Medie: Han kan afgøre Oliver Christensens fremtid

Om Superliga-keeperen kommer til Hamburger SV eller ej, afhænger tilsyneladende af, om tyskerne får solgt en anden spiller.



U21-landsholdskeeperen Oliver Christensen har i den seneste uges tid været sat i forbindelse med et skifte væk fra OB og Superligaen. Den tyske traditionsklub Hamburger SV skal således være meget interesserede i at tilknytte den unge dansker.

Men om “Gribben fra Kerteminde” kommer til den tyske klub eller ej, afhænger tilsyneladende af en anden spillers fremtid.

Således skriver Kreiszeitung nu, at Hamburger SV kan sælge den talentfulde midtbanespiller Amadou Onana for mellem 60 og 75 millioner kroner. Flere klubber har været meldt interesserede i den 19-årige belgier, men især franske Stade Rennes skal nu bejle til Onana.

Et sådant salg skal give penge i kassen til at hente andre spillere, og her fremhæves Oliver Christensen af Kreiszeitung.

Tidligere har andre medier skrevet, at OB kræver mellem 19 og 23 millioner kroner for den unge keeper, og det har Hamburger SV ikke umiddelbart råd til at betale – medmindre de altså sælger Amadou Onana.

Oliver Christensen, 22 år, har været førstevalget i OB i de seneste to sæsoner og har stået 66 kampe for klubben. 

Hamburger SV har tidligere på sommeren hentet en anden ung dansker i form af Mikkel Kaufmann, og han storroser “Gribben fra Kerteminde” i kølvandet på rygterne. Her kan du læse om det. 





Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Arsenal vinder og lægger pres på City

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Silkeborg IF – Randers FC



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

FC Fredericia – OB

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bayern München laver vildt comeback



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Tottenham henter forløsende sejr

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i