Medie: OB viser interesse for svensk forsvarsspiller

OB forsøgte i sommer at hente Tom Pettersson fra Östersunds til klubben, beretter SportExpressen.



Mandag aften lukkede det danske transfervindue, og for OB lykkedes det henover sommeren at hente Moses Opondo, Issam Jebali, Sander Svendsen, Kingsley Madu og senest Alexander Juel Jensen til klubben.

En sjette tilgang kunne dog have været undervejs, afslører SportExpressen tirsdag. Fynboerne forsøgte således at hente 29-årige Tom Pettersson i svenske Östersunds FK.

Pettersson har spillet for Östersunds siden 2017, og han står i denne sæson noteret for 14 kampe for klubben. Han har både optrådt som venstreback og i midterforsvaret.

– Jeg vil ikke kommentere på det, og alt sådan noget skal tages med min agent. Jeg ved bare, at jeg er 100 procent fokuseret på at løse denne situation, som vi befinder os i, og jeg vil være med til at sørge for, at Östersunds også spiller i Allsvenskan i 2020, fortæller han selv om interessen til SportExpressen.

Petterssons kontrakt med klubben udløber ved årsskiftet, og agent Arash Bayat bekræfter, at der er interesse fra udlandet. Et skifte til OB kan således blive aktuelt igen til januar.

– Der har været en masse forespørgsler på Tom i sommer, men han har hele tiden haft den holdning, at han stadig har et stykke arbejde at gøre færdigt i Östersunds.

– Han ønsker ikke at forlade klubben i denne tilstand, og det fortæller meget om Tom som person, lyder det.

Pettersson blev for tre år siden kædet sammen med Esbjerg fB. Dengang optrådte han for IFK Göteborg. 





De lurer på Vejle-profil




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

De jagter Henrik Meister

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører dansk toptræners millionløn

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Iran får grønt lys til VM

Benhård kritik af Danmark

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han var i spil som Brøndby-træner

Sådan kommer Danmark til VM