Både Dansk Boldspil-Union (DBU) og spillerne har hyldet stemningen i Parken under landskampe de seneste år. Men blandt de stemningsskabende fans gemmer sig også brodne kar.
Det skriver Weekendavisen, som har fået indsigt i en lang række klager fra fans, som har oplevet trusler og aggressiv adfærd fra især grupperingen De Danske Rødder.
Klager, som DBU’s ledelse har været bekendt med gennem længere tid, og som er blevet vendt internt i toppen af forbundet.
Grupperingen har efter aftale med DBU fået lov til at medbringe tromme og megafon for at skabe stemning på den ene endetribune – Den Røde Mur – hvor de mest inkarnerede danske fans opholder sig.
Ekstra Bladet beskrev for nylig, at lederen af De Danske Rødder har relationer til Hells Angels, og ifølge Weekendavisen har andre i toppen af fangrupperingen også relationer til rockergruppen.
Ifølge Weekendavisen har DBU’s ledelse siden efteråret kendt til problemer med fangrupperingen uden at gribe ind.
Via en formular på DBU’s hjemmeside kan fans beskrive deres oplevelse fra kampene, og her har avisen fået indsigt i en lang række klager fra andre fans over truende og aggressiv adfærd fra De Danske Rødder.
– Deres (De Danske Rødder, red.) øgede indflydelse på fankulturen kommer med en attitude, der af mange fans opleves som intimiderende og aggressiv, skriver Weekendavisen.
– Det har blandt andet udmøntet sig i overfusninger af andre fans, trusler og ifølge flere vidner sandsynligvis også i vold.
De omtalte fans har ikke ønsket at lade sig interviewe af avisen.
DBU’s kommunikationsdirektør, Jakob Høyer, bekræftede onsdag i Go’ Aften Live på TV 2, at der var et samarbejde mellem De Danske Rødder og DBU om at skabe stemning til landskampene.
DBU har ikke ønsket stille op til interview med Weekendavisen, men Jakob Høyer siger til avisen:
– Vi har arbejdet på at skabe bedre stemning i Parken de senere år med forskellige fangrupper. Vores undersøgelser viser, at det er lykkedes – mange er meget tilfredse med stemningen i Parken og på fantribunen.
– Vores undersøgelser viser også, at flertallet føler sig trygge – også på fan-tribunen, men at der har været flere tilfælde af utryghed til de seneste kampe.
– Det følger vi op på og evaluerer forud for efterårets kampe. Vi har det sidste år haft møder med de forskellige fangrupper og stillet krav og regler for deres tilstedeværelse på fantribunen for at sikre en god og tryg fan-oplevelse for alle.
– Det er også vores fokus i den aktuelle evaluering, som vi vil afslutte inden kampene i efteråret.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
De er færdige i 1. division
NYHEDER
