Medie: FCK og FCN kæmper med om supertalent

Det 16-årige stortalent rygtes til Superligaen, hvor FC København og FC Nordsjælland er ude efter ham.



Både FC København og FC Nordsjælland er med i transferkampen om den talentfulde svenske angriber Jardell Kanga fra Brommapojkarna, som også sættes i forbindelse med et skifte til selveste Bayer Leverkusen.

Det skriver FotbollDirekt.

Jardell Kanga fyldte 16 år for godt en måned siden, men han har længe været en omtalt herre i svenske medier. Således har han før været på besøg hos FC Barcelona og Bayer Leverkusen, mens han ofte omtales som et “supertalent”.

Flere gange har der også været skrevet om interesse fra danske topklubber. Den interesse bekræftede Brommapojkarnas sportschef, Peter Kisfaludy, endda blandt andet tilbage i november.

Nu sætter FotbollDirekt så navn på de to: FC København og FC Nordsjælland.

Mediet skriver, at de to danske klubber er “med i billedet,” men skriver også, at Bayer Leverkusen ventes at komme med et bud på Jardell Kanga i løbet af januar. Han kan sælges for et beløb i omegnen fire-fem millioner danske kroner, lyder det endvidere. 

I 2021 spillede Jardell Kanga 23 kampe og scorede fem mål for Brommapojkarna i den tredjebedste svenske række – vel at mærke som 15-årig. 

Både FC København og FC Nordsjælland har i de seneste år hentet store nordiske talenter. Eksempelvis råder FC København over 16-årige Roony Bardghji, mens FC Nordsjælland har en spiller som Andreas Schjelderup – begge er hentet i andre nordiske klubber i en ung alder. 







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Millionregn over ‘PC’

Afsløring: DBU-boss stopper



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Arsenal er i Champions League-finalen

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Tv-vært stopper på Viaplay

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I dialog om Albert Grønbæk

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud