Medie: FCK-stjernes bagland arbejder på klubskifte

Spanieren spiller efter alt at dømme på lånt tid i FC København.



Pep Biel har været en af sæsonens helt store lyspunkter for FC København, hvor han virkelig har formået at bygge på i forhold til slutproduktet.

Dermed står han som en af sæsonens helt store profiler, både i FC København og i Superligaen.

Det kan dog være på lånt tid, at han er i dansk fodbold. Således siger Michel Wikkelsø Davidsen, der er BT’s fodboldredaktør, i mediets podcast ‘Transfervinduet‘, at FC København arbejder på et sommersalg af den spanske profil.

– Han er ret varm på markedet, Pep Biel, og der er allerede taget de første skridt mod et skifte. Der er indledende snakke med interesserede klubber. Indledende snakker for at gøre benarbejdet for et skifte. De her klubber er engelske, italienske og tyske klubber. Men der er stadig lang vej endnu. For planen er, som jeg forstår det, og så kan det gå galt det næste stykke tid, at han til sommer skal skydes afsted for et stort beløb. Der er prisen afhængig af, hvilke klubber der er kommet til bordet, men det bliver jo, hvis han bliver solgt, for et stort beløb, siger Davidsen, som også siger, at et januarskifte sandsynligvis ikke bliver aktuelt:

– Hvis det skal ske til januar, så snakker man om, at det er fordi, en klub er i panik derude, og det er ikke sikkert, at Pep Biel vil være interesseret i sådan et skifte til en klub i panik.

Derudover nævner han, at Pep Biel ikke er interesseret i et skifte tilbage til Spanien, og at dette først er noget, han igen vil senere i sin karriere.

Pep Biel kom til FCK i 2019 fra Real Zaragoza, og i denne sæson står han noteret for 12 mål og ni oplæg i 27 kampe på tværs af alle turneringer.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Chok i Wolfsburg

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Raser over Brian Riemer-interview

Horsens kommer tættere på oprykning

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Tottenham jagter choktransfer