Maxsø sammenlignet med BIF-ikon: Enormt vigtig

Brøndby-anfører Andreas Maxsø bliver nu sammenlignet med Brøndby-legenden Per Nielsen.



I en lang årrække var Per Nielsen en kæmpe profil på Brøndby-holdet, hvor han i en stor del af sine 547 kampe spillede som anfører. Dengang blev det til fem mesterskaber og fire pokaltitler.

Nu ser det ud til, at man i Brøndby igen har fået en type som Per Nielsen i form af Andreas Maxsø, og i et interview med TV3+ kommenterer Brøndby-legenden på sammenligningen med den nye Brøndby-anfører.

– Jeg kan i hvert fald godt forstå sammenligningen, og jeg er enig i, at Maxsø har vist sig at være en enormt vigtig spiller for det her Brøndby-hold – og for opbygningen af det nye, forhåbentligt, tophold. Der er han enormt vigtig. Så på den måde kan man måske godt sammenligne os lidt, forklarer Per Nielsen.

Endvidere er der også godt med ros til Maxsø fra den tidligere forsvarsgeneral, hvor han ser en del positive sider ved sin arvtager i den blågule trøje.

– Udover at han er en dygtig fodboldspiller og forsvarsspiller, som vinder sine dueller, så har han også som regel et enormt overskud til at samle sine holdkammerater og få dem med sig, siger han og fortsætter:

– Han går forrest i stort set alt, synes jeg. Han er også god frem i banen. Han smider ikke mange bolde væk, så han har hele pakken, og han kan forhåbentlig blive her nogle år endnu, så han kan være med til at vinde nogle mesterskaber, lyder det blandt andet fra Per Nielsen.

Andreas Maxsø selv er selvsagt glad for den sammenligning, som han er blevet en del af.

– Nu er det mange år siden, han spillede, men han var en stor karakter her i Brøndby, så det tager jeg som et cadeau, fastslår Maxsø.

Per Nielsen selv havde ofte en ret elegant forsvarsstil, men han kunne også godt tage fra. Det oplevede Jesper Grønkjær engang i et derby. Se mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Vildt transferrygte skydes ned

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Medie: FC København jagter Michael Parker

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Premier League-dansker skal have ny manager

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Arsenal-legende med succes i helt ny sport



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Bekræfter kæmpebud