FC Københavns helt store januartriumf kan meget vel være Magnus Mattsson.
"Løverne" er særdeles varme på NEC Nijmegen-stjernen, der har været den helt store åbenbaring i Eredivisie i denne sæson, men foreløbig er deres "alt for lave" bud blevet afvist af Nijmegen.
Ikke desto mindre er det interessant, at FC København bliver koblet til Magnus Mattsson, som har scoret ti gange og lagt op til fire scoringer i Eredivisie i denne sæson.
Flotte tal for en midtbanespiller, og dykker man ned i tallene, så viser de tydeligt, hvorfor Mattsson har fanget Peter Christiansens øjne. Mattsson er nemlig fremragende, når det kommer til at hugge på kassen. Det viser tal fra Opta. Kun en enkelt anden spiller i Eredivisie overgår hans evne til at ramme målet, hvis man ser på spillere, der har haft minimum 15 afslutninger i denne sæson.

Ser vi på nedenstående grafik, der viser alle Mattssons afslutninger i denne sæson, så tegner det et billede af en spiller, som ikke er bange for at skyde fra distancen. Til gengæld viser dataen også, at Magnus Mattsson har outperformet sin xG med hele 3,7 mål. Det kan enten betyde, at han er en formidabel afslutter, eller at han har været en smule heldig. Størrelsen på cirklerne indikerer, hvor stor chancen har været, og her har Mattsson overordnet været god til at score på de store chancer. Det kan tyde på, at han er dygtig til at holde hovedet koldt i de afgørende situationer.

Mattsson er ikke kun dygtig, når det kommer til at score. Hans fire oplæg vidner også om, at han formår, at sætte sine holdkammerater i scene. Aktuelt har han skabt 26 chancer i åbent spil i denne sæson, og her er der faktisk 11 spillere, som har gjort det bedre. Omvendt er det kun fire spillere, der overgår hans kombinerede 14 mål og assists i ligaen.
Hvad så med FCK?
Så skulle FC København købe ham, så vil de altså få en kreativ kraft, der er afgørende på banens sidste tredjedel. Men hvor passer Magnus Mattsson så ind på Jacob Neestrups mandskab? Er han kant eller midtbane?
Nedenstående grafik viser, at han stort set altid begår sig centralt på banen, hvor 93 procent af hans spilleminutter foregår. Derfor giver det bedst mening at tænke ham ind i en rolle på midtbanen i Neestrups 4-3-3-formation.

Dermed er det nærliggende at sammenligne ham med Lukas Lerager og Diogo Goncalves, som er de to centrale midtbanespillere i FC København, der har de mest fremskudte roller foran Rasmus Falk.
Tipsbladet har fået Opta til at sætte Mattssons tal fra Eredivisie overfor Lukas Lerager og Diogo Goncalves' tal fra Superligaen i denne sæson for at forsøge at sammenligne de tre spillere. Her er tallene pr 90. minut for at gøre sammenligningen mere fair.

Tallene viser, at der hvor Mattsson skiller sig ud for de to FCK'ere, det er på hans evne til at ramme indenfor rammen på sine skud, men også antallet af gennemførte driblinger og bolderobringer på den sidste tredjedel, hvor Mattsson overgår FCK'erne.
Det indikerer både, at han er en dygtig dribler, som tør at tage bolden til sig og udfordre sin direkte modstander, samt at han er en god presspiller.
Hvordan Jacob Neestrup vil få kabalen til at gå op, skulle det lykkes at hente Mattsson, er interessant at se. Smækker man ham ud på kanten på grund af hans dygtige dribleegenskaber, eller beholder man ham centralt, hvor han trods alt får langt størstedelen af sine minutter? Eller betyder det, at Diogo Goncalves rykkes væk fra midtbanen?
Mulighederne er mange, men sikkert er det, at FC København i hvert fald vil få sig et skarpt kort til offensiven, der ikke går ned på selvtillid i øjeblikket.
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
FC København skriver kontrakt med juvel
Giver to spillere livstidskarantæne
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Vil have ham væk fra FC København
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Højlund står til at slå personlige rekorder
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER