FC Midtjylland udlejede i januar Sory Kaba til Cardiff City, og angriberen har vist sig så godt frem i engelsk fodbold, at der for alvor er rift om ham. Midtjyderne kan dermed se ind i et fornuftigt salg i det kommende transfervindue.
27-årige Kaba har scoret otte mål i 17 kampe for Cardiff, og waliserne vil naturligvis gerne beholde ham, men der er konkurrence fra andre klubber – blandt andre Leeds United.
Ifølge mediet Football League World har Premier League-nedrykkerne et særdeles godt øje til Sory Kaba, og Leeds har ved flere lejligheder været på stadion for at besigtige den fysisk stærke angriber.
Klubben har endnu ikke taget stilling til, om man vil afgive et bud på Sory Kaba, der har et år tilbage af sin kontrakt med FC Midtjylland. Beslutter Leeds sig for at byde, skal det store checkhæfte hives frem.
Det vurderer Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
– Jeg har før hørt en vurdering i markedet på 10-20 millioner kroner. Den ene vej trækker de mange mål i Cardiff op. Det betyder bare alverden at score i England, det går engelske klubber ti gange mere op i end Superliga-mål og danske mesterskaber, siger han og fortsætter:
– Og når det så er Leeds, kunne vi sagtens ryge over 20 millioner kroner, hvis der er konkurrence fra andre klubber i England. De har jo stadig kassen og får nok snart York-familien, der ejer San Francisco 49’ers, som majoritetsejer. Så penge burde ikke være et problem trods nedrykning.
– Mod en høj pris taler, at der er et år til kontraktudløb, og at alle kan se, Kaba nok ikke har en fremtid i FCM. Det kan de altså også læse sig til i England
FC Midtjylland har været helt klare i mælet om, at man ønsker at sælge Sory Kaba – hør sportschef Svend Graversen sætte ord på i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
OPTAKT
