Det kom som en overraskelse for de fleste, at Andreas Maxsø, der havde været fast mand for Europa League-deltagerne FC Zürich, skiftede til Bayern Uerdingen. Men efter bare to måneder fik han sin kontrakt i den tyske 3. Liga ophævet.
I sidste uge landede han så i Brøndby IF, hvor det er meningen, han skal spille i den kommende tid. Det var det dog aldrig, at han skulle i Uerdingen. Det fortæller Maxsø i et interview med BT.
Det var meningen, at Uerdingen skulle være et mellemskridt, så han kunne komme videre til en anden klub, fordi han fik at vide, at han ville være to-tre gange så dyr at købe ud, hvis han blev i Zürich. Men mod transfervinduets slutning indså han, at han ikke havde udsigt til at komme videre.
Maxsø havde håbet, at han ville komme videre til Bournemouth i Premier League, som samarbejder med FC Zürich.
– I tiden inden skiftet til Zürich og under opholdet dér havde jeg samtaler med nogle fra ledelsen i Bournemouth, og det var dem, der hentede mig fra Tyrkiet til Zürich i første omgang, så jeg følte, at hvis jeg gjorde det godt nok, var der en rimelig mulighed for, at jeg kunne komme til Premier League. Uden at jeg nogensinde blev lovet noget. Jeg var aldrig på kontrakt i Bournemouth, men da de kom med projektet i Zürich, som er en rigtig fin klub, der skulle i Europa League, syntes jeg, det var en rigtig god mulighed for at vise mig frem igen i Europa efter tiden i Tyrkiet, siger Andreas Maxsø til BT.
– Da jeg ligesom finder ud af, at det ikke bliver til noget med Bournemouth, afsøger vi mine muligheder, og da der mod slutningen af transfervinduet ikke faldt noget på plads med en anden klub, måtte jeg komme ud af kontrakten, så jeg kunne stå frit på markedet.
Maxsø endte med selv at betale sig ud af kontrakten med Bayer Uerdingen. Han nævner ikke selv det præcise beløb, men Ekstra Bladet skrev forleden, at det var tre millioner kroner.
Det gav ham altså mulighed for at komme til Brøndby, hvor han har skrevet kontrakt til sommeren 2023.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
