Medie: BIF-profil koster italienere 15 millioner

Brøndby IF’s højre back Andreas Bruus er den seneste tid blevet kædet sammen med italienske Cremonese, men det kan blive en dyr omgang at sikre sig en aftale.



Andreas Bruus dage i Superligaen kan være talte. Den 23-årige højre back er den seneste tid blevet kædet kraftigt sammen med et skifte til Cremonese.

Den italienske klub har for nyligt sikret sig oprykning til Serie A med en andenplads bag Lecce i Serie B. Udsigten til Serie A-fodbold i næste sæson må være tiltalende for ham.

Men det bliver ikke nogen billig omgang for Cremonese, hvis de vil forstærke sig på højre back-positionen. Ifølge Metropolitan Magazine så skal italienerne betale omkring 15 millioner kroner for Andreas Bruus.

Det er en ganske god pris, da han har kontraktudløb næste sommer. Det er samtidig også et godt tidspunkt at sælge, hvis Brøndby gerne vil tjene lidt mønt på ham. Til næste sommer kan han således forlade dem kvit og frit.

Man så Brøndby IF sælge Mikael Uhre, der ligesom Andreas Bruus havde kort tid tilbage af sin aftale med Brøndby, til USA for et stort millionbeløb tilbage i januar.

Selvom italienske medier skriver om en hed flirt mellem Andreas Bruus og Cremonese, så fortalte sportschef i Brøndby IF, Carsten V. Jensen, før kampen mod Silkeborg IF i et interview med Discovery+, at han ikke havde hørt noget fra den italienske klub.

Andreas Bruus har en lang fortid i Brøndby IF som først ungdomsspiller og sidenhen fast mand i førsteholdstruppen. I denne sæson har han leveret tre mål og to assists i 39 kampe.






Høj klasse – det var vidunderligt lavet!




LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Historisk transfer – FC København tjener kassen



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

‘Et kæmpestort skifte’

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PSG meldes enig med Barca-profil

Norge – England

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Pressede på for FC København-exit

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Diant Ramaj forhandler om et skifte