Medie: OB jagter tidligere Barcelona-talent

Sydkoreansk angriber med fortid i Barcelonas ungdomsafdeling kan være på vej til OB.



Jung-Bin Park er hidtil den eneste sydkoreaner, der har slået sine folder i Superligaen. Nu kan et nyt navn være på vej.

Ifølge det sydkoreanske medie Sports har OB et særdeles godt øje til den 25-årige offensivspiller Seung-woo Lee, der til dagligt tørner ud for Suwon FC i hjemlandet. Fynboerne skal have henvendt sig til den sydkoreanske klub, og der er dialog om en transfer.

Seung-woo Lee har tørnet ud for Suwon FC det seneste år, men europæisk fodbold er på ingen måde fremmed for offensivspilleren, der allerede som 13-årig blev snuppet af selveste FC Barcelona. I sin første sæson på U13-holdet scorede han svimlende 39 mål i 29 kampe, og dermed slog han ingen ringere end Lionel Messis rekord. 

De lovende takter kunne han dog ikke fastholde, og det var ikke Seung-woo Lees egen skyld. Barcelona blev nemlig straffet for købet af den dengang purunge sydkoreaner, da FIFA skønnede, at Barca havde brudt reglerne for transfers af mindreårige, fordi klubben ikke samtidig sørgede for, at Seung-woo Lees forældre flyttede med ham til Spanien.

Konsekvensen for sydkoreaneren blev, at han først kunne spille kampe igen, når han var fyldt 18. Da han vendte tilbage til kamparenaen, havde flere talenter overhalet ham, og Seung-woo Lee nåede aldrig højere end B-holdet i Barcelona, som han forlod i 2017.

Derudover har offensivspilleren tørnet ud for Hellas Verona, Portimonense og Sint-Truiden, og han opnåede blandt andet 14 Serie A-kampe for Verona. Han scorede også et enkelt mål på San Siro mod AC Milan i 2018.

Nu kan OB være næste stop i Europa for Seung-woo Lee, der har spillet 11 A-landskampe for Sydkorea. Han har dog ikke været inde omkring landsholdet siden 2019. 







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

‘Horsens var et helvede’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Thomas Frank: De vinder VM

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Begejstret for Jacob Neestrup

Forventer rekord i Superliga-klub

Frankrig – England

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’