Magnus Mattssons vilde tal: Her passer han i FCK

Hvis FC København lykkes med at købe Magnus Mattsson, så får de en spiller, som både er en fremragende dribler, men en decideret frygtindgydende afslutter.



FC Københavns helt store januartriumf kan meget vel være Magnus Mattsson. 

"Løverne" er særdeles varme på NEC Nijmegen-stjernen, der har været den helt store åbenbaring i Eredivisie i denne sæson, men foreløbig er deres "alt for lave" bud blevet afvist af Nijmegen

Ikke desto mindre er det interessant, at FC København bliver koblet til Magnus Mattsson, som har scoret ti gange og lagt op til fire scoringer i Eredivisie i denne sæson.

Flotte tal for en midtbanespiller, og dykker man ned i tallene, så viser de tydeligt, hvorfor Mattsson har fanget Peter Christiansens øjne. Mattsson er nemlig fremragende, når det kommer til at hugge på kassen. Det viser tal fra Opta. Kun en enkelt anden spiller i Eredivisie overgår hans evne til at ramme målet, hvis man ser på spillere, der har haft minimum 15 afslutninger i denne sæson. 

Sk__rmbillede_2024-01-27_143215

Ser vi på nedenstående grafik, der viser alle Mattssons afslutninger i denne sæson, så tegner det et billede af en spiller, som ikke er bange for at skyde fra distancen. Til gengæld viser dataen også, at Magnus Mattsson har outperformet sin xG med hele 3,7 mål. Det kan enten betyde, at han er en formidabel afslutter, eller at han har været en smule heldig. Størrelsen på cirklerne indikerer, hvor stor chancen har været, og her har Mattsson overordnet været god til at score på de store chancer. Det kan tyde på, at han er dygtig til at holde hovedet koldt i de afgørende situationer.

Sk__rmbillede_2024-01-27_143215

Mattsson er ikke kun dygtig, når det kommer til at score. Hans fire oplæg vidner også om, at han formår, at sætte sine holdkammerater i scene. Aktuelt har han skabt 26 chancer i åbent spil i denne sæson, og her er der faktisk 11 spillere, som har gjort det bedre. Omvendt er det kun fire spillere, der overgår hans kombinerede 14 mål og assists i ligaen. 

Hvad så med FCK?
Så skulle FC København købe ham, så vil de altså få en kreativ kraft, der er afgørende på banens sidste tredjedel. Men hvor passer Magnus Mattsson så ind på Jacob Neestrups mandskab? Er han kant eller midtbane? 

Nedenstående grafik viser, at han stort set altid begår sig centralt på banen, hvor 93 procent af hans spilleminutter foregår. Derfor giver det bedst mening at tænke ham ind i en rolle på midtbanen i Neestrups 4-3-3-formation.

Sk__rmbillede_2024-01-27_143215

Dermed er det nærliggende at sammenligne ham med Lukas Lerager og Diogo Goncalves, som er de to centrale midtbanespillere i FC København, der har de mest fremskudte roller foran Rasmus Falk. 

Tipsbladet har fået Opta til at sætte Mattssons tal fra Eredivisie overfor Lukas Lerager og Diogo Goncalves' tal fra Superligaen i denne sæson for at forsøge at sammenligne de tre spillere. Her er tallene pr 90. minut for at gøre sammenligningen mere fair. 

Sk__rmbillede_2024-01-27_143215

Tallene viser, at der hvor Mattsson skiller sig ud for de to FCK'ere, det er på hans evne til at ramme indenfor rammen på sine skud, men også antallet af gennemførte driblinger og bolderobringer på den sidste tredjedel, hvor Mattsson overgår FCK'erne. 

Det indikerer både, at han er en dygtig dribler, som tør at tage bolden til sig og udfordre sin direkte modstander, samt at han er en god presspiller. 

Hvordan Jacob Neestrup vil få kabalen til at gå op, skulle det lykkes at hente Mattsson, er interessant at se. Smækker man ham ud på kanten på grund af hans dygtige dribleegenskaber, eller beholder man ham centralt, hvor han trods alt får langt størstedelen af sine minutter? Eller betyder det, at Diogo Goncalves rykkes væk fra midtbanen? 

Mulighederne er mange, men sikkert er det, at FC København i hvert fald vil få sig et skarpt kort til offensiven, der ikke går ned på selvtillid i øjeblikket.



Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Her kan du se Skotland mod Danmark

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

– Det er så ringe, begge dele!

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Skæbnekamp: Danmark møder Skotland

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Riemer svarer på Tøftings kritik

Steve Coopers højre hånd afviser

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Hylder ny United-spiller