• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League /ritzau/

Bombe under Newcastle? PL-klubber vedtager forbud

Foto: Getty Images

Konkurrenterne vil undgå, at Newcastle laver urimeligt lukrative sponsoraftaler med klubbens nye, rige ejere.

Af /ritzau/

Den saudiarabiske overtagelse af Premier League-klubben Newcastle får klubbens konkurrenter til at frygte, at den nordøstengelske klub vil få et ekstraordinært højt budget i fremtiden via sine stenrige ejere.

Derfor vedtog Premier League-klubberne mandag på et krisemøde et forslag, der blokerer klubbernes mulighed for at indgå sponsorater eller andre former for kommercielle aftaler med virksomheder, der har en direkte forbindelse til ejerne af en Premier League-klub.

I første omgang gælder aftalen i en måned. Imens skal det undersøges, om aftalen kan gøres permanent.

Det skriver normalt velinformerede The Guardian og Sky Sports. Medierne skriver, at 18 ud af 20 Premier League-klubber støttede op om forslaget.

Manchester City - hvis ejere kommer fra De Forenede Arabiske Emirater - stemte ikke, mens Newcastle som forventet stemte imod. Newcastles advokater har vurderet, at en sådan aftale er ulovlig.

Konkurrenterne frygter, at Newcastle vil kunne indgå sponsoraftaler på et niveau, der ligger langt over sponsoraternes egentlig værdi. På den måde får klubben tilført en masse penge, der kan bruges på spillerindkøb og lønninger.

I så fald vil Newcastle samtidig overholde de finansielle fairplayregler, fordi klubben selv genererer indtægten.

Det er den saudiarabiske investeringsfond PIF, der har overtaget aktiemajoriteten i Newcastle. Fonden kontrolleres af den saudiarabiske kronprins Mohammad bin Salman og har en enorm pengetank. PIF anslås at have en værdi på over 2,5 billioner kroner.

/ritzau/

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020