Medie: Brøndby skruer prisen op for Uhre

Tidligere har B.T meldt, at Brøndby kiggede efter at få ti millioner kroner for Mikael Uhre. Nu vil de angiveligt have et endnu højere beløb.



Meget tyder på at Brøndby og Mikael Uhre skilles til januar, når transfervinduet åbner. Det skal i hvert fald være tilfældet for Brøndby, hvis de vil tjene mest muligt på angriberen, hvis kontrakt løber til og med årsskiftet næste år. 

Tidligere har B.T skrevet, at Brøndby sigter efter at sælge topscoren for omkring 10 millioner kroner, men på dette punkt er der sket en udvikling. For nu stiler Brøndby højere. Det siger B.T’s journalist Steffen Gronemann i mediets podcast ‘Transfervinduet’

– Som jeg hører det, er det ikke meget, de har skruet op for det. Det er måske to millioner euro nu. Det kommer ikke op i de voldsomme beløb, men de er nødt til at spille lidt mere hardball på det. Det nytter ikke noget, at det kommer ud, at man måske kan købe ham for lidt over ti millioner kroner. Så nu, som jeg hører det, skal man i hvert fald op og give 15 millioner måske 20 millioner kroner ovenikøbet. I hvert fald over 15 millioner kroner, siger han.

I podcasten nævnes det desuden, at Brøndby er kommet en smule under pres fra fansene, som mener, at ti millioner kroner er for lav en salgspris for topscoren, der igen i denne sæson har været godt spillende.

Således lukkede Uhre november ned med fire scoringer i tre Superliga-kampe, og han er også ligaens topscorer med 11 af slagsen. 





Brøndby IF og Feyenoord er i dialog




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Her er Jonas Winds nye klub



LIVE

VM-LIVE: Sådan starter Norge og Elfenbenskysten

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Kolding køber stor profil

‘Han ryger 100 procent!’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Elfenbenskysten – Norge

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Frankrig – Sverige

USA – Bosnien-Hercegovina

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Zorniger fremhæver transfervindue

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!