Maxsø forklarer besynderlig transfersommer: Havde udsigt til Premier League

Andreas Maxsø blev stillet et skifte til Bournemouth i udsigt, men han var nødt til at skifte via Bayer Uerdingen, fik han at vide. Men det var aldrig meningen, han skulle blive i Uerdingen, så da Bournemouth ikke blev til noget, betalte han sig ud af sin kontrakt.



Det kom som en overraskelse for de fleste, at Andreas Maxsø, der havde været fast mand for Europa League-deltagerne FC Zürich, skiftede til Bayern Uerdingen. Men efter bare to måneder fik han sin kontrakt i den tyske 3. Liga ophævet.

I sidste uge landede han så i Brøndby IF, hvor det er meningen, han skal spille i den kommende tid. Det var det dog aldrig, at han skulle i Uerdingen. Det fortæller Maxsø i et interview med BT.

Det var meningen, at Uerdingen skulle være et mellemskridt, så han kunne komme videre til en anden klub, fordi han fik at vide, at han ville være to-tre gange så dyr at købe ud, hvis han blev i Zürich. Men mod transfervinduets slutning indså han, at han ikke havde udsigt til at komme videre.

Maxsø havde håbet, at han ville komme videre til Bournemouth i Premier League, som samarbejder med FC Zürich.

– I tiden inden skiftet til Zürich og under opholdet dér havde jeg samtaler med nogle fra ledelsen i Bournemouth, og det var dem, der hentede mig fra Tyrkiet til Zürich i første omgang, så jeg følte, at hvis jeg gjorde det godt nok, var der en rimelig mulighed for, at jeg kunne komme til Premier League. Uden at jeg nogensinde blev lovet noget. Jeg var aldrig på kontrakt i Bournemouth, men da de kom med projektet i Zürich, som er en rigtig fin klub, der skulle i Europa League, syntes jeg, det var en rigtig god mulighed for at vise mig frem igen i Europa efter tiden i Tyrkiet, siger Andreas Maxsø til BT.

– Da jeg ligesom finder ud af, at det ikke bliver til noget med Bournemouth, afsøger vi mine muligheder, og da der mod slutningen af transfervinduet ikke faldt noget på plads med en anden klub, måtte jeg komme ud af kontrakten, så jeg kunne stå frit på markedet.

Maxsø endte med selv at betale sig ud af kontrakten med Bayer Uerdingen. Han nævner ikke selv det præcise beløb, men Ekstra Bladet skrev forleden, at det var tre millioner kroner.

Det gav ham altså mulighed for at komme til Brøndby, hvor han har skrevet kontrakt til sommeren 2023.




LIVE

TransferLIVE: Skal på målmandsjagt


Forbløffet: ‘Hold kæft, han er god!’

Man Utd-fans raser på klubben: Et slag i ansigtet

AaB melder ud: Forhandler om stor profil

Danske klubber lurede – nu koster han 1,1 mia.

Afsløring: Stortalent tilbudt ny kontrakt

‘Eriksen ville passe vildt godt ind i FCK’

Genistreg af PC? Jagter dansk profil

Afsløring: I dialog med Brøndby

Brøndby henter angriber for næsen af storklubber

Tak for kaffe – Brentford kræver 420 millioner

Foreslår FCK-angriber til Brøndby og AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!


Afslører: Jagter milliondyr profil

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Dansker på affyringsrampen: Koster 150 mio. kroner

Ingen cheftræner: Han står for AGF-træningen

Jagter dansk målræv


AVIS

Nu går de all-in på Højlund


Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Købt for 577 mio. i januar – nu er han på vej væk

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Vil kuppe FC København

Vildt pokerspil om kæmpetransfer

Transfers på vej: Kigger mod FCK og Brøndby



Stjernesalg på vej

Nu bekræfter FCK

Mareridtsår: ‘Vi savner ham’

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

Helt vanvittigt: Rosenborg sælger for 165 mio.


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


’95-5 i Brøndbys favør’

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

Afsløring: AGF jagter Poulsen – Viborg afviser

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’



Seks bud på Rasmus Højlunds næste klub

Harder bombede forgæves for Danmark

Brasilianere mumificerer egyptere

Holger Rune vinder

Helt vildt: Stjerne risikerer kæmpe karantæne

Man Utd-boss: Vi kan vinde PL senest i 2028

Går de på rov i Danmark?

Supercomputer: Kæmpe forbedring under Thomas Frank

Brøndby skal til Færøerne – SIF skal til Island

Superliga-klub indstiller jagt på ny ejer

Drømmelodtrækning for FC Midtjylland

FCK skal til Kosovo eller Luxembourg



Rekordkøb kigger efter ny klub

Afsløring: Genoa forhandler om Albert Grønbæk

70-30 i FC Midtjyllands favør