Landsholdsstjerner dybt irriterede: Gider ikke Fyn

Ifølge B.T. er der “stor utilfredshed” på herrelandsholdet over udsigt til fremover at skulle mødes i Odense.



Der skal etableres et nationalt trænings- og videnscenter for dansk fodbold i Odense.

Sådan lød det fra Dansk Boldspil-Union (DBU) i august, da unionen præsenterede sine visioner for dansk fodbold i fremtiden.

Men udsigten til at skulle mødes og træne i Odense er ikke faldet i god jord på herrelandsholdet. Det skriver B.T.

Ifølge avisen, der har talt med en række unavngivne kilder “i toppen af DBU”, er idéen om ét stort træningsanlæg for alle landsholdene blevet taget godt imod, men planen om at lægge det i Odense er knap så populær.

B.T. mener at vide, at spillerne på herrelandsholdet er “dybt irriterede og forundrede” over fremover at skulle mødes på Fyn i stedet for et sted nær København på grund af den – for manges vedkommende – længere transporttid.

Staben omkring landsholdene støtter ifølge B.T. op omkring spillernes utilfredshed.

Kenneth Reeh, der er vicedirektør i DBU og står i spidsen for projektet, har dog ikke mødt modstand mod planerne.

– Jeg taler også med medarbejdere, og der er det en bekymring, om folk skal flytte fra Brøndby (hvor DBU har hovedkontor, red.) til Odense, men det er jo slet ikke sikkert, at der er nogen af vores ansatte, som skal have deres faste gang i Odense.

– Men det kan være, at der er nogen, som hvis de skal til Helsingør, Aalborg, Viborg eller Herning, så skal til Odense, og der tror jeg, at det er de færreste, som synes, det er så stort et problem, siger han til B.T.

Mens en eventuel flytning til Odense ligger nogle år ude i fremtiden, skal der på den korte bane findes en træningsløsning på herrelandsholdet.

Banen i Helsingør, hvor landsholdet længe har trænet, skal nemlig laves om til et boligområde i 2022, og det er endnu uvist, hvor en eventuel ny bane kan etableres.

Kenneth Reeh håber på, at der kan findes en løsning i Helsingør, siger han til B.T.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’