Ifølge Ekstra Bladet skal eventuelle bejlere til AC Horsens Jeppe Kjær hoste op med 3 millioner euro, hvis de vil handle.
1. marts fik Superligaen sin yngste debutant nogensinde, da Bo Henriksen smed Jeppe Kjær på banen.
Siden er det kun gået en vej for den unge teknikker, der nu rygtes til flere af de største europæiske adresser.
Læs også:Målkonger: Kamil Wilczek skal fange Dame N'Doye
Jeppe Kjær har allerede været til prøvetræning i Juventus og Southampton, men hvis andre klubber vil se ham an, så skal de først vise Bo Henriksen, at de har penge til at betale for ham. Det skriver Ekstra Bladet.
Ifølge Ekstra Bladet er årsagen, at AC Horsens meget gerne vil af med deres guldfugl, inden hans kontrakt udløber om halvandet år. Hvis de skal nå at tjene lidt skillinger på Jeppe Kjær, skal det altså være nu.
Læs også:OB og FC Midtjylland tester 'VAR' i træningskamp
Og prisen er ikke til at tage fejl af. 3 millioner euro (ca. 22 millioner danske kroner) er prisskiltet sat til.
Ifølge Ekstra Bladet er den største bejler i øjeblikket Ajax Amsterdam, der er på udkig efter et nyt stort dansk talent. Angiveligt har den hollandske klub allerede accepteret Bo Henriksen og Horsens krav om dokumentation for, at de kan betale købssummen, før de kan se nærmere på Jeppe Kjær.
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
Læs også:Her er de 22 bedste citater fra den forgangne Superliga-sæson
Læs også:Avis: Ajax vinder kampen om dansk stortalent
-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md - brug koden Tip2020 ved betaling
Seneste rygter
Dele Alli bønfalder formanden om PSG-skifte
Argentiner kan afløse Zinedine Zidane
PSG vil snuppe City-spiller for næsen af Barcelona
AaB-kriger på blokken i fransk klub
18-årigt dansk angrebstalent på vej til Italien
Fokus
Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i BIF, AaB og LBK
I januar tager Tipsbladet hver fredag et hurtigt kig på tre Superliga-klubber og de aftaler, de indgik i transfervinduet fra august til start-oktober.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk