Medie: Brøndby skruer prisen op for Uhre

Tidligere har B.T meldt, at Brøndby kiggede efter at få ti millioner kroner for Mikael Uhre. Nu vil de angiveligt have et endnu højere beløb.



Meget tyder på at Brøndby og Mikael Uhre skilles til januar, når transfervinduet åbner. Det skal i hvert fald være tilfældet for Brøndby, hvis de vil tjene mest muligt på angriberen, hvis kontrakt løber til og med årsskiftet næste år. 

Tidligere har B.T skrevet, at Brøndby sigter efter at sælge topscoren for omkring 10 millioner kroner, men på dette punkt er der sket en udvikling. For nu stiler Brøndby højere. Det siger B.T’s journalist Steffen Gronemann i mediets podcast ‘Transfervinduet’

– Som jeg hører det, er det ikke meget, de har skruet op for det. Det er måske to millioner euro nu. Det kommer ikke op i de voldsomme beløb, men de er nødt til at spille lidt mere hardball på det. Det nytter ikke noget, at det kommer ud, at man måske kan købe ham for lidt over ti millioner kroner. Så nu, som jeg hører det, skal man i hvert fald op og give 15 millioner måske 20 millioner kroner ovenikøbet. I hvert fald over 15 millioner kroner, siger han.

I podcasten nævnes det desuden, at Brøndby er kommet en smule under pres fra fansene, som mener, at ti millioner kroner er for lav en salgspris for topscoren, der igen i denne sæson har været godt spillende.

Således lukkede Uhre november ned med fire scoringer i tre Superliga-kampe, og han er også ligaens topscorer med 11 af slagsen. 





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Argentina – Østrig

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

I dialog med Steve Cooper

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – Irak

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Norge – Senegal

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan – Algeriet

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg