Han har kontraktudløb til sommer, og vælger 21-årige Abdul Mumin ikke at skrive under på en ny aftale med FC Nordsjælland, kommer den ghanesiske centerback ikke til at mangle bejlere.
Abdul Mumin er i flere omgange sat i forbindelse med klubber uden for Danmarks grænser, og nu bliver han igen sat i forbindelse med et skifte til Belgien.
Det er mediet Het Niuewsblad, der fortæller, at der er stor interesse for den centrale forsvarsspiller, og angiveligt har Abdul Mumin allerede mødtes med klubben KV Kortrijk.
Fordi han har under seks måneder igen af sin aftale med Farum-klubben, kan han kvit og frit forhandle med andre, uden at FC Nordsjælland skal kende til forhandlingerne.
Kortrijk skal have meget stor interesse i Abdul Mumin, der trods forestående kontraktudløb spiller fast for Flemming Pedersens førstehold, men klubben er ikke alene om at vise interesse for Mumin – også Zulte Waregem er på banen og lurer på muligheden for at tilknytte Abdul Mumin.
FC Nordsjælland har tidligere gjort det klart, at man ønsker at beholde Abdul Mumin, og de rhar således også været snakke om en forlængelse af aftalen. Men indtil videre har de snakke ikke kastet en forlængelse af sig.
Mumin kom til FC Nordsjælland fra Tom Vernons ghanesiske Right to Dream-akademi i sommeren 2016. Han startede på U19-holdet og arbejde sig stille og roligt op på førsteholdet, hvor han indtil videre har noteret sig for 37 Superliga-kampe.
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
LIVE
LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges
NYHEDER
Landsholdet annoncerer to testkampe
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Arsenal-træner er rasende
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
