Viborg FF har sagt farvel til Clint Leemans på midtbanen denne sommer, og det hul har man forsøgt at lukke med tilgangen af Jamie Jacobs.
Klubben fra Domkirkebyen ser dog ikke ud til at være færdige med at opruste centralt i banen, da man også skriver kontrakt med den tidligere Werder Bremen-spiller Jean-Manuel Mbom.
Det skriver det tyske medie Fussballtransfers.
23-årige Jean-Manuel Mbom har været en del af Werder Bremen siden 2013, hvor han særligt i sine ungdomsår viste sig som en særdeles målfarlig midtbanespiller. I 2016/2017-sæsonen scorede han 18 gange for klubbens U17-mandskab.
Midtbanemanden har også flere ungdomslandskampe for Tyskland på cv'et, men overgangen til seniorfodbold har ikke været gnidningsfri for Jean-Manuel Mbom.
Det er aldrig rigtigt lykkedes for ham at slå igennem i Werder Bremen, hvor han har været plaget af skader, og hvor man også har forsøgt med et lejeophold på et lidt lavere niveau hos KFC Uerdingen i den tredjebedste tyske række.
I juli blev parterne ifølge Fussballtransfers enige om at ophæve samarbejdet, og derfor har Jean-Paul Mbom været ledig på markedet til at skrive under med den klub og det projekt, som han finder mest interessant.
Det bliver tilsyneladende Viborg FF, hvis man skal tro Fussballtransfers. Tipsbladet arbejder på at få en kommentar fra Viborg omkring tilgangen af den tyske midtbanemotor.
Han står noteret for 46 førsteholdskampe for Werder Bremen, hvor 23 af dem er i Bundesligaen. To indskiftninger blev det til i sidste sæson, hvor skader satte ham tilbage.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
AVIS
De vil have Jelert
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
INTERVIEW