Medie: OB jagter tidligere Barcelona-talent

Sydkoreansk angriber med fortid i Barcelonas ungdomsafdeling kan være på vej til OB.



Jung-Bin Park er hidtil den eneste sydkoreaner, der har slået sine folder i Superligaen. Nu kan et nyt navn være på vej.

Ifølge det sydkoreanske medie Sports har OB et særdeles godt øje til den 25-årige offensivspiller Seung-woo Lee, der til dagligt tørner ud for Suwon FC i hjemlandet. Fynboerne skal have henvendt sig til den sydkoreanske klub, og der er dialog om en transfer.

Seung-woo Lee har tørnet ud for Suwon FC det seneste år, men europæisk fodbold er på ingen måde fremmed for offensivspilleren, der allerede som 13-årig blev snuppet af selveste FC Barcelona. I sin første sæson på U13-holdet scorede han svimlende 39 mål i 29 kampe, og dermed slog han ingen ringere end Lionel Messis rekord. 

De lovende takter kunne han dog ikke fastholde, og det var ikke Seung-woo Lees egen skyld. Barcelona blev nemlig straffet for købet af den dengang purunge sydkoreaner, da FIFA skønnede, at Barca havde brudt reglerne for transfers af mindreårige, fordi klubben ikke samtidig sørgede for, at Seung-woo Lees forældre flyttede med ham til Spanien.

Konsekvensen for sydkoreaneren blev, at han først kunne spille kampe igen, når han var fyldt 18. Da han vendte tilbage til kamparenaen, havde flere talenter overhalet ham, og Seung-woo Lee nåede aldrig højere end B-holdet i Barcelona, som han forlod i 2017.

Derudover har offensivspilleren tørnet ud for Hellas Verona, Portimonense og Sint-Truiden, og han opnåede blandt andet 14 Serie A-kampe for Verona. Han scorede også et enkelt mål på San Siro mod AC Milan i 2018.

Nu kan OB være næste stop i Europa for Seung-woo Lee, der har spillet 11 A-landskampe for Sydkorea. Han har dog ikke været inde omkring landsholdet siden 2019. 





LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk

I svime over Froholdt – får ny hæder

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Derfor kommer han IKKE til FC København

FCM-profil drømmer om Manchester City

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Her lander Superliga-kampprogrammet



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han