Medie bragte fejlagtig historie: Undskyld, Brøndby

Mediet presse-fotos.dk har sendt en uforbeholden undskyldning til Brøndby IF og klubbens fans, efter det i går bragte en fejlagtig historie om slagsmål på tribunen.



Det lød dramatisk, da presse-fotos.dk søndag eftermiddag bragte historien “Fans går amok: Slåskamp på tribunen under kamp”. Mediet skrev, at der havde været slagsmål på Brøndby Stadion, og at flere vagter var kommet til for at stoppe det.

“Dette er usandt,” lød det omvendt fra Brøndby IF. I virkeligheden havde en tilskuer fået et epileptisk anfald, hvorfor vagter og ambulancefolk strømmede til for at hjælpe.

Nu erkender presse-fotos.dk, at mediet tog fejl, og sender en undskyldning til Brøndby og klubbens fans.

“Under kampen på Brøndby Stadion idag, mellem BIF og FCM, fik vores tiptelefon flere tips om slagsmål på Sydsiden. Adskillige tilsendte billeder viste et stort antal vagter i arbejde på Sydsiden tæt ved banen. Meldingerne og billederne gjorde desværre, at dagens jourhavende fik skrevet noget sludder. Det beklager vi. Og det undskylder vi,” skriver mediet på sin hjemmeside.

“Med dette dementi ønsker vi at sende en uforbeholden undskyldning til de, som har følt sig ramt, og til de, som er berørt af episoden.”

Presse-fotos.dk efterspørger samtidig hjælp til at finde frem til adressen på den tilskuer, som fik det epileptiske anfald, så mediet kan sende et par flasker vin og en buket.

Selve pokalkvartfinalen mod FC Midtjylland endte med et 2-0-nederlag og dermed et elendigt udgangspunkt for hjemmeholdet. Læs mere om det fodboldmæssige her.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

FC København kan miste endnu en stjerne

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: FC København sælger Achouri

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Frankrig – England

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

“Det går over i historien”

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Klar for FC København

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta