Medie: FC Midtjylland og Leeds kan forhandle

Premier League-nedrykkerne fra Leeds United har fået øjnene op for FC Midtjylland-angriber.



FC Midtjylland udlejede i januar Sory Kaba til Cardiff City, og angriberen har vist sig så godt frem i engelsk fodbold, at der for alvor er rift om ham. Midtjyderne kan dermed se ind i et fornuftigt salg i det kommende transfervindue.

27-årige Kaba har scoret otte mål i 17 kampe for Cardiff, og waliserne vil naturligvis gerne beholde ham, men der er konkurrence fra andre klubber – blandt andre Leeds United.

Ifølge mediet Football League World har Premier League-nedrykkerne et særdeles godt øje til Sory Kaba, og Leeds har ved flere lejligheder været på stadion for at besigtige den fysisk stærke angriber.

Klubben har endnu ikke taget stilling til, om man vil afgive et bud på Sory Kaba, der har et år tilbage af sin kontrakt med FC Midtjylland. Beslutter Leeds sig for at byde, skal det store checkhæfte hives frem.

Det vurderer Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

– Jeg har før hørt en vurdering i markedet på 10-20 millioner kroner. Den ene vej trækker de mange mål i Cardiff op. Det betyder bare alverden at score i England, det går engelske klubber ti gange mere op i end Superliga-mål og danske mesterskaber, siger han og fortsætter: 

– Og når det så er Leeds, kunne vi sagtens ryge over 20 millioner kroner, hvis der er konkurrence fra andre klubber i England. De har jo stadig kassen og får nok snart York-familien, der ejer San Francisco 49’ers, som majoritetsejer. Så penge burde ikke være et problem trods nedrykning.

– Mod en høj pris taler, at der er et år til kontraktudløb, og at alle kan se, Kaba nok ikke har en fremtid i FCM. Det kan de altså også læse sig til i England

FC Midtjylland har været helt klare i mælet om, at man ønsker at sælge Sory Kaba – hør sportschef Svend Graversen sætte ord på i videoen i toppen af artiklen. 





LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg teaser for transfer

Steve Cooper med stor beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PL-træner blev fyret over E-mail

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

De køber ham for 740 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Spanien – Østrig

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Portugal – Kroatien

De tager ikke med FC København på træningslejr

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’