Medie: FCK jagter tidligere Sønderjyske-angriber

FC København bliver sat i forbindelse med Bodø/Glimt-bomberen Faris Moumbagna, der har en fortid i Sønderjyske.



Januartransfervinduet er i fuld gang, og er der et sted, hvor der kan ske noget inden alt for længe, så er det hos FC København. 

Klubben har længe været meldt ude efter en ny angriber efter Andreas Cornelius' mange skadesproblemer, og ham kan man meget vel have fundet i norsk fodbold. 

For ifølge Kvart i Bold, der dækker FC København tæt, så har klubben angriberen Faris Moumbagna på blokken.

Moumbagna spiller til daglig i Bodø/Glimt, som han havde et fremragende 2023 for. Her scorede 15 ligamål i 28 kampe i Eliteserien, ligesom han også var skarp i Conference League. Her scorede han tre gange i gruppespillet, og alle tre mål var imod Besiktas.

Hvis kendere af dansk fodbold synes, at navnet virker bekendt, så er der en god grund til det. Moumbagna har nemlig en fortid i dansk fodbold, for i 2021/2022-sæsonen var han udlejet til Sønderjyske, som han scorede et enkelt mål for i 14 kampe. 

Det var ikke prangende, men hans seneste år i Bodø/Glimt har budt på det helt store gennembrud, og det kan ses på prisen. Kvart i Bold nævner et prisleje på mellem 8-9 millioner euro, hvilket svarer til godt 60-67 millioner kroner. 

Faris Moumbagnas suveræne 2023 kan også aflæses på hans værdi. På Transfermarkt er den således eksploderet og gået fra at være på 350.000 euro i udgangen af 2022 til nu at være på 7 millioner euro. Det var også først i januar sidste år, at Moumbagna købte Moumbagna i norske Kristiansund for blot 350.000 euro, og den investering kan de altså hive hjem igen og langt mere til, hvis de vælger at sælge ham.

En ulempe er, at Faris Moumbagna er afsted med Camerouns landshold til Africa Cup of Nations, så skulle FC København vælge at rykke på ham, så er han altså en spiller, som potentielt går glip af en stor del af opstarten, afhængig af hvor langt Cameroun kommer til turneringen. 

Moumbagna er spidsangriberen i Bodø/Glimts 4-3-3-formation, så det vil ikke være fremmed for ham at spille som topangriber i Jacob Neestrups spillestil. Han kommer også med en stærk fysisk pakke, hvilket ikke er uvant for FC København-angribere.





Manchester City klar til semifinale

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Medier i svime: Den bedste!

Brøndby takker nej til to spillere

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Hård kritik af FC København-stjerne

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

‘En af sæsonens bedste transfers’

Brøndby bekræfter salg

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Manchester United rasende

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Mens vi venter på Godo

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam