Medie: Brøndby er tæt på ny venstre back

Superliga-klubben Brøndby IF får ikke tilgang af tidligere landsholdsspiller Riza Durmisi, men klubben meldes nu tæt på en anden venstre back.



De har indtil videre kun præsenteret angriber Andrija Pavlovic som ny spiller i Brøndby IF, men nu lyder det fra Søren Sorgenfri og NordicBet, at Superliga-klubben er tæt på snart at kunne fremvise endnu en ny spiller.

Brøndby IF har længe været på udkig efter en venstre wing back, der er bedst med venstre fod, og selv om BIF har haft et håb om at få tidligere landsholdsspiller Riza Durmisi hjem, lader det ikke til at ske denne gang.

Læs også:Ekspert kritiserer klubbers coronaløsning: Det er unødvendigt

I hvert fald skriver NordicBet, at venstrebacken ikke har haft forhandlinger med Brøndby denne gang, og rygterne siger da også, at Celta Vigo er et godt bud på en ny arbejdsgiver for danskeren.

Men Brøndby er tæt på en anden venstre back, skriver NordicBet, der ikke har navnet på den spiller, der ventes snart at falde på plads hos de blå-gule. Forventningen er ifølge NordicBet, at klubben fra den københavnske Vestegn får tilgang af en ny spiller i de sidste dage af transfervinduet, der lukker på mandag.

Læs også:Morsom Niels Frederiksen-video: Kevin, lad være med at vende røven til

Denne sommer har det meget handlet om at få ro på butikken og styr på økonomien i Brøndby, og det er sportsdirektør Carsten V. Jensen lykkedes meget godt med. Han har samtidig formået at lave et salg af Simon Tibbling til FC Emmen, og på banen har Brøndby fået en flot start på sæsonen med ni point i tre kampe – point, der er kommet, blandt andet fordi klubben har fået gode præstation fra nogle af de yngre spillere.

Der er stadig nogle spillere, som har været rygtet væk fra klubben. Både Anthony Jung og Marvin Schwäbe har et år igen af deres aftaler, og førstnævnte har tidligere givet udtryk for, at han gerne vil tilbage til Tyskland. Så de to kan også være salgsemner, hvis prisen er rigtig.

Brøndbys næste opgave er en udekamp mod Randers FC i Superligaen fredag.

Læs også:Avis: Frederik Rønnow skifter til Schalke 04
Læs også:Thorsen ligner en ny central midtbanemand på Horsens-holdet
Læs også:Brøndby-spillere udtaget til norske landshold





Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status




LIVE

TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Scorer vanvittig løn i Premier League

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

“Du er en fucking maskine!”



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

David Nielsen er stensikker

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Portugal – Spanien

Her er 1/8-finalerne ved VM

USA – Belgien

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Klapper i om stor Superliga-transfer

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Skyder stor FCM-historie ned