Medie: Dansk klub har budt på 25-årig australier

Ifølge en australsk avis er der bud fra Danmark på en 25-årig midtbanespiller fra Australien.



Danske klubber er begyndt at spejde lidt mere mod Australien, efter flere spillere fra down under har vist sig at være mere end god nok til at spille i Superligaen. Awer Mabil leverer varen i FC Midtjylland, mens især Mustafa Amini har vist kvaliteter i AGF, hvor flere andre australiere også spiller.

Og mens AGF lige nu kæmper for at få fingrene i midtbanespiller Keanu Baccus fra Western Sydney Wanderes FC, er der angiveligt også bud på andre spillere fra det australske.

Det er avisen The Age fra Australien, der fortæller, at der er et dansk bud på den 25-årige midtbanespiller Brandon O’Neill. Det fremgår dog ikke, hvilken klub det er, der har snøren ude efter midtbanespilleren.

Men den danske klub ser ud til at gå forgæves, for med al sandsynlighed bliver det en klub i Sydkorea, der vinder kampen om den centrale midtbanespiller. 

Australieren er højt på ønskelisten i sydkoreanske Pohang Steelers, og lidt overraskende lyder meldingen, at Pohang Steelers går efter O’Neill, fordi man ikke har formået at lokke AGFs Mustafa Amini til det sydkoreanske.

Brandon O’Neills klub, Sydney FC, er lige nu i forhandlinger med Pohang Steelers om en aftale for midtbanespilleren, og selv om der ikke er bud, der er blevet accepteret endnu, er forventningen klubberne bliver enige om en aftale.

O’Neill startede karrieren i Perth Glory, inden han i sommeren 2015 skiftede til Sydney FC. I denne sæson har han indtil videre spillet syv kampe, hvor det er blevet til en enkelt scoring og tre assists.

Den 25-årige australier har kontrakt med Sydney FC frem til sommeren 2021.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Ecuador – Tyskland

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Norge – Frankrig

I dialog om dansk bomber

Tunesien – Holland

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

VM-spiller får fem karantænedage

Afslører: FCK ringede aldrig

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Curaçao – Elfenbenskysten

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyrkiet – USA

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’