OB har haft en pinagtig efterårssæson, hvor 'De Stribede' har leveret stribevis af skuffende resultater i Superligaen – men alt er ikke dunkelt og dystert.
Kisten bugner nemlig i Ådalen.
Ifølge det svenske medie FotbollDirekt kan klubben bryste sig af et stort millionoverskud på 40-50 millioner kroner for regnskabsåret 2023, når det engang bliver præsenteret til foråret.
Det skyldes i særdeleshed store salg af Yankuba Minteh, Mads Frøkjær og Emmanuel Sabbi, melder mediet.
Og det må være en kærkommen fjer i hatten for fodbolddirektør Björn Wesström, der har været udsat for stor kritik den seneste tid, blandt andet har Tipsbladets kommentator Stig Tøfting givet svenskeren hårdhændet behandling.
– Alle har ret til deres mening, men en fodboldklub bliver målt på mere end én parameter. Det vigtigste er, hvordan klubben har det internt, og der føler jeg, at der er tillid, selvom vi er ekstremt opmærksomme på tabelsituationen, fortæller Wesström om kritkken til Fotbolldirekt.
Det er ikke første gang, at Wesström har leveret flotte økonomiske resultater. Han var også arkitekten bag et flot regnskab i Stockholm-klubben AIK, hvor han afskibede den svenske stjerne Alexander Isak for et stor pose penge- det var ifølge Fotbolldirekt en af hovedårsagerne til, at han blev hentet til OB.
Og OB-tilhængere må da også slå øjnene op ved synet af 40-50 millioner kroner på kistebunden – det har nemlig ikke set lysende ud de sidste par år, hvad angår bundlinjen.
Sidste år havde OB Sport & Event, der er selskabet bag den fynske klub, et underskud på cirka fem millioner kroner.
I 2021 præsenterede man et beskedent overskud på en halv million, mens man i 2020 præsenterede et dundrende underskud på 34 millioner – det hang naturligvis sammen med, at det var under corona-pandemien.
Det samme gælder 2018, hvor der sivede 38 millioner kroner ud af pengetanken.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
INTERVIEW