Medie: Han har skabt kaos i FC Midtjylland

FC Midtjyllands indkøb af Emam Ashour har ikke været nogen dans på roser.



Emam Ashour ligner mere og mere en færdig mand i FC Midtjylland.

Starten på opholdet i dansk fodbold var ellers lovende, da han scorede i sine første to kampe, men siden er det kun gået ned ad bakke. Og nu forlyder det sågar, at han har sat sin underskrift på en aftale med Al-Ahly i hjemlandet.

Selvfølgelig er det ikke optimalt, at en spiller, som FC Midtjylland har hentet for omkring 20 millioner kroner for et halvt år siden, smutter allerede nu. Men FCM har tilsyneladende også haft interesse i en afsked, hvis det ender sådan, som rygtestrømmen tilsiger.

Det egyptiske medie Cairo24 beretter via en anonym kilde i FC Midtjylland, at Emam Ashour således har været tung at danse med.

– Emam Ashour har skabt kaos i klubben over de seneste tre måneder, selvom han har været bundet til en lang kontrakt i FC Midtjylland. Da han rejste til Egypten for at blive behandlet for sin skade, troede mange, at han ville forlade klubben, og det har åbnet døren for den danske og egyptiske presse til at skabe røre. Rygterne har påvirket klubbens stabilitet og fjernet deres fokus fra andre ting.

Cairo24 tilføjer gennem deres kilde i FC Midtjylland, at man er blevet nødt til at lægge bånd på Emam Ashour.

– Kaosset er også blevet skabt af Emam Ashours manglende årsag til, at han ikke ville vende tilbage til Danmark for at deltage i klubbens forberedelserne til den kommende sæson. Det har blandt andet været med til at indikere, at han er på vej videre. Det har fået os til at pålægge spilleren, vores tekniske personale og medieafdelingen forbud mod at kommentere på egypterens situation, ligesom han heller ikke selv må stille op til interview.

Emam Ashour, 25 år, kom til fra Zamalek i Egypten, hvor han var en stor profil, og var med til at vinde to mesterskaber. Nu peger pilen i retning af en lynhurtig retur til hjemlandet for offensivspilleren.

To scoringer har han noteret sig for i FC Midtjylland-trøjen, inden han med få spillerunder igen blev meldt ude for resten af den forgangne sæsonen med en skade.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Frygter Christian Eriksen-problem



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Afsløring: Færdig i Silkeborg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Dansk træner vinder stor pris

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Millionregn over ‘PC’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

‘Vi må se, hvad FC København vil’