Danske klubber er begyndt at spejde lidt mere mod Australien, efter flere spillere fra down under har vist sig at være mere end god nok til at spille i Superligaen. Awer Mabil leverer varen i FC Midtjylland, mens især Mustafa Amini har vist kvaliteter i AGF, hvor flere andre australiere også spiller.
Og mens AGF lige nu kæmper for at få fingrene i midtbanespiller Keanu Baccus fra Western Sydney Wanderes FC, er der angiveligt også bud på andre spillere fra det australske.
Det er avisen The Age fra Australien, der fortæller, at der er et dansk bud på den 25-årige midtbanespiller Brandon O’Neill. Det fremgår dog ikke, hvilken klub det er, der har snøren ude efter midtbanespilleren.
Men den danske klub ser ud til at gå forgæves, for med al sandsynlighed bliver det en klub i Sydkorea, der vinder kampen om den centrale midtbanespiller.
Australieren er højt på ønskelisten i sydkoreanske Pohang Steelers, og lidt overraskende lyder meldingen, at Pohang Steelers går efter O’Neill, fordi man ikke har formået at lokke AGFs Mustafa Amini til det sydkoreanske.
Brandon O’Neills klub, Sydney FC, er lige nu i forhandlinger med Pohang Steelers om en aftale for midtbanespilleren, og selv om der ikke er bud, der er blevet accepteret endnu, er forventningen klubberne bliver enige om en aftale.
O’Neill startede karrieren i Perth Glory, inden han i sommeren 2015 skiftede til Sydney FC. I denne sæson har han indtil videre spillet syv kampe, hvor det er blevet til en enkelt scoring og tre assists.
Den 25-årige australier har kontrakt med Sydney FC frem til sommeren 2021.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER
Harry Maguire i chok
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
OPTAKT
Brighton – Manchester United
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
FANKLUBBEN
