Kamil Grabara har haft en hård uge, hvor han blev udvist i Conference League mod PAOK og begik straffespark i københavnerderbyet mod Brøndby IF, men nu er der noget godt nyt for den 22-årige keeper.
Ifølge sport.pl kan Kamil Grabara nemlig meget vel se frem til sin første udtagelse til det polske landshold.
Således er den erfarne målmands Lukasz Fabianski stoppet på det polske landshold, mens også Bartlomiej Drągowski er utilgængelig med en skade. Og det skaber altså plads i truppen til Kamil Grabara, lyder det.
FC København-keeperen har spillet 19 kampe for det polske U21-landshold, men har altså fortsat ikke været udtaget til seniorlandsholdet.
Og det skyldes i høj grad uheld: I oktober skulle han have være udtaget for første gang, men der kom en brækket finger i vejen. Det polske landshold forsøgte ifølge sport.pl også at udtage ham i foråret, dog uden held.
Mediet melder desuden, at det polske landsholds målmandstræner, Paulo Jorge Fernandes Grilo, vil se keeperen og FC København i aktion i Superligaen mod Vejle Boldklub på søndag.
Hvis det bliver til en udtagelse, er det dog ikke ensbetydende med, at Kamil Grabara får spilletid. Wojciech Szczesny fra Juventus er således det klare førstevalg i det polske mål.
Polen skal i november spille to VM-kvalifikationskampe. Først møder de Andorra den 12. november, inden de møder Ungarn den 15. november.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Napoli-chok på vej
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Snart sker det
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
MEDIE
