Danske klubber er begyndt at spejde lidt mere mod Australien, efter flere spillere fra down under har vist sig at være mere end god nok til at spille i Superligaen. Awer Mabil leverer varen i FC Midtjylland, mens især Mustafa Amini har vist kvaliteter i AGF, hvor flere andre australiere også spiller.
Og mens AGF lige nu kæmper for at få fingrene i midtbanespiller Keanu Baccus fra Western Sydney Wanderes FC, er der angiveligt også bud på andre spillere fra det australske.
Det er avisen The Age fra Australien, der fortæller, at der er et dansk bud på den 25-årige midtbanespiller Brandon O’Neill. Det fremgår dog ikke, hvilken klub det er, der har snøren ude efter midtbanespilleren.
Men den danske klub ser ud til at gå forgæves, for med al sandsynlighed bliver det en klub i Sydkorea, der vinder kampen om den centrale midtbanespiller.
Australieren er højt på ønskelisten i sydkoreanske Pohang Steelers, og lidt overraskende lyder meldingen, at Pohang Steelers går efter O’Neill, fordi man ikke har formået at lokke AGFs Mustafa Amini til det sydkoreanske.
Brandon O’Neills klub, Sydney FC, er lige nu i forhandlinger med Pohang Steelers om en aftale for midtbanespilleren, og selv om der ikke er bud, der er blevet accepteret endnu, er forventningen klubberne bliver enige om en aftale.
O’Neill startede karrieren i Perth Glory, inden han i sommeren 2015 skiftede til Sydney FC. I denne sæson har han indtil videre spillet syv kampe, hvor det er blevet til en enkelt scoring og tre assists.
Den 25-årige australier har kontrakt med Sydney FC frem til sommeren 2021.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Napoli-chok på vej
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Snart sker det
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
MEDIE
