Medie: Han kan afgøre Oliver Christensens fremtid

Om Superliga-keeperen kommer til Hamburger SV eller ej, afhænger tilsyneladende af, om tyskerne får solgt en anden spiller.



U21-landsholdskeeperen Oliver Christensen har i den seneste uges tid været sat i forbindelse med et skifte væk fra OB og Superligaen. Den tyske traditionsklub Hamburger SV skal således være meget interesserede i at tilknytte den unge dansker.

Men om “Gribben fra Kerteminde” kommer til den tyske klub eller ej, afhænger tilsyneladende af en anden spillers fremtid.

Således skriver Kreiszeitung nu, at Hamburger SV kan sælge den talentfulde midtbanespiller Amadou Onana for mellem 60 og 75 millioner kroner. Flere klubber har været meldt interesserede i den 19-årige belgier, men især franske Stade Rennes skal nu bejle til Onana.

Et sådant salg skal give penge i kassen til at hente andre spillere, og her fremhæves Oliver Christensen af Kreiszeitung.

Tidligere har andre medier skrevet, at OB kræver mellem 19 og 23 millioner kroner for den unge keeper, og det har Hamburger SV ikke umiddelbart råd til at betale – medmindre de altså sælger Amadou Onana.

Oliver Christensen, 22 år, har været førstevalget i OB i de seneste to sæsoner og har stået 66 kampe for klubben. 

Hamburger SV har tidligere på sommeren hentet en anden ung dansker i form af Mikkel Kaufmann, og han storroser “Gribben fra Kerteminde” i kølvandet på rygterne. Her kan du læse om det. 





Superliga-LIVE: Vanvittig flot scoring




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-emne tæt på Leipzig-retur

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Kæmpe transfer under opsejling

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Brøndby IF – Viborg FF

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig flot scoring

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ingen klausul i FC København-aftale

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Midtjylland – AC Horsens

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

AGF i Europa: De venter i næste runde

Silkeborg IF – FC København

Lyngby BK – AGF

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

FC Nordsjælland – Randers FC



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Nærmer sig vild FCK-præstation