Medie: Der venter kæmpe millionregn i OB

Ifølge det svenske medie FotbollDirekt er OB på vej til et rekordstort overskud for regnskabsåret 2023 på godt 50 millioner kroner.



OB har haft en pinagtig efterårssæson, hvor 'De Stribede' har leveret stribevis af skuffende resultater i Superligaen – men alt er ikke dunkelt og dystert. 

Kisten bugner nemlig i Ådalen.

Ifølge det svenske medie FotbollDirekt kan klubben bryste sig af et stort millionoverskud på 40-50 millioner kroner for regnskabsåret 2023, når det engang bliver præsenteret til foråret.

Det skyldes i særdeleshed store salg af Yankuba Minteh, Mads Frøkjær og Emmanuel Sabbi, melder mediet.

Og det må være en kærkommen fjer i hatten for fodbolddirektør Björn Wesström, der har været udsat for stor kritik den seneste tid, blandt andet har Tipsbladets kommentator Stig Tøfting givet svenskeren hårdhændet behandling.

– Alle har ret til deres mening, men en fodboldklub bliver målt på mere end én parameter. Det vigtigste er, hvordan klubben har det internt, og der føler jeg, at der er tillid, selvom vi er ekstremt opmærksomme på tabelsituationen, fortæller Wesström om kritkken til Fotbolldirekt. 

Det er ikke første gang, at Wesström har leveret flotte økonomiske resultater. Han var også arkitekten bag et flot regnskab i Stockholm-klubben AIK, hvor han afskibede den svenske stjerne Alexander Isak for et stor pose penge- det var ifølge Fotbolldirekt en af hovedårsagerne til, at han blev hentet til OB.

Og OB-tilhængere må da også slå øjnene op ved synet af 40-50 millioner kroner på kistebunden – det har nemlig ikke set lysende ud de sidste par år, hvad angår bundlinjen.

Sidste år havde OB Sport & Event, der er selskabet bag den fynske klub, et underskud på cirka fem millioner kroner.

I 2021 præsenterede man et beskedent overskud på en halv million, mens man i 2020 præsenterede et dundrende underskud på 34 millioner – det hang naturligvis sammen med, at det var under corona-pandemien.

Det samme gælder 2018, hvor der sivede 38 millioner kroner ud af pengetanken. 





FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen




LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tæt på at købe FC København-spiller

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Jonas Lössl stopper karrieren

Tjekkiet – Sydafrika

FCK-boss roser varm bomber

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Brasilien – Haiti

Her er AGF’s Champions League-modstander

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise