Kamil Grabara har haft en hård uge, hvor han blev udvist i Conference League mod PAOK og begik straffespark i københavnerderbyet mod Brøndby IF, men nu er der noget godt nyt for den 22-årige keeper.
Ifølge sport.pl kan Kamil Grabara nemlig meget vel se frem til sin første udtagelse til det polske landshold.
Således er den erfarne målmands Lukasz Fabianski stoppet på det polske landshold, mens også Bartlomiej Drągowski er utilgængelig med en skade. Og det skaber altså plads i truppen til Kamil Grabara, lyder det.
FC København-keeperen har spillet 19 kampe for det polske U21-landshold, men har altså fortsat ikke været udtaget til seniorlandsholdet.
Og det skyldes i høj grad uheld: I oktober skulle han have være udtaget for første gang, men der kom en brækket finger i vejen. Det polske landshold forsøgte ifølge sport.pl også at udtage ham i foråret, dog uden held.
Mediet melder desuden, at det polske landsholds målmandstræner, Paulo Jorge Fernandes Grilo, vil se keeperen og FC København i aktion i Superligaen mod Vejle Boldklub på søndag.
Hvis det bliver til en udtagelse, er det dog ikke ensbetydende med, at Kamil Grabara får spilletid. Wojciech Szczesny fra Juventus er således det klare førstevalg i det polske mål.
Polen skal i november spille to VM-kvalifikationskampe. Først møder de Andorra den 12. november, inden de møder Ungarn den 15. november.
LIVE
LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT
