Vilde Mbappé overgår Maradona, Völler og Rivaldo

I en alder af 23 år har Kylian Mbappé overgået Diego Maradona, Rudi Völler og Rivaldo på alletiders VM-liste.



Olivier Giroud satte fransk målrekord, og Hugo Lloris tangerede kamprekorden, men også fænomenet Kylian Mbappé satte sit markante aftryk på 3-0-sejren over Polen ved VM.

Med to flotte scoringer bragte den 23-årige angriber sig op på fem mål ved den nuværende slutrunde og dermed alene i spidsen for topscorerlisten.

Sammenholdt med sine fire scoringer på vej til titlen i 2018 er Mbappé nu oppe på i alt ni scoringer ved VM, og det er nok til et markant hop på alletiders topscorerliste ved verdensmesterskabet.

Franskmanden passerer således store navne som Diego Maradona, Rudi Völler, Rivaldo samt fortsat aktuelle Cristiano Ronaldo, der alle står noteret for otte VM-scoringer.

I stedet ligger han nu side om side med blandt andre Karl-Heinz Rummenigge, Eusebio, David Villa, Roberto Baggio, Uwe Seeler, Jairzinho og stadig aktive Lionel Messi.

Der er dog stadig et stykke op til tyske Miroslav Klose, der topper med 16 mål i 24 kampe fordelt på fire slutrunder.

Landstræner Didier Deschamps anerkender Paris Saint-Germain-stjernens store betydning for holdet efter 3-0-sejren over Polen.

– Det var ingen nem kamp, for Polen var meget organiserede og forsøgte at straffe os på kontraer.

– Men så er der Kylian med hans evne til at løse alle mulige slags problemer, og det er meget godt for os, siger Deschamps ifølge AFP.

Mbappé holder sit fokus på kollektivets ve og vel.

– Mit eneste mål er at vinde VM. Det er min eneste drøm. Jeg er ikke kommet for at blive topscorer eller den bedste spiller. Selvfølgelig vil jeg være glad, hvis jeg gør det, men det er ikke derfor, jeg er her, siger han ifølge Reuters.

Giroud scorede til 1-0 og overgik med sit 52. mål i 117 kampe i nationaldragten Thierry Henry som alletiders franske topscorer.

Den 13 år yngre Mbappé er med foreløbigt 33 mål i 63 kampe for Les Bleus dog et fornuftigt bud på spiller, der kan nå endnu højere op.

Keeper Hugo Lloris tangerede med sin optræden mod Polen den franske landskampsrekord. Han og den tidligere forsvarsstjerne Lillian Thuram står begge noteret for 142 kampe for Frankrig.

/ritzau/





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Svækkede SIF taber i Randers 

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Gaveregn over FC Midtjylland



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil ikke juble i Parken

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De viser interesse for Lyngby-profil

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag