Landsholdsstjerner dybt irriterede: Gider ikke Fyn

Ifølge B.T. er der “stor utilfredshed” på herrelandsholdet over udsigt til fremover at skulle mødes i Odense.



Der skal etableres et nationalt trænings- og videnscenter for dansk fodbold i Odense.

Sådan lød det fra Dansk Boldspil-Union (DBU) i august, da unionen præsenterede sine visioner for dansk fodbold i fremtiden.

Men udsigten til at skulle mødes og træne i Odense er ikke faldet i god jord på herrelandsholdet. Det skriver B.T.

Ifølge avisen, der har talt med en række unavngivne kilder “i toppen af DBU”, er idéen om ét stort træningsanlæg for alle landsholdene blevet taget godt imod, men planen om at lægge det i Odense er knap så populær.

B.T. mener at vide, at spillerne på herrelandsholdet er “dybt irriterede og forundrede” over fremover at skulle mødes på Fyn i stedet for et sted nær København på grund af den – for manges vedkommende – længere transporttid.

Staben omkring landsholdene støtter ifølge B.T. op omkring spillernes utilfredshed.

Kenneth Reeh, der er vicedirektør i DBU og står i spidsen for projektet, har dog ikke mødt modstand mod planerne.

– Jeg taler også med medarbejdere, og der er det en bekymring, om folk skal flytte fra Brøndby (hvor DBU har hovedkontor, red.) til Odense, men det er jo slet ikke sikkert, at der er nogen af vores ansatte, som skal have deres faste gang i Odense.

– Men det kan være, at der er nogen, som hvis de skal til Helsingør, Aalborg, Viborg eller Herning, så skal til Odense, og der tror jeg, at det er de færreste, som synes, det er så stort et problem, siger han til B.T.

Mens en eventuel flytning til Odense ligger nogle år ude i fremtiden, skal der på den korte bane findes en træningsløsning på herrelandsholdet.

Banen i Helsingør, hvor landsholdet længe har trænet, skal nemlig laves om til et boligområde i 2022, og det er endnu uvist, hvor en eventuel ny bane kan etableres.

Kenneth Reeh håber på, at der kan findes en løsning i Helsingør, siger han til B.T.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Nu stopper han karrieren

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

FC Midtjylland – Viborg FF

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Kræver flere hold i Superligaen

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Bo Svensson med hård kritik

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

10. gang i træk

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Færdig i Real Madrid