Medie: Han kan afgøre Oliver Christensens fremtid

Om Superliga-keeperen kommer til Hamburger SV eller ej, afhænger tilsyneladende af, om tyskerne får solgt en anden spiller.



U21-landsholdskeeperen Oliver Christensen har i den seneste uges tid været sat i forbindelse med et skifte væk fra OB og Superligaen. Den tyske traditionsklub Hamburger SV skal således være meget interesserede i at tilknytte den unge dansker.

Men om “Gribben fra Kerteminde” kommer til den tyske klub eller ej, afhænger tilsyneladende af en anden spillers fremtid.

Således skriver Kreiszeitung nu, at Hamburger SV kan sælge den talentfulde midtbanespiller Amadou Onana for mellem 60 og 75 millioner kroner. Flere klubber har været meldt interesserede i den 19-årige belgier, men især franske Stade Rennes skal nu bejle til Onana.

Et sådant salg skal give penge i kassen til at hente andre spillere, og her fremhæves Oliver Christensen af Kreiszeitung.

Tidligere har andre medier skrevet, at OB kræver mellem 19 og 23 millioner kroner for den unge keeper, og det har Hamburger SV ikke umiddelbart råd til at betale – medmindre de altså sælger Amadou Onana.

Oliver Christensen, 22 år, har været førstevalget i OB i de seneste to sæsoner og har stået 66 kampe for klubben. 

Hamburger SV har tidligere på sommeren hentet en anden ung dansker i form af Mikkel Kaufmann, og han storroser “Gribben fra Kerteminde” i kølvandet på rygterne. Her kan du læse om det. 







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Brøndby tæt på Superliga-profil

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Kæmpebud på 16-årig

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Paraguay – Frankrig

Canada – Marokko

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

FCK jagter Jacob Bruun Larsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening