Den saudiarabiske overtagelse af Premier League-klubben Newcastle får klubbens konkurrenter til at frygte, at den nordøstengelske klub vil få et ekstraordinært højt budget i fremtiden via sine stenrige ejere.
Derfor vedtog Premier League-klubberne mandag på et krisemøde et forslag, der blokerer klubbernes mulighed for at indgå sponsorater eller andre former for kommercielle aftaler med virksomheder, der har en direkte forbindelse til ejerne af en Premier League-klub.
I første omgang gælder aftalen i en måned. Imens skal det undersøges, om aftalen kan gøres permanent.
Det skriver normalt velinformerede The Guardian og Sky Sports. Medierne skriver, at 18 ud af 20 Premier League-klubber støttede op om forslaget.
Manchester City – hvis ejere kommer fra De Forenede Arabiske Emirater – stemte ikke, mens Newcastle som forventet stemte imod. Newcastles advokater har vurderet, at en sådan aftale er ulovlig.
Konkurrenterne frygter, at Newcastle vil kunne indgå sponsoraftaler på et niveau, der ligger langt over sponsoraternes egentlig værdi. På den måde får klubben tilført en masse penge, der kan bruges på spillerindkøb og lønninger.
I så fald vil Newcastle samtidig overholde de finansielle fairplayregler, fordi klubben selv genererer indtægten.
Det er den saudiarabiske investeringsfond PIF, der har overtaget aktiemajoriteten i Newcastle. Fonden kontrolleres af den saudiarabiske kronprins Mohammad bin Salman og har en enorm pengetank. PIF anslås at have en værdi på over 2,5 billioner kroner.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Arsenal-træner er rasende
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
