Medie: Brøndby er tæt på ny venstre back

Superliga-klubben Brøndby IF får ikke tilgang af tidligere landsholdsspiller Riza Durmisi, men klubben meldes nu tæt på en anden venstre back.



De har indtil videre kun præsenteret angriber Andrija Pavlovic som ny spiller i Brøndby IF, men nu lyder det fra Søren Sorgenfri og NordicBet, at Superliga-klubben er tæt på snart at kunne fremvise endnu en ny spiller.

Brøndby IF har længe været på udkig efter en venstre wing back, der er bedst med venstre fod, og selv om BIF har haft et håb om at få tidligere landsholdsspiller Riza Durmisi hjem, lader det ikke til at ske denne gang.

Læs også:Ekspert kritiserer klubbers coronaløsning: Det er unødvendigt

I hvert fald skriver NordicBet, at venstrebacken ikke har haft forhandlinger med Brøndby denne gang, og rygterne siger da også, at Celta Vigo er et godt bud på en ny arbejdsgiver for danskeren.

Men Brøndby er tæt på en anden venstre back, skriver NordicBet, der ikke har navnet på den spiller, der ventes snart at falde på plads hos de blå-gule. Forventningen er ifølge NordicBet, at klubben fra den københavnske Vestegn får tilgang af en ny spiller i de sidste dage af transfervinduet, der lukker på mandag.

Læs også:Morsom Niels Frederiksen-video: Kevin, lad være med at vende røven til

Denne sommer har det meget handlet om at få ro på butikken og styr på økonomien i Brøndby, og det er sportsdirektør Carsten V. Jensen lykkedes meget godt med. Han har samtidig formået at lave et salg af Simon Tibbling til FC Emmen, og på banen har Brøndby fået en flot start på sæsonen med ni point i tre kampe – point, der er kommet, blandt andet fordi klubben har fået gode præstation fra nogle af de yngre spillere.

Der er stadig nogle spillere, som har været rygtet væk fra klubben. Både Anthony Jung og Marvin Schwäbe har et år igen af deres aftaler, og førstnævnte har tidligere givet udtryk for, at han gerne vil tilbage til Tyskland. Så de to kan også være salgsemner, hvis prisen er rigtig.

Brøndbys næste opgave er en udekamp mod Randers FC i Superligaen fredag.

Læs også:Avis: Frederik Rønnow skifter til Schalke 04
Læs også:Thorsen ligner en ny central midtbanemand på Horsens-holdet
Læs også:Brøndby-spillere udtaget til norske landshold






Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Født i Danmark og på vej til VM