Medie: Så meget kan Mat Ryan ende med at koste FCK

FC København er meget tæt på at kunne præsentere en ny målmand, der kan ende med at koste noget mere end de knap fire millioner, der blev nævnt mandag.



FC København er meget tæt på at have en ny førstemålmand på plads.

Mandag dukkede nyhed om Mathew Ryans skifte til FC København op i spanske medier. Senere samme dag sagde han så farvel til sine holdkammerater i Real Sociedad for at tage til København og færdiggøre de sidste detaljer med FCK.

Spanske medier fortalte om en overgangssum på 3,7 millioner kroner, hvilket er det beløb, som FC København betaler for at hente ham til klubben nu og her. Beløbet kan dog ende med at stige, og det kan det gøre meget snart.

El Diario Vasco, som også breakede historien i Spanien, skriver således, at FC København kan ende med at betale yderligere 1,8 millioner kroner for den australske keeper, så det samlede beløb ender på lidt over 5,5 millioner kroner.

De 1,8 millioner kroner er forbundet med en klausul i keeperens kontrakt, der bliver aktiveret, hvis FC København ender i Champions League-gruppespillet. Det kræver, at de slår Trabzonspor henover deres to opgør i august.

Selvom Mat Ryan-handlen kom som lidt af en bombe mandag eftermiddag, så kommer det ikke som nogen overraskelse i San Sebastian, hvor keeperen længe har ytret sit ønske om at finde et sted, hvor han er fast mand, skriver El Diario Vasco.

Det kan han så blive i FC København, da Kamil Grabara fortsat er ude med en hovedskade. Det er knap så sandsynligt, at han skal agere reserve bag Kalle Johnsson, der har vikarieret mellem stængerne, siden polakken udgik mod AaB.

Mat Ryan har i løbet af sin karriere noteret sig for mere end 100 Premier League-kampe for primært Brighton og Arsenal. Han har også været forbi blandt andre Club Brugge og Valencia.

Det seneste år har han tilbragt i Real Sociedad, hvor det blot blev til ni kampe. Kontrakten med den spanske klub udløber næste sommer, men den kommer han ikke til at opfylde, da skiftet til FCK er lige på trapperne.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Kæmpekøb retur til FC København?

Så du det? Wass i helt vild aktion



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Arsenal skal til Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Bayern München er i pokalfinalen

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund