Medie: OB jagter tidligere Barcelona-talent

Sydkoreansk angriber med fortid i Barcelonas ungdomsafdeling kan være på vej til OB.



Jung-Bin Park er hidtil den eneste sydkoreaner, der har slået sine folder i Superligaen. Nu kan et nyt navn være på vej.

Ifølge det sydkoreanske medie Sports har OB et særdeles godt øje til den 25-årige offensivspiller Seung-woo Lee, der til dagligt tørner ud for Suwon FC i hjemlandet. Fynboerne skal have henvendt sig til den sydkoreanske klub, og der er dialog om en transfer.

Seung-woo Lee har tørnet ud for Suwon FC det seneste år, men europæisk fodbold er på ingen måde fremmed for offensivspilleren, der allerede som 13-årig blev snuppet af selveste FC Barcelona. I sin første sæson på U13-holdet scorede han svimlende 39 mål i 29 kampe, og dermed slog han ingen ringere end Lionel Messis rekord. 

De lovende takter kunne han dog ikke fastholde, og det var ikke Seung-woo Lees egen skyld. Barcelona blev nemlig straffet for købet af den dengang purunge sydkoreaner, da FIFA skønnede, at Barca havde brudt reglerne for transfers af mindreårige, fordi klubben ikke samtidig sørgede for, at Seung-woo Lees forældre flyttede med ham til Spanien.

Konsekvensen for sydkoreaneren blev, at han først kunne spille kampe igen, når han var fyldt 18. Da han vendte tilbage til kamparenaen, havde flere talenter overhalet ham, og Seung-woo Lee nåede aldrig højere end B-holdet i Barcelona, som han forlod i 2017.

Derudover har offensivspilleren tørnet ud for Hellas Verona, Portimonense og Sint-Truiden, og han opnåede blandt andet 14 Serie A-kampe for Verona. Han scorede også et enkelt mål på San Siro mod AC Milan i 2018.

Nu kan OB være næste stop i Europa for Seung-woo Lee, der har spillet 11 A-landskampe for Sydkorea. Han har dog ikke været inde omkring landsholdet siden 2019. 





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Supercomputer: De vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

AGF – Brøndby IF

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Officielt: FC København sælger stjerne

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona