Medie: Her sætter dansk bomber sin underskrift

Sebastian Grønning er igang med at pakke kufferterne for at rejse mod sydligere himmelstrøg, da han angiveligt skriver under med OFI Kreta tirsdag.



Sebastian Grønnings ophold i AGF blev et kort et af slagsen.

Tidligere mandag skrev B.T., at den græske klub OFI Kreta har hentet den danske angriber på en kontrakt frem til 2025. Grønning har allerede forladt AGF's træningslejr for at rejse til Grækenland og færdiggøre de sidste detaljer.

Her tilføjer græske medier, at 25-årige Sebastian Grønning forventes at lande i Kretas hovedstad Iraklion omkring midnatstid mandag. Derefter skal han gennemgå det obligatoriske lægetjek tirsdag, og hvis alt går godt, præsenteres han samme dag.

Den tidligere Viborg FF-bomber bliver OFI Kretas tredje signing denne vinter. Klubben indtager niendepladsen i den bedste græske række, og danskerens åbenlyse opgave bliver at sende boldene i netmaskerne.

OFI er et af de mindst scorende hold i ligaen foruden de fem lavest placerede mandskaber. Netop at score mål er en af Grønnings spidskompetencer, hvilket han særligt viste i Viborg FF.

Det sikrede ham også et stort skifte til sydkoreanske Suwon Bluewings for et år siden. Opholdet sluttede dog efter et halvt år, hvor Sebastian Grønning afviste barndomsklubben AaB for at prøve sig af i AGF.

Det viste sig aldrig at blive noget lykkeligt samarbejde, da angriberen blot noterede sig for et enkelt mål i løbet af 85 Superliga-minutter, som blev fordelt på seks indskiftninger.

Patrick Mortensen og nyindkøbet Sigurd Haugen samt lejesvenden Jelle Duin var Uwe Röslers foretrukne frontløbere i efteråret.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: TV 2-ekspert: ‘Bliver chokeret, hvis…’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Bundesliga-klub henter FCM-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medier jubler over USA’s nedtur

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Argentina – Egypten

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er 1/8-finalerne ved VM

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Hvor er Kasper Dolberg?

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes