Medie: Her sætter dansk bomber sin underskrift

Sebastian Grønning er igang med at pakke kufferterne for at rejse mod sydligere himmelstrøg, da han angiveligt skriver under med OFI Kreta tirsdag.



Sebastian Grønnings ophold i AGF blev et kort et af slagsen.

Tidligere mandag skrev B.T., at den græske klub OFI Kreta har hentet den danske angriber på en kontrakt frem til 2025. Grønning har allerede forladt AGF's træningslejr for at rejse til Grækenland og færdiggøre de sidste detaljer.

Her tilføjer græske medier, at 25-årige Sebastian Grønning forventes at lande i Kretas hovedstad Iraklion omkring midnatstid mandag. Derefter skal han gennemgå det obligatoriske lægetjek tirsdag, og hvis alt går godt, præsenteres han samme dag.

Den tidligere Viborg FF-bomber bliver OFI Kretas tredje signing denne vinter. Klubben indtager niendepladsen i den bedste græske række, og danskerens åbenlyse opgave bliver at sende boldene i netmaskerne.

OFI er et af de mindst scorende hold i ligaen foruden de fem lavest placerede mandskaber. Netop at score mål er en af Grønnings spidskompetencer, hvilket han særligt viste i Viborg FF.

Det sikrede ham også et stort skifte til sydkoreanske Suwon Bluewings for et år siden. Opholdet sluttede dog efter et halvt år, hvor Sebastian Grønning afviste barndomsklubben AaB for at prøve sig af i AGF.

Det viste sig aldrig at blive noget lykkeligt samarbejde, da angriberen blot noterede sig for et enkelt mål i løbet af 85 Superliga-minutter, som blev fordelt på seks indskiftninger.

Patrick Mortensen og nyindkøbet Sigurd Haugen samt lejesvenden Jelle Duin var Uwe Röslers foretrukne frontløbere i efteråret.





TransferLIVE: London-klub lurer på Rashford




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

Holland – Japan

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

De vil have Victor Nelsson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Stolt over dansk transfer

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Spottet i København

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Tyskland – Curacao

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Han tager hjem fra VM

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Brøndby henter Alexander Drexel