Januartransfervinduet er i fuld gang, og er der et sted, hvor der kan ske noget inden alt for længe, så er det hos FC København.
Klubben har længe været meldt ude efter en ny angriber efter Andreas Cornelius' mange skadesproblemer, og ham kan man meget vel have fundet i norsk fodbold.
For ifølge Kvart i Bold, der dækker FC København tæt, så har klubben angriberen Faris Moumbagna på blokken.
Moumbagna spiller til daglig i Bodø/Glimt, som han havde et fremragende 2023 for. Her scorede 15 ligamål i 28 kampe i Eliteserien, ligesom han også var skarp i Conference League. Her scorede han tre gange i gruppespillet, og alle tre mål var imod Besiktas.
Hvis kendere af dansk fodbold synes, at navnet virker bekendt, så er der en god grund til det. Moumbagna har nemlig en fortid i dansk fodbold, for i 2021/2022-sæsonen var han udlejet til Sønderjyske, som han scorede et enkelt mål for i 14 kampe.
Det var ikke prangende, men hans seneste år i Bodø/Glimt har budt på det helt store gennembrud, og det kan ses på prisen. Kvart i Bold nævner et prisleje på mellem 8-9 millioner euro, hvilket svarer til godt 60-67 millioner kroner.
Faris Moumbagnas suveræne 2023 kan også aflæses på hans værdi. På Transfermarkt er den således eksploderet og gået fra at være på 350.000 euro i udgangen af 2022 til nu at være på 7 millioner euro. Det var også først i januar sidste år, at Moumbagna købte Moumbagna i norske Kristiansund for blot 350.000 euro, og den investering kan de altså hive hjem igen og langt mere til, hvis de vælger at sælge ham.
En ulempe er, at Faris Moumbagna er afsted med Camerouns landshold til Africa Cup of Nations, så skulle FC København vælge at rykke på ham, så er han altså en spiller, som potentielt går glip af en stor del af opstarten, afhængig af hvor langt Cameroun kommer til turneringen.
Moumbagna er spidsangriberen i Bodø/Glimts 4-3-3-formation, så det vil ikke være fremmed for ham at spille som topangriber i Jacob Neestrups spillestil. Han kommer også med en stærk fysisk pakke, hvilket ikke er uvant for FC København-angribere.
LIVE
TransferLIVE: Dansk landsholdsspiller vil væk
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Kasper Schmeichel stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
FANKLUBBEN