Onsdag kunne Globo fortælle, at den brasilianske enklave i FC Midtjylland kan blive udvidet med endnu et medlem. Superligaens tophold skal have afgivet et bud på den 22-årige midtbanemand Ederson, som er ejet af Corinthians, og nu kan Goal afsløre buddets størrelse.
De sambaglade midtjyder har angiveligt sendt et bud på 30 millioner kroner af sted til Brasilien, og dermed vil 22-årige Ederson blive et relativt stort indkøb ud fra en Superliga-målestok, hvis han lander på heden.
Det er dog langt fra sikkert, at han gør det.
Goal skriver ligeledes, at Serie A-bundklubben Salernitana også har budt på Ederson, og italienerne skal have overbudt FC Midtjylland ganske eftertrykkeligt. Buddet fra støvlelandet er angiveligt på godt 41 millioner kroner.
Både Corinthians og Ederson vil formentlig hælde mod det bedste økonomiske tilbud. De to parter skal nemlig have skruet aftalen sådan sammen, at den brasilianske klub vil modtage 70 procent af en transfersum, mens 30 procent går til spilleren selv.
Ederson er aktuelt udlejet fra Corinthians til Fortaleza, og det er han som udgangspunkt for hele 2022, men lejeaftalen indeholder en klausul om, at han kan komme ud af lånet, hvis en klub fra Europa vil købe ham.
22-årige Ederson har spillet 76 kampe i Brasiliens bedste række, hvor han har optrådt for både Cruzeiro, Corinthians og Fortaleza. Det er blevet til tre scoringer.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
