Medie: Her sætter dansk bomber sin underskrift

Sebastian Grønning er igang med at pakke kufferterne for at rejse mod sydligere himmelstrøg, da han angiveligt skriver under med OFI Kreta tirsdag.



Sebastian Grønnings ophold i AGF blev et kort et af slagsen.

Tidligere mandag skrev B.T., at den græske klub OFI Kreta har hentet den danske angriber på en kontrakt frem til 2025. Grønning har allerede forladt AGF's træningslejr for at rejse til Grækenland og færdiggøre de sidste detaljer.

Her tilføjer græske medier, at 25-årige Sebastian Grønning forventes at lande i Kretas hovedstad Iraklion omkring midnatstid mandag. Derefter skal han gennemgå det obligatoriske lægetjek tirsdag, og hvis alt går godt, præsenteres han samme dag.

Den tidligere Viborg FF-bomber bliver OFI Kretas tredje signing denne vinter. Klubben indtager niendepladsen i den bedste græske række, og danskerens åbenlyse opgave bliver at sende boldene i netmaskerne.

OFI er et af de mindst scorende hold i ligaen foruden de fem lavest placerede mandskaber. Netop at score mål er en af Grønnings spidskompetencer, hvilket han særligt viste i Viborg FF.

Det sikrede ham også et stort skifte til sydkoreanske Suwon Bluewings for et år siden. Opholdet sluttede dog efter et halvt år, hvor Sebastian Grønning afviste barndomsklubben AaB for at prøve sig af i AGF.

Det viste sig aldrig at blive noget lykkeligt samarbejde, da angriberen blot noterede sig for et enkelt mål i løbet af 85 Superliga-minutter, som blev fordelt på seks indskiftninger.

Patrick Mortensen og nyindkøbet Sigurd Haugen samt lejesvenden Jelle Duin var Uwe Röslers foretrukne frontløbere i efteråret.





AC_Horsens_1 LIVE

LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne

Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade