Viborg FF har sagt farvel til Clint Leemans på midtbanen denne sommer, og det hul har man forsøgt at lukke med tilgangen af Jamie Jacobs.
Klubben fra Domkirkebyen ser dog ikke ud til at være færdige med at opruste centralt i banen, da man også skriver kontrakt med den tidligere Werder Bremen-spiller Jean-Manuel Mbom.
Det skriver det tyske medie Fussballtransfers.
23-årige Jean-Manuel Mbom har været en del af Werder Bremen siden 2013, hvor han særligt i sine ungdomsår viste sig som en særdeles målfarlig midtbanespiller. I 2016/2017-sæsonen scorede han 18 gange for klubbens U17-mandskab.
Midtbanemanden har også flere ungdomslandskampe for Tyskland på cv'et, men overgangen til seniorfodbold har ikke været gnidningsfri for Jean-Manuel Mbom.
Det er aldrig rigtigt lykkedes for ham at slå igennem i Werder Bremen, hvor han har været plaget af skader, og hvor man også har forsøgt med et lejeophold på et lidt lavere niveau hos KFC Uerdingen i den tredjebedste tyske række.
I juli blev parterne ifølge Fussballtransfers enige om at ophæve samarbejdet, og derfor har Jean-Paul Mbom været ledig på markedet til at skrive under med den klub og det projekt, som han finder mest interessant.
Det bliver tilsyneladende Viborg FF, hvis man skal tro Fussballtransfers. Tipsbladet arbejder på at få en kommentar fra Viborg omkring tilgangen af den tyske midtbanemotor.
Han står noteret for 46 førsteholdskampe for Werder Bremen, hvor 23 af dem er i Bundesligaen. To indskiftninger blev det til i sidste sæson, hvor skader satte ham tilbage.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
MEDIE
Smadrer transferrekord
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
Tuchel føler “den største smerte af alle”
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid