FC København er meget tæt på at have en ny førstemålmand på plads.
Mandag dukkede nyhed om Mathew Ryans skifte til FC København op i spanske medier. Senere samme dag sagde han så farvel til sine holdkammerater i Real Sociedad for at tage til København og færdiggøre de sidste detaljer med FCK.
Spanske medier fortalte om en overgangssum på 3,7 millioner kroner, hvilket er det beløb, som FC København betaler for at hente ham til klubben nu og her. Beløbet kan dog ende med at stige, og det kan det gøre meget snart.
El Diario Vasco, som også breakede historien i Spanien, skriver således, at FC København kan ende med at betale yderligere 1,8 millioner kroner for den australske keeper, så det samlede beløb ender på lidt over 5,5 millioner kroner.
De 1,8 millioner kroner er forbundet med en klausul i keeperens kontrakt, der bliver aktiveret, hvis FC København ender i Champions League-gruppespillet. Det kræver, at de slår Trabzonspor henover deres to opgør i august.
Selvom Mat Ryan-handlen kom som lidt af en bombe mandag eftermiddag, så kommer det ikke som nogen overraskelse i San Sebastian, hvor keeperen længe har ytret sit ønske om at finde et sted, hvor han er fast mand, skriver El Diario Vasco.
Det kan han så blive i FC København, da Kamil Grabara fortsat er ude med en hovedskade. Det er knap så sandsynligt, at han skal agere reserve bag Kalle Johnsson, der har vikarieret mellem stængerne, siden polakken udgik mod AaB.
Mat Ryan har i løbet af sin karriere noteret sig for mere end 100 Premier League-kampe for primært Brighton og Arsenal. Han har også været forbi blandt andre Club Brugge og Valencia.
Det seneste år har han tilbragt i Real Sociedad, hvor det blot blev til ni kampe. Kontrakten med den spanske klub udløber næste sommer, men den kommer han ikke til at opfylde, da skiftet til FCK er lige på trapperne.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER