Medie bragte fejlagtig historie: Undskyld, Brøndby

Mediet presse-fotos.dk har sendt en uforbeholden undskyldning til Brøndby IF og klubbens fans, efter det i går bragte en fejlagtig historie om slagsmål på tribunen.



Det lød dramatisk, da presse-fotos.dk søndag eftermiddag bragte historien “Fans går amok: Slåskamp på tribunen under kamp”. Mediet skrev, at der havde været slagsmål på Brøndby Stadion, og at flere vagter var kommet til for at stoppe det.

“Dette er usandt,” lød det omvendt fra Brøndby IF. I virkeligheden havde en tilskuer fået et epileptisk anfald, hvorfor vagter og ambulancefolk strømmede til for at hjælpe.

Nu erkender presse-fotos.dk, at mediet tog fejl, og sender en undskyldning til Brøndby og klubbens fans.

“Under kampen på Brøndby Stadion idag, mellem BIF og FCM, fik vores tiptelefon flere tips om slagsmål på Sydsiden. Adskillige tilsendte billeder viste et stort antal vagter i arbejde på Sydsiden tæt ved banen. Meldingerne og billederne gjorde desværre, at dagens jourhavende fik skrevet noget sludder. Det beklager vi. Og det undskylder vi,” skriver mediet på sin hjemmeside.

“Med dette dementi ønsker vi at sende en uforbeholden undskyldning til de, som har følt sig ramt, og til de, som er berørt af episoden.”

Presse-fotos.dk efterspørger samtidig hjælp til at finde frem til adressen på den tilskuer, som fik det epileptiske anfald, så mediet kan sende et par flasker vin og en buket.

Selve pokalkvartfinalen mod FC Midtjylland endte med et 2-0-nederlag og dermed et elendigt udgangspunkt for hjemmeholdet. Læs mere om det fodboldmæssige her.





Afvist – Brøndby undrer sig




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Patrick Dorgu er med



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Gratis adgang til Superliga-brag

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Smider Salah-bombe

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal