Maxsø sammenlignet med BIF-ikon: Enormt vigtig

Brøndby-anfører Andreas Maxsø bliver nu sammenlignet med Brøndby-legenden Per Nielsen.



I en lang årrække var Per Nielsen en kæmpe profil på Brøndby-holdet, hvor han i en stor del af sine 547 kampe spillede som anfører. Dengang blev det til fem mesterskaber og fire pokaltitler.

Nu ser det ud til, at man i Brøndby igen har fået en type som Per Nielsen i form af Andreas Maxsø, og i et interview med TV3+ kommenterer Brøndby-legenden på sammenligningen med den nye Brøndby-anfører.

– Jeg kan i hvert fald godt forstå sammenligningen, og jeg er enig i, at Maxsø har vist sig at være en enormt vigtig spiller for det her Brøndby-hold – og for opbygningen af det nye, forhåbentligt, tophold. Der er han enormt vigtig. Så på den måde kan man måske godt sammenligne os lidt, forklarer Per Nielsen.

Endvidere er der også godt med ros til Maxsø fra den tidligere forsvarsgeneral, hvor han ser en del positive sider ved sin arvtager i den blågule trøje.

– Udover at han er en dygtig fodboldspiller og forsvarsspiller, som vinder sine dueller, så har han også som regel et enormt overskud til at samle sine holdkammerater og få dem med sig, siger han og fortsætter:

– Han går forrest i stort set alt, synes jeg. Han er også god frem i banen. Han smider ikke mange bolde væk, så han har hele pakken, og han kan forhåbentlig blive her nogle år endnu, så han kan være med til at vinde nogle mesterskaber, lyder det blandt andet fra Per Nielsen.

Andreas Maxsø selv er selvsagt glad for den sammenligning, som han er blevet en del af.

– Nu er det mange år siden, han spillede, men han var en stor karakter her i Brøndby, så det tager jeg som et cadeau, fastslår Maxsø.

Per Nielsen selv havde ofte en ret elegant forsvarsstil, men han kunne også godt tage fra. Det oplevede Jesper Grønkjær engang i et derby. Se mere om det her.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby tæt på denne keeper

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Her er Jonas Winds nye klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

De køber ham for 740 mio.

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Mexico – Ecuador

Nu er Brøndby IF konkret på banen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

England – DR Congo

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: Kolding køber stor profil

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby med transferscoop?

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul