dataen også, at Magnus Mattsson har outperformet sin xG med hele 3,7 mål. Det kan enten betyde, at han er en formidabel afslutter, eller at han har været en smule heldig. Størrelsen på cirklerne indikerer, hvor stor chancen har været, og her har Mattsson overordnet været god til at score på de store chancer. Det kan tyde på, at han er dygtig til at holde hovedet koldt i de afgørende situationer.

Sk__rmbillede_2024-01-27_143215

Mattsson er ikke kun dygtig, når det kommer til at score. Hans fire oplæg vidner også om, at han formår, at sætte sine holdkammerater i scene. Aktuelt har han skabt 26 chancer i åbent spil i denne sæson, og her er der faktisk 11 spillere, som har gjort det bedre. Omvendt er det kun fire spillere, der overgår hans kombinerede 14 mål og assists i ligaen. 

Hvad så med FCK?
Så skulle FC København købe ham, så vil de altså få en kreativ kraft, der er afgørende på banens sidste tredjedel. Men hvor passer Magnus Mattsson så ind på Jacob Neestrups mandskab? Er han kant eller midtbane? 

Nedenstående grafik viser, at han stort set altid begår sig centralt på banen, hvor 93 procent af hans spilleminutter foregår. Derfor giver det bedst mening at tænke ham ind i en rolle på midtbanen i Neestrups 4-3-3-formation.

Sk__rmbillede_2024-01-27_143215

Dermed er det nærliggende at sammenligne ham med Lukas Lerager og Diogo Goncalves, som er de to centrale midtbanespillere i FC København, der har de mest fremskudte roller foran Rasmus Falk. 

Tipsbladet har fået Opta til at sætte Mattssons tal fra Eredivisie overfor Lukas Lerager og Diogo Goncalves' tal fra Superligaen i denne sæson for at forsøge at sammenligne de tre spillere. Her er tallene pr 90. minut for at gøre sammenligningen mere fair. 

Sk__rmbillede_2024-01-27_143215

Tallene viser, at der hvor Mattsson skiller sig ud for de to FCK'ere, det er på hans evne til at ramme indenfor rammen på sine skud, men også antallet af gennemførte driblinger og bolderobringer på den sidste tredjedel, hvor Mattsson overgår FCK'erne. 

Det indikerer både, at han er en dygtig dribler, som tør at tage bolden til sig og udfordre sin direkte modstander, samt at han er en god presspiller. 

Hvordan Jacob Neestrup vil få kabalen til at gå op, skulle det lykkes at hente Mattsson, er interessant at se. Smækker man ham ud på kanten på grund af hans dygtige dribleegenskaber, eller beholder man ham centralt, hvor han trods alt får langt størstedelen af sine minutter? Eller betyder det, at Diogo Goncalves rykkes væk fra midtbanen? 

Mulighederne er mange, men sikkert er det, at FC København i hvert fald vil få sig et skarpt kort til offensiven, der ikke går ned på selvtillid i øjeblikket.





Superliga-transfer på vej? Ude af truppen




Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Chido Obi var ustyrlig

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Nartey scorede igen for Lyon

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

– Det er en gigantisk fiasko

Sønderjyske – Silkeborg IF

AGF dummer sig mod Fredericia

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Præsenterer Thomas Franks afløser



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

FC Midtjylland kørte OB over

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

Salah strålede for Liverpool

FCK-bænken var rasende!

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Video: Her kommer AGF bagud

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Viborg FF – Brøndby IF

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

OB – FC Midtjylland