Januartransfervinduet er i fuld gang, og er der et sted, hvor der kan ske noget inden alt for længe, så er det hos FC København.
Klubben har længe været meldt ude efter en ny angriber efter Andreas Cornelius' mange skadesproblemer, og ham kan man meget vel have fundet i norsk fodbold.
For ifølge Kvart i Bold, der dækker FC København tæt, så har klubben angriberen Faris Moumbagna på blokken.
Moumbagna spiller til daglig i Bodø/Glimt, som han havde et fremragende 2023 for. Her scorede 15 ligamål i 28 kampe i Eliteserien, ligesom han også var skarp i Conference League. Her scorede han tre gange i gruppespillet, og alle tre mål var imod Besiktas.
Hvis kendere af dansk fodbold synes, at navnet virker bekendt, så er der en god grund til det. Moumbagna har nemlig en fortid i dansk fodbold, for i 2021/2022-sæsonen var han udlejet til Sønderjyske, som han scorede et enkelt mål for i 14 kampe.
Det var ikke prangende, men hans seneste år i Bodø/Glimt har budt på det helt store gennembrud, og det kan ses på prisen. Kvart i Bold nævner et prisleje på mellem 8-9 millioner euro, hvilket svarer til godt 60-67 millioner kroner.
Faris Moumbagnas suveræne 2023 kan også aflæses på hans værdi. På Transfermarkt er den således eksploderet og gået fra at være på 350.000 euro i udgangen af 2022 til nu at være på 7 millioner euro. Det var også først i januar sidste år, at Moumbagna købte Moumbagna i norske Kristiansund for blot 350.000 euro, og den investering kan de altså hive hjem igen og langt mere til, hvis de vælger at sælge ham.
En ulempe er, at Faris Moumbagna er afsted med Camerouns landshold til Africa Cup of Nations, så skulle FC København vælge at rykke på ham, så er han altså en spiller, som potentielt går glip af en stor del af opstarten, afhængig af hvor langt Cameroun kommer til turneringen.
Moumbagna er spidsangriberen i Bodø/Glimts 4-3-3-formation, så det vil ikke være fremmed for ham at spille som topangriber i Jacob Neestrups spillestil. Han kommer også med en stærk fysisk pakke, hvilket ikke er uvant for FC København-angribere.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
Bayern München besejrer Dortmund i drama
OPTAKT
Sønderjyske – OB
Lamine Yamal med karrierens første
‘Jeg hadede verden’
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!