Medie: Belgiske klubber slås om gratis FC Nordsjælland-profil

Ifølge det belgiske medie Het Nieuwsblad er både er to klubber i Belgien interesserede i FC Nordsjællands dygtige forsvarsspiller Abdul Mumin.



Han har kontraktudløb til sommer, og vælger 21-årige Abdul Mumin ikke at skrive under på en ny aftale med FC Nordsjælland, kommer den ghanesiske centerback ikke til at mangle bejlere.

Abdul Mumin er i flere omgange sat i forbindelse med klubber uden for Danmarks grænser, og nu bliver han igen sat i forbindelse med et skifte til Belgien.

Det er mediet Het Niuewsblad, der fortæller, at der er stor interesse for den centrale forsvarsspiller, og angiveligt har Abdul Mumin allerede mødtes med klubben KV Kortrijk.

Fordi han har under seks måneder igen af sin aftale med Farum-klubben, kan han kvit og frit forhandle med andre, uden at FC Nordsjælland skal kende til forhandlingerne.

Kortrijk skal have meget stor interesse i Abdul Mumin, der trods forestående kontraktudløb spiller fast for Flemming Pedersens førstehold, men klubben er ikke alene om at vise interesse for Mumin – også Zulte Waregem er på banen og lurer på muligheden for at tilknytte Abdul Mumin.

FC Nordsjælland har tidligere gjort det klart, at man ønsker at beholde Abdul Mumin, og de rhar således også været snakke om en forlængelse af aftalen. Men indtil videre har de snakke ikke kastet en forlængelse af sig.

Mumin kom til FC Nordsjælland fra Tom Vernons ghanesiske Right to Dream-akademi i sommeren 2016. Han startede på U19-holdet og arbejde sig stille og roligt op på førsteholdet, hvor han indtil videre har noteret sig for 37 Superliga-kampe.

Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere




De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Atletico Madrid – Arsenal

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Bo Svensson skriver Superliga-historie



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

PSG – Bayern München

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Bo Svensson svært utilfreds

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring