Neymar coronasmittet efter tur til ferieøen Ibiza

Den franske fodboldklub PSG skriver i en meddelelse, at tre spillere er blevet testet positiv for coronavirus.



Tre PSG-spillere er blevet testet positiv for coronavirus. Det oplyser den franske fodboldklub onsdag.

Den franske sportsavis L’Equipe skriver, at der blandt andre er tale om klubbens vel nok største stjerne, Neymar.

Han er sammen med de to argentinere Ángel Di María og Leandro Paredes for nylig kommet hjem fra den spanske ferieø Ibiza.

De to skulle være de øvrige smittede spillere.

Det fremgår ikke af klubbens egen udtalelse, hvilke spillere der er smittede.

Den franske klub oplyser, at alle sikkerhedsprotokoller bliver fulgt, og at alle spillere samt trænerstaben vil blive testet de næste dage.

Allerede mandag skrev klubben på sin Twitter-profil, at to spillere fra klubben var blevet testet positiv for coronavirus.

PSG oplyser ikke, om der onsdag derfor er tale om én ekstra spiller med coronavirus, eller om det er tre nye spillere, der er blevet smittet.

De franske mestre er ikke det eneste hold fra den bedste franske fodboldrække, der kan melde om positive coronaprøver.

I de seneste uger er spillere fra Lyon, Marseille, Rennes, Nantes og Montpellier ligeledes blevet testet positiv for virusset.

Det betød blandt andet, at kampen mellem Marseille og Saint-Etienne, der skulle være spillet 21. august, blev udsat.

Ligue 1 er modsat de andre store ligaer i Europa allerede begyndt, da ligaen ikke blev spillet færdig i sidste sæson.

PSG spiller dog først sin første ligakamp 10. september, da holdet spillede Champions League-finale mod Bayern München 23. august.

Den kamp endte med et 0-1-nederlag til de tyske mestre.

/ritzau/AFP





LIVE

TransferLIVE: Dansk sensation tæt på skifte

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt



LIVE

Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF

Ingen klausul i FC København-aftale

Lyngby BK – AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København

Klar besked om AGF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

AGF i Europa: De venter i næste runde

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Ordet “bestikkelse” blev brugt



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

AaB spiller sig på førstepladsen