Medie: Her sætter dansk bomber sin underskrift

Sebastian Grønning er igang med at pakke kufferterne for at rejse mod sydligere himmelstrøg, da han angiveligt skriver under med OFI Kreta tirsdag.



Sebastian Grønnings ophold i AGF blev et kort et af slagsen.

Tidligere mandag skrev B.T., at den græske klub OFI Kreta har hentet den danske angriber på en kontrakt frem til 2025. Grønning har allerede forladt AGF's træningslejr for at rejse til Grækenland og færdiggøre de sidste detaljer.

Her tilføjer græske medier, at 25-årige Sebastian Grønning forventes at lande i Kretas hovedstad Iraklion omkring midnatstid mandag. Derefter skal han gennemgå det obligatoriske lægetjek tirsdag, og hvis alt går godt, præsenteres han samme dag.

Den tidligere Viborg FF-bomber bliver OFI Kretas tredje signing denne vinter. Klubben indtager niendepladsen i den bedste græske række, og danskerens åbenlyse opgave bliver at sende boldene i netmaskerne.

OFI er et af de mindst scorende hold i ligaen foruden de fem lavest placerede mandskaber. Netop at score mål er en af Grønnings spidskompetencer, hvilket han særligt viste i Viborg FF.

Det sikrede ham også et stort skifte til sydkoreanske Suwon Bluewings for et år siden. Opholdet sluttede dog efter et halvt år, hvor Sebastian Grønning afviste barndomsklubben AaB for at prøve sig af i AGF.

Det viste sig aldrig at blive noget lykkeligt samarbejde, da angriberen blot noterede sig for et enkelt mål i løbet af 85 Superliga-minutter, som blev fordelt på seks indskiftninger.

Patrick Mortensen og nyindkøbet Sigurd Haugen samt lejesvenden Jelle Duin var Uwe Röslers foretrukne frontløbere i efteråret.





Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber




LIVE

LIVE: Her er Brøndbys startopstilling

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Manchester United – Liverpool

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Melder Lindstrøm helt færdig

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer