Medie bragte fejlagtig historie: Undskyld, Brøndby

Mediet presse-fotos.dk har sendt en uforbeholden undskyldning til Brøndby IF og klubbens fans, efter det i går bragte en fejlagtig historie om slagsmål på tribunen.



Det lød dramatisk, da presse-fotos.dk søndag eftermiddag bragte historien “Fans går amok: Slåskamp på tribunen under kamp”. Mediet skrev, at der havde været slagsmål på Brøndby Stadion, og at flere vagter var kommet til for at stoppe det.

“Dette er usandt,” lød det omvendt fra Brøndby IF. I virkeligheden havde en tilskuer fået et epileptisk anfald, hvorfor vagter og ambulancefolk strømmede til for at hjælpe.

Nu erkender presse-fotos.dk, at mediet tog fejl, og sender en undskyldning til Brøndby og klubbens fans.

“Under kampen på Brøndby Stadion idag, mellem BIF og FCM, fik vores tiptelefon flere tips om slagsmål på Sydsiden. Adskillige tilsendte billeder viste et stort antal vagter i arbejde på Sydsiden tæt ved banen. Meldingerne og billederne gjorde desværre, at dagens jourhavende fik skrevet noget sludder. Det beklager vi. Og det undskylder vi,” skriver mediet på sin hjemmeside.

“Med dette dementi ønsker vi at sende en uforbeholden undskyldning til de, som har følt sig ramt, og til de, som er berørt af episoden.”

Presse-fotos.dk efterspørger samtidig hjælp til at finde frem til adressen på den tilskuer, som fik det epileptiske anfald, så mediet kan sende et par flasker vin og en buket.

Selve pokalkvartfinalen mod FC Midtjylland endte med et 2-0-nederlag og dermed et elendigt udgangspunkt for hjemmeholdet. Læs mere om det fodboldmæssige her.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Elias Jelert færdig

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Overraskende melding om Oliver Christensen

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’