Kamil Grabara har haft en hård uge, hvor han blev udvist i Conference League mod PAOK og begik straffespark i københavnerderbyet mod Brøndby IF, men nu er der noget godt nyt for den 22-årige keeper.
Ifølge sport.pl kan Kamil Grabara nemlig meget vel se frem til sin første udtagelse til det polske landshold.
Således er den erfarne målmands Lukasz Fabianski stoppet på det polske landshold, mens også Bartlomiej Drągowski er utilgængelig med en skade. Og det skaber altså plads i truppen til Kamil Grabara, lyder det.
FC København-keeperen har spillet 19 kampe for det polske U21-landshold, men har altså fortsat ikke været udtaget til seniorlandsholdet.
Og det skyldes i høj grad uheld: I oktober skulle han have være udtaget for første gang, men der kom en brækket finger i vejen. Det polske landshold forsøgte ifølge sport.pl også at udtage ham i foråret, dog uden held.
Mediet melder desuden, at det polske landsholds målmandstræner, Paulo Jorge Fernandes Grilo, vil se keeperen og FC København i aktion i Superligaen mod Vejle Boldklub på søndag.
Hvis det bliver til en udtagelse, er det dog ikke ensbetydende med, at Kamil Grabara får spilletid. Wojciech Szczesny fra Juventus er således det klare førstevalg i det polske mål.
Polen skal i november spille to VM-kvalifikationskampe. Først møder de Andorra den 12. november, inden de møder Ungarn den 15. november.
LIVE
TransferLIVE: Spurs-spiller vil væk
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
OPTAKT
Jordan – Algeriet
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT
