Medie: Henter Jean-Manuel Mbom til Superligaen

Ifølge det tyske medie Fussballtransfers har Viborg FF sikret sig en aftale med tidligere Werder Bremen-spiller.



Viborg FF har sagt farvel til Clint Leemans på midtbanen denne sommer, og det hul har man forsøgt at lukke med tilgangen af Jamie Jacobs.

Klubben fra Domkirkebyen ser dog ikke ud til at være færdige med at opruste centralt i banen, da man også skriver kontrakt med den tidligere Werder Bremen-spiller Jean-Manuel Mbom.

Det skriver det tyske medie Fussballtransfers.

23-årige Jean-Manuel Mbom har været en del af Werder Bremen siden 2013, hvor han særligt i sine ungdomsår viste sig som en særdeles målfarlig midtbanespiller. I 2016/2017-sæsonen scorede han 18 gange for klubbens U17-mandskab.

Midtbanemanden har også flere ungdomslandskampe for Tyskland på cv'et, men overgangen til seniorfodbold har ikke været gnidningsfri for Jean-Manuel Mbom.

Det er aldrig rigtigt lykkedes for ham at slå igennem i Werder Bremen, hvor han har været plaget af skader, og hvor man også har forsøgt med et lejeophold på et lidt lavere niveau hos KFC Uerdingen i den tredjebedste tyske række.

I juli blev parterne ifølge Fussballtransfers enige om at ophæve samarbejdet, og derfor har Jean-Paul Mbom været ledig på markedet til at skrive under med den klub og det projekt, som han finder mest interessant.

Det bliver tilsyneladende Viborg FF, hvis man skal tro Fussballtransfers. Tipsbladet arbejder på at få en kommentar fra Viborg omkring tilgangen af den tyske midtbanemotor.

Han står noteret for 46 førsteholdskampe for Werder Bremen, hvor 23 af dem er i Bundesligaen. To indskiftninger blev det til i sidste sæson, hvor skader satte ham tilbage.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Silkeborg IF – FC København

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Ruben Amorim favorit til dette job

Iran kommer med krav før VM

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

De er tilbage i Superligaen

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

City holder liv i mesterskabsdrømmen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Atletico Madrid interesseret i dansker