Maxsø sammenlignet med BIF-ikon: Enormt vigtig

Brøndby-anfører Andreas Maxsø bliver nu sammenlignet med Brøndby-legenden Per Nielsen.



I en lang årrække var Per Nielsen en kæmpe profil på Brøndby-holdet, hvor han i en stor del af sine 547 kampe spillede som anfører. Dengang blev det til fem mesterskaber og fire pokaltitler.

Nu ser det ud til, at man i Brøndby igen har fået en type som Per Nielsen i form af Andreas Maxsø, og i et interview med TV3+ kommenterer Brøndby-legenden på sammenligningen med den nye Brøndby-anfører.

– Jeg kan i hvert fald godt forstå sammenligningen, og jeg er enig i, at Maxsø har vist sig at være en enormt vigtig spiller for det her Brøndby-hold – og for opbygningen af det nye, forhåbentligt, tophold. Der er han enormt vigtig. Så på den måde kan man måske godt sammenligne os lidt, forklarer Per Nielsen.

Endvidere er der også godt med ros til Maxsø fra den tidligere forsvarsgeneral, hvor han ser en del positive sider ved sin arvtager i den blågule trøje.

– Udover at han er en dygtig fodboldspiller og forsvarsspiller, som vinder sine dueller, så har han også som regel et enormt overskud til at samle sine holdkammerater og få dem med sig, siger han og fortsætter:

– Han går forrest i stort set alt, synes jeg. Han er også god frem i banen. Han smider ikke mange bolde væk, så han har hele pakken, og han kan forhåbentlig blive her nogle år endnu, så han kan være med til at vinde nogle mesterskaber, lyder det blandt andet fra Per Nielsen.

Andreas Maxsø selv er selvsagt glad for den sammenligning, som han er blevet en del af.

– Nu er det mange år siden, han spillede, men han var en stor karakter her i Brøndby, så det tager jeg som et cadeau, fastslår Maxsø.

Per Nielsen selv havde ofte en ret elegant forsvarsstil, men han kunne også godt tage fra. Det oplevede Jesper Grønkjær engang i et derby. Se mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Svenske fans valfarter til VM

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

De vil have Victor Nelsson

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Sverige – Tunesien

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Han tager hjem fra VM

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Qatar – Schweiz

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller