Frankrig famlede: Mbappe sikrede ét point

Frankrig famler efter topniveauet og var tæt på at tabe til Østrig. Kylian Mbappé sørgede for et point.



De franske verdensmestre i fodbold er fortsat uden sejr i Nations League efter tre kampe. Men den store fiasko blev dog afværget med et mål af Kylian Mbappé, som sørgede for 1-1 ude mod Østrig fredag.

Det placerer Frankrig sidst i gruppen med to point efter tre af de seks spillerunder.

De franske stjerner leverede 45 ganske tamme minutter i første halvleg i Wien, hvor en spiller som Karim Benzema eksempelvis var en skygge af det, han har vist i denne sæson.

Ganske vist startede Mbappé, som blev skadet mod Danmark, på bænken, men med folk som Benzema, Antoine Griezmann og Kingsley Coman i offensiven burde der være grundlag for at skabe en del.

Det gjorde franskmændene dog ikke.

Østrig var fint med i halvlegen, og efter 37 minutter kom Ralf Rangnicks tropper sågar foran.

Andreas Weimann satte indersiden på et fladt indlæg tæt under mål, og så var de regerende verdensmestre for alvor under pres.

Hvis Didier Deschamps i pausen gav sit hold en bredside, var det ganske på sin plads. Og spillerne hankede da også op i sig selv i anden halvleg.

Der blev løbet mere, presset hårdere og skabt flere gode chancer. Skarpheden manglede dog fortsat.

Blandt andet sparkede Coman over mål fra syv-otte meters afstand. En stor afbrænder af banens ellers bedste spiller.

Villigheden til at knokle havde imidlertid indfundet sig, og der blev sat yderligere skub på offensiven, da Mbappé blev sendt i aktion midtvejs i anden halvleg.

Østrig blev skubbet langt tilbage på banen, og hjemmeholdet var decideret overmatchet i den sidste halve time.

Derfor var det også overraskende, at Frankrigs udligning kom på et kontrastød. Overraskende var det ikke, at manden med udligningen var stjernen Mbappé.

Han var selv opspilsstation i kontraangrebet, hvor Østrig ikke kunne følge med ham på en dyb stikning. Og med største selvfølgelighed hamrede han bolden op i nettaget til 1-1.

Tre minutter før tid fik han igen en stor chance, men en flot redning af Patrick Pentz – og hjælp fra overliggeren – afværgede 2-1-målet.

Frankrig trykkede på, men måtte nøjes med det eneste point.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Her er FC Københavns vej i Europa

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kommer med frækt bud på dansk mester



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Liverpool – Brentford

Bayern München lurer på choktransfer

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Fulham – Newcastle

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?