OB har haft en pinagtig efterårssæson, hvor 'De Stribede' har leveret stribevis af skuffende resultater i Superligaen – men alt er ikke dunkelt og dystert.
Kisten bugner nemlig i Ådalen.
Ifølge det svenske medie FotbollDirekt kan klubben bryste sig af et stort millionoverskud på 40-50 millioner kroner for regnskabsåret 2023, når det engang bliver præsenteret til foråret.
Det skyldes i særdeleshed store salg af Yankuba Minteh, Mads Frøkjær og Emmanuel Sabbi, melder mediet.
Og det må være en kærkommen fjer i hatten for fodbolddirektør Björn Wesström, der har været udsat for stor kritik den seneste tid, blandt andet har Tipsbladets kommentator Stig Tøfting givet svenskeren hårdhændet behandling.
– Alle har ret til deres mening, men en fodboldklub bliver målt på mere end én parameter. Det vigtigste er, hvordan klubben har det internt, og der føler jeg, at der er tillid, selvom vi er ekstremt opmærksomme på tabelsituationen, fortæller Wesström om kritkken til Fotbolldirekt.
Det er ikke første gang, at Wesström har leveret flotte økonomiske resultater. Han var også arkitekten bag et flot regnskab i Stockholm-klubben AIK, hvor han afskibede den svenske stjerne Alexander Isak for et stor pose penge- det var ifølge Fotbolldirekt en af hovedårsagerne til, at han blev hentet til OB.
Og OB-tilhængere må da også slå øjnene op ved synet af 40-50 millioner kroner på kistebunden – det har nemlig ikke set lysende ud de sidste par år, hvad angår bundlinjen.
Sidste år havde OB Sport & Event, der er selskabet bag den fynske klub, et underskud på cirka fem millioner kroner.
I 2021 præsenterede man et beskedent overskud på en halv million, mens man i 2020 præsenterede et dundrende underskud på 34 millioner – det hang naturligvis sammen med, at det var under corona-pandemien.
Det samme gælder 2018, hvor der sivede 38 millioner kroner ud af pengetanken.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
Så er det officielt
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TOPNYHED