Den saudiarabiske overtagelse af Premier League-klubben Newcastle får klubbens konkurrenter til at frygte, at den nordøstengelske klub vil få et ekstraordinært højt budget i fremtiden via sine stenrige ejere.
Derfor vedtog Premier League-klubberne mandag på et krisemøde et forslag, der blokerer klubbernes mulighed for at indgå sponsorater eller andre former for kommercielle aftaler med virksomheder, der har en direkte forbindelse til ejerne af en Premier League-klub.
I første omgang gælder aftalen i en måned. Imens skal det undersøges, om aftalen kan gøres permanent.
Det skriver normalt velinformerede The Guardian og Sky Sports. Medierne skriver, at 18 ud af 20 Premier League-klubber støttede op om forslaget.
Manchester City – hvis ejere kommer fra De Forenede Arabiske Emirater – stemte ikke, mens Newcastle som forventet stemte imod. Newcastles advokater har vurderet, at en sådan aftale er ulovlig.
Konkurrenterne frygter, at Newcastle vil kunne indgå sponsoraftaler på et niveau, der ligger langt over sponsoraternes egentlig værdi. På den måde får klubben tilført en masse penge, der kan bruges på spillerindkøb og lønninger.
I så fald vil Newcastle samtidig overholde de finansielle fairplayregler, fordi klubben selv genererer indtægten.
Det er den saudiarabiske investeringsfond PIF, der har overtaget aktiemajoriteten i Newcastle. Fonden kontrolleres af den saudiarabiske kronprins Mohammad bin Salman og har en enorm pengetank. PIF anslås at have en værdi på over 2,5 billioner kroner.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
NYHEDER
