Medie: BIF-profil koster italienere 15 millioner

Brøndby IF’s højre back Andreas Bruus er den seneste tid blevet kædet sammen med italienske Cremonese, men det kan blive en dyr omgang at sikre sig en aftale.



Andreas Bruus dage i Superligaen kan være talte. Den 23-årige højre back er den seneste tid blevet kædet kraftigt sammen med et skifte til Cremonese.

Den italienske klub har for nyligt sikret sig oprykning til Serie A med en andenplads bag Lecce i Serie B. Udsigten til Serie A-fodbold i næste sæson må være tiltalende for ham.

Men det bliver ikke nogen billig omgang for Cremonese, hvis de vil forstærke sig på højre back-positionen. Ifølge Metropolitan Magazine så skal italienerne betale omkring 15 millioner kroner for Andreas Bruus.

Det er en ganske god pris, da han har kontraktudløb næste sommer. Det er samtidig også et godt tidspunkt at sælge, hvis Brøndby gerne vil tjene lidt mønt på ham. Til næste sommer kan han således forlade dem kvit og frit.

Man så Brøndby IF sælge Mikael Uhre, der ligesom Andreas Bruus havde kort tid tilbage af sin aftale med Brøndby, til USA for et stort millionbeløb tilbage i januar.

Selvom italienske medier skriver om en hed flirt mellem Andreas Bruus og Cremonese, så fortalte sportschef i Brøndby IF, Carsten V. Jensen, før kampen mod Silkeborg IF i et interview med Discovery+, at han ikke havde hørt noget fra den italienske klub.

Andreas Bruus har en lang fortid i Brøndby IF som først ungdomsspiller og sidenhen fast mand i førsteholdstruppen. I denne sæson har han leveret tre mål og to assists i 39 kampe.





Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Holland – Sverige

Tordner mod VM-træner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Interessant melding om VM-profil

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Alexander Lind i kæmpe hyldest

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Superliga-boss med spændende transfermelding

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Det største tilbageslag i min karriere’

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for