Medie bragte fejlagtig historie: Undskyld, Brøndby

Mediet presse-fotos.dk har sendt en uforbeholden undskyldning til Brøndby IF og klubbens fans, efter det i går bragte en fejlagtig historie om slagsmål på tribunen.



Det lød dramatisk, da presse-fotos.dk søndag eftermiddag bragte historien “Fans går amok: Slåskamp på tribunen under kamp”. Mediet skrev, at der havde været slagsmål på Brøndby Stadion, og at flere vagter var kommet til for at stoppe det.

“Dette er usandt,” lød det omvendt fra Brøndby IF. I virkeligheden havde en tilskuer fået et epileptisk anfald, hvorfor vagter og ambulancefolk strømmede til for at hjælpe.

Nu erkender presse-fotos.dk, at mediet tog fejl, og sender en undskyldning til Brøndby og klubbens fans.

“Under kampen på Brøndby Stadion idag, mellem BIF og FCM, fik vores tiptelefon flere tips om slagsmål på Sydsiden. Adskillige tilsendte billeder viste et stort antal vagter i arbejde på Sydsiden tæt ved banen. Meldingerne og billederne gjorde desværre, at dagens jourhavende fik skrevet noget sludder. Det beklager vi. Og det undskylder vi,” skriver mediet på sin hjemmeside.

“Med dette dementi ønsker vi at sende en uforbeholden undskyldning til de, som har følt sig ramt, og til de, som er berørt af episoden.”

Presse-fotos.dk efterspørger samtidig hjælp til at finde frem til adressen på den tilskuer, som fik det epileptiske anfald, så mediet kan sende et par flasker vin og en buket.

Selve pokalkvartfinalen mod FC Midtjylland endte med et 2-0-nederlag og dermed et elendigt udgangspunkt for hjemmeholdet. Læs mere om det fodboldmæssige her.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Smider Salah-bombe

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gratis adgang til Superliga-brag

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Det var vanvittigt brutalt

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”