Mandag aften lukkede det danske transfervindue, og for OB lykkedes det henover sommeren at hente Moses Opondo, Issam Jebali, Sander Svendsen, Kingsley Madu og senest Alexander Juel Jensen til klubben.
En sjette tilgang kunne dog have været undervejs, afslører SportExpressen tirsdag. Fynboerne forsøgte således at hente 29-årige Tom Pettersson i svenske Östersunds FK.
Pettersson har spillet for Östersunds siden 2017, og han står i denne sæson noteret for 14 kampe for klubben. Han har både optrådt som venstreback og i midterforsvaret.
– Jeg vil ikke kommentere på det, og alt sådan noget skal tages med min agent. Jeg ved bare, at jeg er 100 procent fokuseret på at løse denne situation, som vi befinder os i, og jeg vil være med til at sørge for, at Östersunds også spiller i Allsvenskan i 2020, fortæller han selv om interessen til SportExpressen.
Petterssons kontrakt med klubben udløber ved årsskiftet, og agent Arash Bayat bekræfter, at der er interesse fra udlandet. Et skifte til OB kan således blive aktuelt igen til januar.
– Der har været en masse forespørgsler på Tom i sommer, men han har hele tiden haft den holdning, at han stadig har et stykke arbejde at gøre færdigt i Östersunds.
– Han ønsker ikke at forlade klubben i denne tilstand, og det fortæller meget om Tom som person, lyder det.
Pettersson blev for tre år siden kædet sammen med Esbjerg fB. Dengang optrådte han for IFK Göteborg.
LIVE
TransferLIVE: Medie peger på ny Liverpool-manager
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
MEDIE
