Vilde Mbappé overgår Maradona, Völler og Rivaldo

I en alder af 23 år har Kylian Mbappé overgået Diego Maradona, Rudi Völler og Rivaldo på alletiders VM-liste.



Olivier Giroud satte fransk målrekord, og Hugo Lloris tangerede kamprekorden, men også fænomenet Kylian Mbappé satte sit markante aftryk på 3-0-sejren over Polen ved VM.

Med to flotte scoringer bragte den 23-årige angriber sig op på fem mål ved den nuværende slutrunde og dermed alene i spidsen for topscorerlisten.

Sammenholdt med sine fire scoringer på vej til titlen i 2018 er Mbappé nu oppe på i alt ni scoringer ved VM, og det er nok til et markant hop på alletiders topscorerliste ved verdensmesterskabet.

Franskmanden passerer således store navne som Diego Maradona, Rudi Völler, Rivaldo samt fortsat aktuelle Cristiano Ronaldo, der alle står noteret for otte VM-scoringer.

I stedet ligger han nu side om side med blandt andre Karl-Heinz Rummenigge, Eusebio, David Villa, Roberto Baggio, Uwe Seeler, Jairzinho og stadig aktive Lionel Messi.

Der er dog stadig et stykke op til tyske Miroslav Klose, der topper med 16 mål i 24 kampe fordelt på fire slutrunder.

Landstræner Didier Deschamps anerkender Paris Saint-Germain-stjernens store betydning for holdet efter 3-0-sejren over Polen.

– Det var ingen nem kamp, for Polen var meget organiserede og forsøgte at straffe os på kontraer.

– Men så er der Kylian med hans evne til at løse alle mulige slags problemer, og det er meget godt for os, siger Deschamps ifølge AFP.

Mbappé holder sit fokus på kollektivets ve og vel.

– Mit eneste mål er at vinde VM. Det er min eneste drøm. Jeg er ikke kommet for at blive topscorer eller den bedste spiller. Selvfølgelig vil jeg være glad, hvis jeg gør det, men det er ikke derfor, jeg er her, siger han ifølge Reuters.

Giroud scorede til 1-0 og overgik med sit 52. mål i 117 kampe i nationaldragten Thierry Henry som alletiders franske topscorer.

Den 13 år yngre Mbappé er med foreløbigt 33 mål i 63 kampe for Les Bleus dog et fornuftigt bud på spiller, der kan nå endnu højere op.

Keeper Hugo Lloris tangerede med sin optræden mod Polen den franske landskampsrekord. Han og den tidligere forsvarsstjerne Lillian Thuram står begge noteret for 142 kampe for Frankrig.

/ritzau/







Optakt til Brøndby IF - FC København LIVE

TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Jonas Wind til danskerklub?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen

Danske klubber scorer millioner på VM

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Ståle revser Skotland

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer kassen på dansk drømmeskifte