Viborg FF har sagt farvel til Clint Leemans på midtbanen denne sommer, og det hul har man forsøgt at lukke med tilgangen af Jamie Jacobs.
Klubben fra Domkirkebyen ser dog ikke ud til at være færdige med at opruste centralt i banen, da man også skriver kontrakt med den tidligere Werder Bremen-spiller Jean-Manuel Mbom.
Det skriver det tyske medie Fussballtransfers.
23-årige Jean-Manuel Mbom har været en del af Werder Bremen siden 2013, hvor han særligt i sine ungdomsår viste sig som en særdeles målfarlig midtbanespiller. I 2016/2017-sæsonen scorede han 18 gange for klubbens U17-mandskab.
Midtbanemanden har også flere ungdomslandskampe for Tyskland på cv'et, men overgangen til seniorfodbold har ikke været gnidningsfri for Jean-Manuel Mbom.
Det er aldrig rigtigt lykkedes for ham at slå igennem i Werder Bremen, hvor han har været plaget af skader, og hvor man også har forsøgt med et lejeophold på et lidt lavere niveau hos KFC Uerdingen i den tredjebedste tyske række.
I juli blev parterne ifølge Fussballtransfers enige om at ophæve samarbejdet, og derfor har Jean-Paul Mbom været ledig på markedet til at skrive under med den klub og det projekt, som han finder mest interessant.
Det bliver tilsyneladende Viborg FF, hvis man skal tro Fussballtransfers. Tipsbladet arbejder på at få en kommentar fra Viborg omkring tilgangen af den tyske midtbanemotor.
Han står noteret for 46 førsteholdskampe for Werder Bremen, hvor 23 af dem er i Bundesligaen. To indskiftninger blev det til i sidste sæson, hvor skader satte ham tilbage.
LIVE
VM-LIVE: Haaland tangerer rekord i VM-debut
EKSKLUSIVT
Sådan endte VM-helt i den danske 2. division
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Brøndby henter keeper – her er planen
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Vilde Messi tangerer VM-rekord
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
England – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
– Jeg får så ondt i maven over det
TRANSFER