Medie: FC Midtjylland og Leeds kan forhandle

Premier League-nedrykkerne fra Leeds United har fået øjnene op for FC Midtjylland-angriber.



FC Midtjylland udlejede i januar Sory Kaba til Cardiff City, og angriberen har vist sig så godt frem i engelsk fodbold, at der for alvor er rift om ham. Midtjyderne kan dermed se ind i et fornuftigt salg i det kommende transfervindue.

27-årige Kaba har scoret otte mål i 17 kampe for Cardiff, og waliserne vil naturligvis gerne beholde ham, men der er konkurrence fra andre klubber – blandt andre Leeds United.

Ifølge mediet Football League World har Premier League-nedrykkerne et særdeles godt øje til Sory Kaba, og Leeds har ved flere lejligheder været på stadion for at besigtige den fysisk stærke angriber.

Klubben har endnu ikke taget stilling til, om man vil afgive et bud på Sory Kaba, der har et år tilbage af sin kontrakt med FC Midtjylland. Beslutter Leeds sig for at byde, skal det store checkhæfte hives frem.

Det vurderer Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

– Jeg har før hørt en vurdering i markedet på 10-20 millioner kroner. Den ene vej trækker de mange mål i Cardiff op. Det betyder bare alverden at score i England, det går engelske klubber ti gange mere op i end Superliga-mål og danske mesterskaber, siger han og fortsætter: 

– Og når det så er Leeds, kunne vi sagtens ryge over 20 millioner kroner, hvis der er konkurrence fra andre klubber i England. De har jo stadig kassen og får nok snart York-familien, der ejer San Francisco 49’ers, som majoritetsejer. Så penge burde ikke være et problem trods nedrykning.

– Mod en høj pris taler, at der er et år til kontraktudløb, og at alle kan se, Kaba nok ikke har en fremtid i FCM. Det kan de altså også læse sig til i England

FC Midtjylland har været helt klare i mælet om, at man ønsker at sælge Sory Kaba – hør sportschef Svend Graversen sætte ord på i videoen i toppen af artiklen. 





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Kap Verde – Saudi-Arabien

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Norge – Frankrig