Medie: Brøndby er tæt på ny venstre back

Superliga-klubben Brøndby IF får ikke tilgang af tidligere landsholdsspiller Riza Durmisi, men klubben meldes nu tæt på en anden venstre back.



De har indtil videre kun præsenteret angriber Andrija Pavlovic som ny spiller i Brøndby IF, men nu lyder det fra Søren Sorgenfri og NordicBet, at Superliga-klubben er tæt på snart at kunne fremvise endnu en ny spiller.

Brøndby IF har længe været på udkig efter en venstre wing back, der er bedst med venstre fod, og selv om BIF har haft et håb om at få tidligere landsholdsspiller Riza Durmisi hjem, lader det ikke til at ske denne gang.

Læs også:Ekspert kritiserer klubbers coronaløsning: Det er unødvendigt

I hvert fald skriver NordicBet, at venstrebacken ikke har haft forhandlinger med Brøndby denne gang, og rygterne siger da også, at Celta Vigo er et godt bud på en ny arbejdsgiver for danskeren.

Men Brøndby er tæt på en anden venstre back, skriver NordicBet, der ikke har navnet på den spiller, der ventes snart at falde på plads hos de blå-gule. Forventningen er ifølge NordicBet, at klubben fra den københavnske Vestegn får tilgang af en ny spiller i de sidste dage af transfervinduet, der lukker på mandag.

Læs også:Morsom Niels Frederiksen-video: Kevin, lad være med at vende røven til

Denne sommer har det meget handlet om at få ro på butikken og styr på økonomien i Brøndby, og det er sportsdirektør Carsten V. Jensen lykkedes meget godt med. Han har samtidig formået at lave et salg af Simon Tibbling til FC Emmen, og på banen har Brøndby fået en flot start på sæsonen med ni point i tre kampe – point, der er kommet, blandt andet fordi klubben har fået gode præstation fra nogle af de yngre spillere.

Der er stadig nogle spillere, som har været rygtet væk fra klubben. Både Anthony Jung og Marvin Schwäbe har et år igen af deres aftaler, og førstnævnte har tidligere givet udtryk for, at han gerne vil tilbage til Tyskland. Så de to kan også være salgsemner, hvis prisen er rigtig.

Brøndbys næste opgave er en udekamp mod Randers FC i Superligaen fredag.

Læs også:Avis: Frederik Rønnow skifter til Schalke 04
Læs også:Thorsen ligner en ny central midtbanemand på Horsens-holdet
Læs også:Brøndby-spillere udtaget til norske landshold




Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Holland – Sverige

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Tyskland – Elfenbenskysten

Interessant melding om VM-profil

Tordner mod VM-træner

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-boss med spændende transfermelding



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dame N’Doye scorer nyt job

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for