FC København holder øje med Panathinaikos-angriberen Fotis Ioannidis, skriver det græske medie Sportdog.
I sidste uge kunne B.T.-podcasten "Transfervinduet" fortælle, at FC København har et godt øje til det græske marked, og at de danske mestre i de kommende måneder vil følge ligaen intenst.
Ifølge Sportdog vil FC København have en scout på plads, når Panathinaikos og Volos FC tørner sammen søndag klokken 17.00, og det skal i høj grad være med henblik på at se nærmere på 23-årige Fotis Ioannidis.
Angriberen har i denne sæson scoret fem mål i 33 kampe for Panathinaikos, hvilket alt andet end lige ikke fremstår overvældende i en liga, hvor den tidligere AaB'er Tom van Weert i sidste sæson blev topscorer.
Til sammenligning har Pep Biel scoret otte kasser for Olympiakos, siden han kom til klubben fra netop FC København 1. september.
Fotis Ioannidis regnes dog som en af de mest lovende angribere i Grækenland, hvilket også understreges af, at han i slutningen af 2022 formåede at etablere sig som starter på landsholdet. Han missede imidlertid de seneste landskampe i EM-kvalifikationen med en skade.
Foruden FC København skal også den skotske storklub Celtic have Ioannidis' navn på blokken. Angriberens kontrakt med Panathinaikos udløber i sommeren 2024, men grækerne arbejder angiveligt på en forlængelse.
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
VM-spiller får fem karantænedage
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
TRANSFER