Medie: BIF-profil koster italienere 15 millioner

Brøndby IF’s højre back Andreas Bruus er den seneste tid blevet kædet sammen med italienske Cremonese, men det kan blive en dyr omgang at sikre sig en aftale.



Andreas Bruus dage i Superligaen kan være talte. Den 23-årige højre back er den seneste tid blevet kædet kraftigt sammen med et skifte til Cremonese.

Den italienske klub har for nyligt sikret sig oprykning til Serie A med en andenplads bag Lecce i Serie B. Udsigten til Serie A-fodbold i næste sæson må være tiltalende for ham.

Men det bliver ikke nogen billig omgang for Cremonese, hvis de vil forstærke sig på højre back-positionen. Ifølge Metropolitan Magazine så skal italienerne betale omkring 15 millioner kroner for Andreas Bruus.

Det er en ganske god pris, da han har kontraktudløb næste sommer. Det er samtidig også et godt tidspunkt at sælge, hvis Brøndby gerne vil tjene lidt mønt på ham. Til næste sommer kan han således forlade dem kvit og frit.

Man så Brøndby IF sælge Mikael Uhre, der ligesom Andreas Bruus havde kort tid tilbage af sin aftale med Brøndby, til USA for et stort millionbeløb tilbage i januar.

Selvom italienske medier skriver om en hed flirt mellem Andreas Bruus og Cremonese, så fortalte sportschef i Brøndby IF, Carsten V. Jensen, før kampen mod Silkeborg IF i et interview med Discovery+, at han ikke havde hørt noget fra den italienske klub.

Andreas Bruus har en lang fortid i Brøndby IF som først ungdomsspiller og sidenhen fast mand i førsteholdstruppen. I denne sæson har han leveret tre mål og to assists i 39 kampe.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Dansk træner vinder stor pris

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Bayern – PSG



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

Millionregn over ‘PC’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Arsenal er i Champions League-finalen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Tv-vært stopper på Viaplay



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…