Medie: Henter Jean-Manuel Mbom til Superligaen

Ifølge det tyske medie Fussballtransfers har Viborg FF sikret sig en aftale med tidligere Werder Bremen-spiller.



Viborg FF har sagt farvel til Clint Leemans på midtbanen denne sommer, og det hul har man forsøgt at lukke med tilgangen af Jamie Jacobs.

Klubben fra Domkirkebyen ser dog ikke ud til at være færdige med at opruste centralt i banen, da man også skriver kontrakt med den tidligere Werder Bremen-spiller Jean-Manuel Mbom.

Det skriver det tyske medie Fussballtransfers.

23-årige Jean-Manuel Mbom har været en del af Werder Bremen siden 2013, hvor han særligt i sine ungdomsår viste sig som en særdeles målfarlig midtbanespiller. I 2016/2017-sæsonen scorede han 18 gange for klubbens U17-mandskab.

Midtbanemanden har også flere ungdomslandskampe for Tyskland på cv'et, men overgangen til seniorfodbold har ikke været gnidningsfri for Jean-Manuel Mbom.

Det er aldrig rigtigt lykkedes for ham at slå igennem i Werder Bremen, hvor han har været plaget af skader, og hvor man også har forsøgt med et lejeophold på et lidt lavere niveau hos KFC Uerdingen i den tredjebedste tyske række.

I juli blev parterne ifølge Fussballtransfers enige om at ophæve samarbejdet, og derfor har Jean-Paul Mbom været ledig på markedet til at skrive under med den klub og det projekt, som han finder mest interessant.

Det bliver tilsyneladende Viborg FF, hvis man skal tro Fussballtransfers. Tipsbladet arbejder på at få en kommentar fra Viborg omkring tilgangen af den tyske midtbanemotor.

Han står noteret for 46 førsteholdskampe for Werder Bremen, hvor 23 af dem er i Bundesligaen. To indskiftninger blev det til i sidste sæson, hvor skader satte ham tilbage.





LIVE

VM-LIVE: Landstræner melder sin afgang

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

England – Kroatien

FC Midtjylland får bøde på en kvart million



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Klar transfermelding

Elias Jelert færdig

Portugal – DR Congo

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Frankrig – Senegal

Deadline overskredet: FC København melder ud

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Historisk påsætning undrer dommerekspert