Medie: Han kan afgøre Oliver Christensens fremtid

Om Superliga-keeperen kommer til Hamburger SV eller ej, afhænger tilsyneladende af, om tyskerne får solgt en anden spiller.



U21-landsholdskeeperen Oliver Christensen har i den seneste uges tid været sat i forbindelse med et skifte væk fra OB og Superligaen. Den tyske traditionsklub Hamburger SV skal således være meget interesserede i at tilknytte den unge dansker.

Men om “Gribben fra Kerteminde” kommer til den tyske klub eller ej, afhænger tilsyneladende af en anden spillers fremtid.

Således skriver Kreiszeitung nu, at Hamburger SV kan sælge den talentfulde midtbanespiller Amadou Onana for mellem 60 og 75 millioner kroner. Flere klubber har været meldt interesserede i den 19-årige belgier, men især franske Stade Rennes skal nu bejle til Onana.

Et sådant salg skal give penge i kassen til at hente andre spillere, og her fremhæves Oliver Christensen af Kreiszeitung.

Tidligere har andre medier skrevet, at OB kræver mellem 19 og 23 millioner kroner for den unge keeper, og det har Hamburger SV ikke umiddelbart råd til at betale – medmindre de altså sælger Amadou Onana.

Oliver Christensen, 22 år, har været førstevalget i OB i de seneste to sæsoner og har stået 66 kampe for klubben. 

Hamburger SV har tidligere på sommeren hentet en anden ung dansker i form af Mikkel Kaufmann, og han storroser “Gribben fra Kerteminde” i kølvandet på rygterne. Her kan du læse om det. 





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Dame N’Doye scorer nyt job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Tordner mod VM-træner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Ecuador – Curacao

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Uruguay – Kap Verde

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen