Medie: Brøndby skruer prisen op for Uhre

Tidligere har B.T meldt, at Brøndby kiggede efter at få ti millioner kroner for Mikael Uhre. Nu vil de angiveligt have et endnu højere beløb.



Meget tyder på at Brøndby og Mikael Uhre skilles til januar, når transfervinduet åbner. Det skal i hvert fald være tilfældet for Brøndby, hvis de vil tjene mest muligt på angriberen, hvis kontrakt løber til og med årsskiftet næste år. 

Tidligere har B.T skrevet, at Brøndby sigter efter at sælge topscoren for omkring 10 millioner kroner, men på dette punkt er der sket en udvikling. For nu stiler Brøndby højere. Det siger B.T’s journalist Steffen Gronemann i mediets podcast ‘Transfervinduet’

– Som jeg hører det, er det ikke meget, de har skruet op for det. Det er måske to millioner euro nu. Det kommer ikke op i de voldsomme beløb, men de er nødt til at spille lidt mere hardball på det. Det nytter ikke noget, at det kommer ud, at man måske kan købe ham for lidt over ti millioner kroner. Så nu, som jeg hører det, skal man i hvert fald op og give 15 millioner måske 20 millioner kroner ovenikøbet. I hvert fald over 15 millioner kroner, siger han.

I podcasten nævnes det desuden, at Brøndby er kommet en smule under pres fra fansene, som mener, at ti millioner kroner er for lav en salgspris for topscoren, der igen i denne sæson har været godt spillende.

Således lukkede Uhre november ned med fire scoringer i tre Superliga-kampe, og han er også ligaens topscorer med 11 af slagsen. 





Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke




LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Denne klub drømmer om Højbjerg

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Klar transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Portugal – DR Congo

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Elias Jelert færdig

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Frankrig – Senegal

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Deadline overskredet: FC København melder ud

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Usbekistan – Colombia

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø