Medie: FC København lurer på Panathinaikos-profil

FC København er angiveligt på plads i Grækenland denne søndag for at se nærmere på Panathinaikos-angriber.



FC København holder øje med Panathinaikos-angriberen Fotis Ioannidis, skriver det græske medie Sportdog.

I sidste uge kunne B.T.-podcasten "Transfervinduet" fortælle, at FC København har et godt øje til det græske marked, og at de danske mestre i de kommende måneder vil følge ligaen intenst.

Ifølge Sportdog vil FC København have en scout på plads, når Panathinaikos og Volos FC tørner sammen søndag klokken 17.00, og det skal i høj grad være med henblik på at se nærmere på 23-årige Fotis Ioannidis.

Angriberen har i denne sæson scoret fem mål i 33 kampe for Panathinaikos, hvilket alt andet end lige ikke fremstår overvældende i en liga, hvor den tidligere AaB'er Tom van Weert i sidste sæson blev topscorer. 

Til sammenligning har Pep Biel scoret otte kasser for Olympiakos, siden han kom til klubben fra netop FC København 1. september.

Fotis Ioannidis regnes dog som en af de mest lovende angribere i Grækenland, hvilket også understreges af, at han i slutningen af 2022 formåede at etablere sig som starter på landsholdet. Han missede imidlertid de seneste landskampe i EM-kvalifikationen med en skade. 

Foruden FC København skal også den skotske storklub Celtic have Ioannidis' navn på blokken. Angriberens kontrakt med Panathinaikos udløber i sommeren 2024, men grækerne arbejder angiveligt på en forlængelse. 





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Ghana – Panama

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Succestræner død af kræft

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Mexico – Sydkorea

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard