Medie: FCK jagter tidligere Sønderjyske-angriber

FC København bliver sat i forbindelse med Bodø/Glimt-bomberen Faris Moumbagna, der har en fortid i Sønderjyske.



Januartransfervinduet er i fuld gang, og er der et sted, hvor der kan ske noget inden alt for længe, så er det hos FC København. 

Klubben har længe været meldt ude efter en ny angriber efter Andreas Cornelius' mange skadesproblemer, og ham kan man meget vel have fundet i norsk fodbold. 

For ifølge Kvart i Bold, der dækker FC København tæt, så har klubben angriberen Faris Moumbagna på blokken.

Moumbagna spiller til daglig i Bodø/Glimt, som han havde et fremragende 2023 for. Her scorede 15 ligamål i 28 kampe i Eliteserien, ligesom han også var skarp i Conference League. Her scorede han tre gange i gruppespillet, og alle tre mål var imod Besiktas.

Hvis kendere af dansk fodbold synes, at navnet virker bekendt, så er der en god grund til det. Moumbagna har nemlig en fortid i dansk fodbold, for i 2021/2022-sæsonen var han udlejet til Sønderjyske, som han scorede et enkelt mål for i 14 kampe. 

Det var ikke prangende, men hans seneste år i Bodø/Glimt har budt på det helt store gennembrud, og det kan ses på prisen. Kvart i Bold nævner et prisleje på mellem 8-9 millioner euro, hvilket svarer til godt 60-67 millioner kroner. 

Faris Moumbagnas suveræne 2023 kan også aflæses på hans værdi. På Transfermarkt er den således eksploderet og gået fra at være på 350.000 euro i udgangen af 2022 til nu at være på 7 millioner euro. Det var også først i januar sidste år, at Moumbagna købte Moumbagna i norske Kristiansund for blot 350.000 euro, og den investering kan de altså hive hjem igen og langt mere til, hvis de vælger at sælge ham.

En ulempe er, at Faris Moumbagna er afsted med Camerouns landshold til Africa Cup of Nations, så skulle FC København vælge at rykke på ham, så er han altså en spiller, som potentielt går glip af en stor del af opstarten, afhængig af hvor langt Cameroun kommer til turneringen. 

Moumbagna er spidsangriberen i Bodø/Glimts 4-3-3-formation, så det vil ikke være fremmed for ham at spille som topangriber i Jacob Neestrups spillestil. Han kommer også med en stærk fysisk pakke, hvilket ikke er uvant for FC København-angribere.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Barcelona klager til UEFA

AGF – FC Nordsjælland

– Går det galt, går det rigtig galt!

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Liverpool – Fulham

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Robert trækker overskrifter i udlandet

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Nu er han tilbage for Brøndby

Hård kritik af FCM-profil

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Glem det, Leicester!

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Det er en katastrofe for Brøndby

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Har været uenig med Steve Cooper

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘De har grinet deres røv i laser’

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Nu er han pludselig syg