Medie: OB viser interesse for svensk forsvarsspiller

OB forsøgte i sommer at hente Tom Pettersson fra Östersunds til klubben, beretter SportExpressen.



Mandag aften lukkede det danske transfervindue, og for OB lykkedes det henover sommeren at hente Moses Opondo, Issam Jebali, Sander Svendsen, Kingsley Madu og senest Alexander Juel Jensen til klubben.

En sjette tilgang kunne dog have været undervejs, afslører SportExpressen tirsdag. Fynboerne forsøgte således at hente 29-årige Tom Pettersson i svenske Östersunds FK.

Pettersson har spillet for Östersunds siden 2017, og han står i denne sæson noteret for 14 kampe for klubben. Han har både optrådt som venstreback og i midterforsvaret.

– Jeg vil ikke kommentere på det, og alt sådan noget skal tages med min agent. Jeg ved bare, at jeg er 100 procent fokuseret på at løse denne situation, som vi befinder os i, og jeg vil være med til at sørge for, at Östersunds også spiller i Allsvenskan i 2020, fortæller han selv om interessen til SportExpressen.

Petterssons kontrakt med klubben udløber ved årsskiftet, og agent Arash Bayat bekræfter, at der er interesse fra udlandet. Et skifte til OB kan således blive aktuelt igen til januar.

– Der har været en masse forespørgsler på Tom i sommer, men han har hele tiden haft den holdning, at han stadig har et stykke arbejde at gøre færdigt i Östersunds.

– Han ønsker ikke at forlade klubben i denne tilstand, og det fortæller meget om Tom som person, lyder det.

Pettersson blev for tre år siden kædet sammen med Esbjerg fB. Dengang optrådte han for IFK Göteborg. 





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

FC Nordsjælland – AGF

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe på vej i Real Madrid?

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpekøb retur til FC København?

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Arsenal skal til Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Randers FC – FC Fredericia

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Så du det? Wass i helt vild aktion

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Bayern München er i pokalfinalen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper