Det lød dramatisk, da presse-fotos.dk søndag eftermiddag bragte historien “Fans går amok: Slåskamp på tribunen under kamp”. Mediet skrev, at der havde været slagsmål på Brøndby Stadion, og at flere vagter var kommet til for at stoppe det.
“Dette er usandt,” lød det omvendt fra Brøndby IF. I virkeligheden havde en tilskuer fået et epileptisk anfald, hvorfor vagter og ambulancefolk strømmede til for at hjælpe.
Nu erkender presse-fotos.dk, at mediet tog fejl, og sender en undskyldning til Brøndby og klubbens fans.
“Under kampen på Brøndby Stadion idag, mellem BIF og FCM, fik vores tiptelefon flere tips om slagsmål på Sydsiden. Adskillige tilsendte billeder viste et stort antal vagter i arbejde på Sydsiden tæt ved banen. Meldingerne og billederne gjorde desværre, at dagens jourhavende fik skrevet noget sludder. Det beklager vi. Og det undskylder vi,” skriver mediet på sin hjemmeside.
“Med dette dementi ønsker vi at sende en uforbeholden undskyldning til de, som har følt sig ramt, og til de, som er berørt af episoden.”
Presse-fotos.dk efterspørger samtidig hjælp til at finde frem til adressen på den tilskuer, som fik det epileptiske anfald, så mediet kan sende et par flasker vin og en buket.
Selve pokalkvartfinalen mod FC Midtjylland endte med et 2-0-nederlag og dermed et elendigt udgangspunkt for hjemmeholdet. Læs mere om det fodboldmæssige her.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
