Zlatan Ibrahimovic bliver udtaget til Sveriges kampe senere på måneden, skriver netmediet FotbollDirekt.
Ifølge mediet FotbollDirekt gør Zlatan Ibrahimovic comeback på det svenske landshold.
Flere kilder fortæller mediet, at angriberen bliver udtaget til kampene i VM-kvalifikationen mod Georgien og Kosovo samt træningskampen mod Estland senere i marts.
Zlatan Ibrahimovic stoppede på det svenske landshold efter EM-slutrunden i 2016 og har dermed ikke været aktuel for landsholdet i næsten fem år.
Han står noteret for 116 kampe og 62 mål i den blå-gule trøje.
Truppen til de forestående kampe offentliggøres 18. marts, og den administrative chef for det svenske A-landshold, Stefan Pettersson, vil endnu ikke afsløre noget.
- Truppen udtages 18. marts. Så må vi se, hvordan holdet ser ud. Det er Jannes (landstræner Janne Andersson, red.) opgave at udtage truppen. Vi håber, at han har så mange gode og skadesfri spillere som muligt at vælge imellem, så det bliver svært for ham, siger han til FotbollDirekt.
39-årige Zlatan Ibrahimovic har været skarp for AC Milan i indeværende sæson, når han har været på banen.
I 21 kampe på tværs af alle turneringer har han scoret 16 mål.
Den tidligere Paris Saint-Germain- og Juventus-bomber har dog også været ramt af coronavirus og skader og har derfor misset en del af holdets kampe.
/ritzau/
-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020
Seneste rygter
Kjær kan miste legekammerat
United kan snuppe stjerne
Kane vil til Manchester
Bayern-boss overrasker: Han bliver ny landstræner
Brentford kræver kassen
Fokus
Bedst/værst: FCM-stjerner legede udsmidere mod BIF
Vi er klar med bedst og værst fra topopgøret i Herning.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk