Maxsø sammenlignet med BIF-ikon: Enormt vigtig

Brøndby-anfører Andreas Maxsø bliver nu sammenlignet med Brøndby-legenden Per Nielsen.



I en lang årrække var Per Nielsen en kæmpe profil på Brøndby-holdet, hvor han i en stor del af sine 547 kampe spillede som anfører. Dengang blev det til fem mesterskaber og fire pokaltitler.

Nu ser det ud til, at man i Brøndby igen har fået en type som Per Nielsen i form af Andreas Maxsø, og i et interview med TV3+ kommenterer Brøndby-legenden på sammenligningen med den nye Brøndby-anfører.

– Jeg kan i hvert fald godt forstå sammenligningen, og jeg er enig i, at Maxsø har vist sig at være en enormt vigtig spiller for det her Brøndby-hold – og for opbygningen af det nye, forhåbentligt, tophold. Der er han enormt vigtig. Så på den måde kan man måske godt sammenligne os lidt, forklarer Per Nielsen.

Endvidere er der også godt med ros til Maxsø fra den tidligere forsvarsgeneral, hvor han ser en del positive sider ved sin arvtager i den blågule trøje.

– Udover at han er en dygtig fodboldspiller og forsvarsspiller, som vinder sine dueller, så har han også som regel et enormt overskud til at samle sine holdkammerater og få dem med sig, siger han og fortsætter:

– Han går forrest i stort set alt, synes jeg. Han er også god frem i banen. Han smider ikke mange bolde væk, så han har hele pakken, og han kan forhåbentlig blive her nogle år endnu, så han kan være med til at vinde nogle mesterskaber, lyder det blandt andet fra Per Nielsen.

Andreas Maxsø selv er selvsagt glad for den sammenligning, som han er blevet en del af.

– Nu er det mange år siden, han spillede, men han var en stor karakter her i Brøndby, så det tager jeg som et cadeau, fastslår Maxsø.

Per Nielsen selv havde ofte en ret elegant forsvarsstil, men han kunne også godt tage fra. Det oplevede Jesper Grønkjær engang i et derby. Se mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Det bestemmer Messi selv

PSG meldes enig med Barca-profil

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Norge – England

Diant Ramaj forhandler om et skifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Pressede på for FC København-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

– Det vil være VM’s største overraskelse!

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Argentina – Schweiz

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’