Medie: FCK-stjernes bagland arbejder på klubskifte

Spanieren spiller efter alt at dømme på lånt tid i FC København.



Pep Biel har været en af sæsonens helt store lyspunkter for FC København, hvor han virkelig har formået at bygge på i forhold til slutproduktet.

Dermed står han som en af sæsonens helt store profiler, både i FC København og i Superligaen.

Det kan dog være på lånt tid, at han er i dansk fodbold. Således siger Michel Wikkelsø Davidsen, der er BT’s fodboldredaktør, i mediets podcast ‘Transfervinduet‘, at FC København arbejder på et sommersalg af den spanske profil.

– Han er ret varm på markedet, Pep Biel, og der er allerede taget de første skridt mod et skifte. Der er indledende snakke med interesserede klubber. Indledende snakker for at gøre benarbejdet for et skifte. De her klubber er engelske, italienske og tyske klubber. Men der er stadig lang vej endnu. For planen er, som jeg forstår det, og så kan det gå galt det næste stykke tid, at han til sommer skal skydes afsted for et stort beløb. Der er prisen afhængig af, hvilke klubber der er kommet til bordet, men det bliver jo, hvis han bliver solgt, for et stort beløb, siger Davidsen, som også siger, at et januarskifte sandsynligvis ikke bliver aktuelt:

– Hvis det skal ske til januar, så snakker man om, at det er fordi, en klub er i panik derude, og det er ikke sikkert, at Pep Biel vil være interesseret i sådan et skifte til en klub i panik.

Derudover nævner han, at Pep Biel ikke er interesseret i et skifte tilbage til Spanien, og at dette først er noget, han igen vil senere i sin karriere.

Pep Biel kom til FCK i 2019 fra Real Zaragoza, og i denne sæson står han noteret for 12 mål og ni oplæg i 27 kampe på tværs af alle turneringer.





LIVE

LIVE: Chok-melding om Franculino

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Brian Riemer peger på tre årsager

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Atletico Madrid – Arsenal

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bo Svensson svært utilfreds

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag