Andreas Bruus dage i Superligaen kan være talte. Den 23-årige højre back er den seneste tid blevet kædet kraftigt sammen med et skifte til Cremonese.
Den italienske klub har for nyligt sikret sig oprykning til Serie A med en andenplads bag Lecce i Serie B. Udsigten til Serie A-fodbold i næste sæson må være tiltalende for ham.
Men det bliver ikke nogen billig omgang for Cremonese, hvis de vil forstærke sig på højre back-positionen. Ifølge Metropolitan Magazine så skal italienerne betale omkring 15 millioner kroner for Andreas Bruus.
Det er en ganske god pris, da han har kontraktudløb næste sommer. Det er samtidig også et godt tidspunkt at sælge, hvis Brøndby gerne vil tjene lidt mønt på ham. Til næste sommer kan han således forlade dem kvit og frit.
Man så Brøndby IF sælge Mikael Uhre, der ligesom Andreas Bruus havde kort tid tilbage af sin aftale med Brøndby, til USA for et stort millionbeløb tilbage i januar.
Selvom italienske medier skriver om en hed flirt mellem Andreas Bruus og Cremonese, så fortalte sportschef i Brøndby IF, Carsten V. Jensen, før kampen mod Silkeborg IF i et interview med Discovery+, at han ikke havde hørt noget fra den italienske klub.
Andreas Bruus har en lang fortid i Brøndby IF som først ungdomsspiller og sidenhen fast mand i førsteholdstruppen. I denne sæson har han leveret tre mål og to assists i 39 kampe.
LIVE
LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Tottenham henter forløsende sejr
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
INTERVIEW
