Kamil Grabara har haft en hård uge, hvor han blev udvist i Conference League mod PAOK og begik straffespark i københavnerderbyet mod Brøndby IF, men nu er der noget godt nyt for den 22-årige keeper.
Ifølge sport.pl kan Kamil Grabara nemlig meget vel se frem til sin første udtagelse til det polske landshold.
Således er den erfarne målmands Lukasz Fabianski stoppet på det polske landshold, mens også Bartlomiej Drągowski er utilgængelig med en skade. Og det skaber altså plads i truppen til Kamil Grabara, lyder det.
FC København-keeperen har spillet 19 kampe for det polske U21-landshold, men har altså fortsat ikke været udtaget til seniorlandsholdet.
Og det skyldes i høj grad uheld: I oktober skulle han have være udtaget for første gang, men der kom en brækket finger i vejen. Det polske landshold forsøgte ifølge sport.pl også at udtage ham i foråret, dog uden held.
Mediet melder desuden, at det polske landsholds målmandstræner, Paulo Jorge Fernandes Grilo, vil se keeperen og FC København i aktion i Superligaen mod Vejle Boldklub på søndag.
Hvis det bliver til en udtagelse, er det dog ikke ensbetydende med, at Kamil Grabara får spilletid. Wojciech Szczesny fra Juventus er således det klare førstevalg i det polske mål.
Polen skal i november spille to VM-kvalifikationskampe. Først møder de Andorra den 12. november, inden de møder Ungarn den 15. november.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
NYHEDER
