Danske klubber er begyndt at spejde lidt mere mod Australien, efter flere spillere fra down under har vist sig at være mere end god nok til at spille i Superligaen. Awer Mabil leverer varen i FC Midtjylland, mens især Mustafa Amini har vist kvaliteter i AGF, hvor flere andre australiere også spiller.
Og mens AGF lige nu kæmper for at få fingrene i midtbanespiller Keanu Baccus fra Western Sydney Wanderes FC, er der angiveligt også bud på andre spillere fra det australske.
Det er avisen The Age fra Australien, der fortæller, at der er et dansk bud på den 25-årige midtbanespiller Brandon O’Neill. Det fremgår dog ikke, hvilken klub det er, der har snøren ude efter midtbanespilleren.
Men den danske klub ser ud til at gå forgæves, for med al sandsynlighed bliver det en klub i Sydkorea, der vinder kampen om den centrale midtbanespiller.
Australieren er højt på ønskelisten i sydkoreanske Pohang Steelers, og lidt overraskende lyder meldingen, at Pohang Steelers går efter O’Neill, fordi man ikke har formået at lokke AGFs Mustafa Amini til det sydkoreanske.
Brandon O’Neills klub, Sydney FC, er lige nu i forhandlinger med Pohang Steelers om en aftale for midtbanespilleren, og selv om der ikke er bud, der er blevet accepteret endnu, er forventningen klubberne bliver enige om en aftale.
O’Neill startede karrieren i Perth Glory, inden han i sommeren 2015 skiftede til Sydney FC. I denne sæson har han indtil videre spillet syv kampe, hvor det er blevet til en enkelt scoring og tre assists.
Den 25-årige australier har kontrakt med Sydney FC frem til sommeren 2021.
LIVE
VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Frederiksen renser ud
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Et skridt tættere Englands største stadion
Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
England – Ghana
Algeriet leverer comeback og sender Jordan hjem
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
NYHEDER
