Jung-Bin Park er hidtil den eneste sydkoreaner, der har slået sine folder i Superligaen. Nu kan et nyt navn være på vej.
Ifølge det sydkoreanske medie Sports har OB et særdeles godt øje til den 25-årige offensivspiller Seung-woo Lee, der til dagligt tørner ud for Suwon FC i hjemlandet. Fynboerne skal have henvendt sig til den sydkoreanske klub, og der er dialog om en transfer.
Seung-woo Lee har tørnet ud for Suwon FC det seneste år, men europæisk fodbold er på ingen måde fremmed for offensivspilleren, der allerede som 13-årig blev snuppet af selveste FC Barcelona. I sin første sæson på U13-holdet scorede han svimlende 39 mål i 29 kampe, og dermed slog han ingen ringere end Lionel Messis rekord.
De lovende takter kunne han dog ikke fastholde, og det var ikke Seung-woo Lees egen skyld. Barcelona blev nemlig straffet for købet af den dengang purunge sydkoreaner, da FIFA skønnede, at Barca havde brudt reglerne for transfers af mindreårige, fordi klubben ikke samtidig sørgede for, at Seung-woo Lees forældre flyttede med ham til Spanien.
Konsekvensen for sydkoreaneren blev, at han først kunne spille kampe igen, når han var fyldt 18. Da han vendte tilbage til kamparenaen, havde flere talenter overhalet ham, og Seung-woo Lee nåede aldrig højere end B-holdet i Barcelona, som han forlod i 2017.
Derudover har offensivspilleren tørnet ud for Hellas Verona, Portimonense og Sint-Truiden, og han opnåede blandt andet 14 Serie A-kampe for Verona. Han scorede også et enkelt mål på San Siro mod AC Milan i 2018.
Nu kan OB være næste stop i Europa for Seung-woo Lee, der har spillet 11 A-landskampe for Sydkorea. Han har dog ikke været inde omkring landsholdet siden 2019.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT
Tyskland – Curacao
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Tyskland åbner med stor pligtsejr
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
MEDIE