FC Midtjylland udlejede i januar Sory Kaba til Cardiff City, og angriberen har vist sig så godt frem i engelsk fodbold, at der for alvor er rift om ham. Midtjyderne kan dermed se ind i et fornuftigt salg i det kommende transfervindue.
27-årige Kaba har scoret otte mål i 17 kampe for Cardiff, og waliserne vil naturligvis gerne beholde ham, men der er konkurrence fra andre klubber – blandt andre Leeds United.
Ifølge mediet Football League World har Premier League-nedrykkerne et særdeles godt øje til Sory Kaba, og Leeds har ved flere lejligheder været på stadion for at besigtige den fysisk stærke angriber.
Klubben har endnu ikke taget stilling til, om man vil afgive et bud på Sory Kaba, der har et år tilbage af sin kontrakt med FC Midtjylland. Beslutter Leeds sig for at byde, skal det store checkhæfte hives frem.
Det vurderer Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
– Jeg har før hørt en vurdering i markedet på 10-20 millioner kroner. Den ene vej trækker de mange mål i Cardiff op. Det betyder bare alverden at score i England, det går engelske klubber ti gange mere op i end Superliga-mål og danske mesterskaber, siger han og fortsætter:
– Og når det så er Leeds, kunne vi sagtens ryge over 20 millioner kroner, hvis der er konkurrence fra andre klubber i England. De har jo stadig kassen og får nok snart York-familien, der ejer San Francisco 49’ers, som majoritetsejer. Så penge burde ikke være et problem trods nedrykning.
– Mod en høj pris taler, at der er et år til kontraktudløb, og at alle kan se, Kaba nok ikke har en fremtid i FCM. Det kan de altså også læse sig til i England
FC Midtjylland har været helt klare i mælet om, at man ønsker at sælge Sory Kaba – hør sportschef Svend Graversen sætte ord på i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
Klar transfermelding
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
Solbakken har blandede følelser
Deadline overskredet: FC København melder ud
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
OPTAKT
Ghana – Panama
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
Argentina – Algeriet
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
OPTAKT
Irak – Norge
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
