Medie: BIF-profil koster italienere 15 millioner

Brøndby IF’s højre back Andreas Bruus er den seneste tid blevet kædet sammen med italienske Cremonese, men det kan blive en dyr omgang at sikre sig en aftale.



Andreas Bruus dage i Superligaen kan være talte. Den 23-årige højre back er den seneste tid blevet kædet kraftigt sammen med et skifte til Cremonese.

Den italienske klub har for nyligt sikret sig oprykning til Serie A med en andenplads bag Lecce i Serie B. Udsigten til Serie A-fodbold i næste sæson må være tiltalende for ham.

Men det bliver ikke nogen billig omgang for Cremonese, hvis de vil forstærke sig på højre back-positionen. Ifølge Metropolitan Magazine så skal italienerne betale omkring 15 millioner kroner for Andreas Bruus.

Det er en ganske god pris, da han har kontraktudløb næste sommer. Det er samtidig også et godt tidspunkt at sælge, hvis Brøndby gerne vil tjene lidt mønt på ham. Til næste sommer kan han således forlade dem kvit og frit.

Man så Brøndby IF sælge Mikael Uhre, der ligesom Andreas Bruus havde kort tid tilbage af sin aftale med Brøndby, til USA for et stort millionbeløb tilbage i januar.

Selvom italienske medier skriver om en hed flirt mellem Andreas Bruus og Cremonese, så fortalte sportschef i Brøndby IF, Carsten V. Jensen, før kampen mod Silkeborg IF i et interview med Discovery+, at han ikke havde hørt noget fra den italienske klub.

Andreas Bruus har en lang fortid i Brøndby IF som først ungdomsspiller og sidenhen fast mand i førsteholdstruppen. I denne sæson har han leveret tre mål og to assists i 39 kampe.





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Skotland kan overraske Marokko

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Viaplay med stor AGF-nyhed

Jonas Lössl stopper karrieren



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Zanka ville spille gratis for FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Tæt på at købe FC København-spiller

Skotland – Marokko

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub

Jagter FC Barcelona-stjerne

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

England sprudlede i underholdende målfest



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige